چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ ,12 December 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۳
قصه ناتمام معضلات شهری در کلانشهر جنوب شرق؛
مصادره حقوق شهروندان توسط کاسبان/ پیاده روها در خدمت عابران پیاده نیست
 
در حالی اغلب پیاده روهای هسته مرکزی سطح شهر توسط عده ای دست فروش و کسبه اشغال شده است که عبور از پیاده رو حق اصلی عابران پیاده است.
به گزارش عصرهامون، در حالی همه روزه شاهد اشغال و مسدود کردن معابر و پیاده روهای شهری توسط برخی کاسبان و دست فروشان هستیم که سد معبر علاوه بر این‌که موجب آلودگی بصری و مخدوش شدن مبلمان شهری می‌شود، نوعی بی‌احترامی و تعرض به حقوق شهروندی نیز به شمار می‌رود.
حتما تاکنون برایتان پیش آمده که بخواهید از پیاده روهای خیابان شریعتی، امیرالمومنین، آزادی یا طالقانی و مولوی شهر زاهدان عبور کنید اما مجبور باشید فاصله بسیاری از این مسیر را با قدی خمیده به دلیل اینکه لباس های آویزان مغازه داران با سر و موهای شما تماس پیدا نکند عبور کنید؟
البته در بعضی از پیاده روها هم برخی مغازه داران، دستفروشان و بساطی‌ها نیز با پهن کردن اجناس و کالاهای خود در پیاده روها، باعث سد معبر کردن راه عابران پیاده شده اند به گونه ای که اعتراض به این اقدام آنها باعث می شود شهروندان با بی حرمتی از طرف کسبه مواجه شوند از همین رو مجبورند از عرض خیابان برای طی کردن مسیر استفاده کنند که این امر خود عامل نگرانی  و گلایه شهروندان شده است.
 

علی ای حال تجاوز به حقوق دیگران از جمله روش های ناپسند و غیراخلاقی می باشد که متاسفانه برخی نه تنها از انجام آن ابایی ندارند بلکه بعضا خود را صاحب حق و حقوقی دانسته و در سایه عدم نظارت و برخورد قانونی متولیان پا را از گلیمی که قانون برایشان پهن کرده فراتر نهاده و به حریم شهروندان تجاوز می کنند، اگر بخواهید نمونه ای از این تجاوز به حقوق شهروندی که بسیارآشکاراست را مشاهده کنید کافیست در سطح شهر زاهدان گشت و گذری داشته باشید و آن وقت قضاوت کنید که حق با شهروندان است یا کسبه ای که با هر عنوانی پیاده روها را اشغال کرده اند؟
صباحی یکی از شهروندان زاهدانی در حالی از مسدود شدن پیاده رو خیابان امیرالمومنین توسط کسبه و دست فروشان گلایه دارد که به خبرنگار عصرهامون گفت:  تردد در پیاده رو حق شهروندان است اما این حق ضایع شده و آنها مجبورند از عرض خیابان رفت و آمد کنند که در این صورت خطر برخورد با ماشین ها سلامتی آنها را تهدید می کند زیرا هر لحظه امکان برخورد با عابران پیاده به علت سرعت زیاد خودروها وجود دارد.
 

وی بی توجهی مسولان مربوطه را عامل گستاخی برخی کسبه ها در تضییع حقوق شهروندان برای استفاده از پیاده رو ها دانست و افزود: این وضعیت نشان می دهد که موضوع سد معبر از سوی مسئولین زیربط به درستی مدیریت نمی شود.
در همین راستا محمد امیر براهویی سرپرست معاونت خدمات شهری شهرداری زاهدان در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی عصرهامون اظهار کرد: بحث ساماندهی سدمعبر خیابان شریعتی، امام خمینی(ره) و امیرالمومنین شروع شده است؛ در فاز یک هستیم تا پیاده روها باز و مردم بتوانند به راحتی رفت و آمد کنند.
وی ادامه داد: ساماندهی دست فروشان در فاز بعدی قرار دارد که در حال حاضر در مرحله مکان یابی هستیم تا منطقه کاملا پاکسازی شود.
براهویی با بیان اینکه ساماندهی پیاده روهای هسته مرکزی شهر شروع شده است، گفت: بحث زیبا سازی مغازه های هسته مرکزی شهر نیز در دستور کار قرار دارد.
این مسئول خاطر نشان کرد: در این راستا به دنبال حذف حتی یک دست فروش نیستیم بلکه هدف ما ساماندهی آنان است.
انتهای پیام/
 
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۹۳۲۵


ارسال