پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ ,15 November 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان با انتشار بیانیه ای از بی توجهی مسئولین شهرداری به اوضاع شهر گلایه کردند.
به گزارش عصرهامون، جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان با انتشار بیانیه ای به فوت 4 نفر از شهروندان زاهدانی که چندی پیش بر اثر سقوط دیوار جان خود را از دست دادند واکنش نشان داد.
گفتنی است یک نسخه از این بیانیه برای انتشار در اختیار عصرهامون قرار گرفته است.

بسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِیمِ
 
إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ
 
” ان الله لایغیرما بقوم حتی یغیروا ما بانفسهم “
(همانا خداوند تغییر نمیدهد سرنوشت قومی را مگر آنکه خودشان تغییر دهند …)
گذر زمان شاید غم واندوه و تالم ظاهری ما را اندکی کاسته باشد ولی هنوز هم قلب پاک دانشجو از غم فقدان تعدادی از مادران و دختران این شهر دردمند است. کسانی که شاید، چشم مردم سرزمین مادری شان به آنها دوخته شده بود تا درآینده ای نه چندان دور نسخه پیچ درد هایشان باشند ولی چه می توان گفت که گلچین روزگار گل خود را انتخاب کرده بود….
درگذشت جمعی از شهروندان بی گناه اتفاق تلخی بود که موجب رنجش خاطر مردم در سوگ این عزیزان  گشته‌ است. غم عمیقی که ناشی از پرکشیدن 4 تن از عزیزان این شهر است. اندوه پر کشیدن آنان که قربانی بی‌توجهی و بی‌کفایتی مسئولین ذی‌ربط شده اند قلب هر هم‌وطنی را به درد آورده‌است.
این بیانیه ، تلنگری است برای بی تفاوت ها مسئولین، دانشجویان و در کل هر شخص ذی شعوری که در سرنوشت خویش و دیگران  موثر است، و صد البته با مسئولان دوره ی  ۴۰ ساله ی پس از انقلاب که از صدر تا ذیل باید پاسخگوی اعمال خود نه تنها تا زمانی که بر مسند اند بلکه  تا زمانی که اعمالشان آثار  خود را بروز می دهند باشند و همچنین مسئولینی که با انتصاب های براساس گرایش حزبی اشان و نه تخصصی اشان گویی سمی مهلک را به خورد این شهر داده اند.
 
 
دانشجو دیده بان جامعه و دانشگاه است و باید از تمام امور وعلی الخصوص پیشرفت امور وعده داده شده آگاه باشد. آماده ی تحلیل وضعیت جامعه باشد و فاجعه را آسیب شناسی و منشا شناسی کند .
آیا این فاجعه تنها به مسئولین فعلی شورای شهر و شهرداری برمیگردد که هنوز مهر انتصابشان خشک نشده است یا یقه ی مسئولان قبلی را نیز می گیرد ؟ آیا تنها باید به  مسئولین فعلی شکایت برد یا باید فریاد مطالبه را  تا وزیر و شخص رئیس جمهور نیزرساند ؟ فراموش نکنیم دانشگاه نمونه ی کوچکی از جامعه است اگر امروز دانشجو در خواب غفلت به سر ببرد فردا جامعه اش از خواب سستی و رخوت بیدار نخواهد شد و نسل به نسل بر توقعات افزوده و از کار جهادی کاسته می شود و همه سرنوشت زندگی مادی و معنوی خود را به دست دیگران خواهند سپرد بدون اینکه پیگیرامورات خود باشند. دانشجو باید در تمام عمر خود مطالبه گر باشد و مسئولین نیز در تمام احوال و اوقات پاسخگو !!
فلذا جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان تمام برادران وخواهران خود را به مطالبه گری حقیقی فرا می خواند و این فورانات نقطه ای بسنده نکند. (اگر چه که اگر به درخواست های اصلی و مهم دانشجویان و مردم همچون بازسازی و ترمیم دیوارهای فرسوده ، تجهیز کافی واحدهای آتش‌نشانی و مطابقت امکانات و تجهیزات آنها با استانداردهای لازم ، مصاحبه و گزینش حرفه ای کارکنان و مدیران شهرداری و….  باید پرداخته شود).
و اما در تحلیل اتفاقات دخیل در این حادثه دردناک باید به موارد زیر اشاره کرد؛
۱. عدم توجه به تجهیز کافی واحدهای آتش‌نشانی و مطابقت امکانات و تجهیزات آنها با استانداردهای لازم در مقایسه با ساختمان‌های تحت پوشش در سراسر شهر نتیجه‌ای جز خسارات مالی و خطرات جانی برای مردم نخواهد داشت.
۲. عدم نگاه علمی و تخصصی به نهادهای ذی‌ربط خصوصاً شهرداری‌ که منجر به گماشتن مدیران بی‌کفایت می‌شود در کنار نگاه قومی یا سیاست‌ زده و حزبی در اولویت‌بندی اقدامات و تخصیص بودجه، بستری ساخته‌است که موجب شده در عوض توجه به اولویت‌های حیاتی‌ای همچون کارآمدی واحدهای آتش‌نشانی و امداد و غیره، و یا مقاومت و امنیت بناهای شهری در مواجه با شرایط بحران، شاهد استحاله این دستگاه‌ها به بنگاه سیاسی و محل سهم خواهی جریانات سیاسی خاص باشیم. روندی کج دار و مریز که تنها منحصر به زاهدان نیست و امروز تقاص بخشی از نتایج شوم آن را ولی نعمتان این انقلاب با جان خود پرداختند.
 
۳. عدم وجود هماهنگی فوری بین دستگاه‌ها و ارگان‌هایی که توانایی کمک در کنترل حادثه را داشته‌اند که زنگ خطری است برای کنترل هر شرایط بحرانی دیگر در شهر زاهدان.
 
ما امیدواریم دید مسئولان اندکی از حالت گدا و پادشاهی(که در آن گدا باید با تضرع از کبر پادشاهی مسئلت نعمت نماید )  به دید خدمت به مردم تبدیل شود ،این نباشد که تا خونی  بر زمین ریخته نشود، مسئولین به فکر نیافتند و تا فریاد مردم گوش فلک را کر نکرده ،پاسخگو نباشند و به صرف دادن وعده هایی مردم را از سر خودشان باز کنند و از آن طرف امید آن داریم که مردم و بلخص دانشجویان نیز به مطالبه گری مطالبات به  حق خود بپردازند و ازدام های جریانات معلوم الحال که  میل به بهره برداری سیاسی و جناحی از اینگونه حوادث دارند ، دوری کنند و درعین حال پیگیر دائمی خواسته های خود باشند.
تشکل جامعه اسلامی دانشجویان ضمن عرض تسلیت به مردم فهیم شهر زاهدان و خانواده‌های این عزیزان، خواستار پاسخگویی صریح مسئولین پیرامون این اتفاق در طی سه روز آتی است و در غیر این صورت این تشکل براساس بند 14ماده 55 قانون شهرداری ها، محاکم قضایی شکایت می کند.
همچنین امیدواریم این نقد بتواند در راستای بهبود و افزایش کیفیت عملکرد مسئولین مربوطه باشد. اگرچه سعی نکردیم که در این جا راجع به دیگر مشکلات شهر زاهدان بمانند (حاشیه نشینی، کمبود فضای سبز، سیستم جمع آوری زباله های شهری و فاضلاب شهر)  سخن بگوییم ولیکن در آینده در مطالب جداگانه ای مفصل به آن خواهیم پرداخت.
والسلام علی من اتبع الهدی
 

انتهای پیام//
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۹۴۱۵


ارسال