سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ ,16 October 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۱
​کارشناس مسایل سیاسی در گفتگو با عصرهامون:
استعفای حریری در چارچوب طرح آمریکا و عربستان برای مهار حزب‌الله است/ سعودی ها به دنبال ایجاد هرج و مرج و بی ثباتی در لبنان هستند
 
معاون سیاسی سابق استانداری سیستان و بلوچستان با بیان اینکه تصمیم سعد حریری، نخست وزیر لبنان برای کناره‌گیری با فشارهای عربستان سعودی انجام شده است، بیان کرد: آمریکا و آل سعود به دنبال هرج و مرج در لبنان هستند.
سلطانعلی میر در گفتگو با عصرهامون و با بیان اینکه اقدام حریری و استعفا از خاک سعودی ابهام برانگیز است، اظهار کرد: پشت پرده این تصمیم نخست وزیر مستعفی لبنان را باید در فشارهای عربستان سعودی مشاهده کرد، سردمداران آل سعود بعد از شکست های مفتضحانه در سوریه، عراق و یمن امروز به دنبال ایجاد هرج و مرج و بی ثباتی در لبنان هستند.

وی ادامه داد: حریری در حالی در استعفانامه تحمیلی خود شرایط لبنان را بحرانی خوانده که چند روز پیش در دیدار با علی اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری اوضاع لبنان را قابل قبول و آرام دانسته بود.

سلطانعلی میر با بیان اینکه استعفای حریری اقدامی دور از انتظار نبود ادامه داد: نخست وزیر مستغفی لبنان متولد ریاض پایتخت عربستان است و به جز شناسنامه لبنانی دارای تابعیت سعودی نیز هست و بیشتر خود را وابسته و پیروی بدون چون و چرای آل‌سعود می‌داند و گرفتن چنین تصمیمی تحت فشار رژیم سعودی صورت گرفته است. 

معاون سیاسی سابق استانداری سیستان و بلوچستان در پایان گفت: اقدام حریری تنها یک پیام دارد و آن یک پیام سیاسی علی الخصوص علیه حزب الله لبنان است. 
 
درباره حریری
حریری 42 ساله تا پیش از مرگ پدر در عرصه سیاسی لبنان حضور نداشت و اغلب به اداره شرکت‌های بازرگانی و مالی پدرش در عربستان و لبنان مشغول بود. وی نیز مانند پدر خود دارای روابط قوی با خانواده پادشاهی عربستان است و بیشتر اوقات خود را به ویژه پس از برکناری از نخست‌وزیری، در عربستان می‌گذراند. علاقه وی به خاندان سعودی به اندازه‌ای است که حتی نام یکی از فرزندان خود را «عبدالعزیز» گذاشته است. حریری پس از مرگ پدر در انتخابات پارلمانی لبنان در سال 2005 ميلادي به عنوان نماینده به پارلمان راه یافت و ریاست فراکسیون پارلمانی المستقبل را برعهده گرفت و تاکنون دوبار به مقام نخست‌وزیری دست یافته است، اما هر بار تحت شرایطی که سعودی‌ها برای او دیکته کرده‌اند این مقام را کسب کرده است. نفوذ وی به علت در اختیار داشتن باندهای قدرت و ثروت و ریاست بر جریان وابسته به آل‌سعود در لبنان همچنان ادامه دارد.

 وی به همین علت از نفوذ خود بالاترین استفاده را کرده تا بتواند به دولت این کشور و محور مقاومت ضربه بزند. نمود این تلاش‌ها را در مرحله بعد از ایجاد بحران در سوریه می‌توان دید که جریان متبوع وی نقش زیادی در حمایت از تروریست‌های مسلح در سوریه دارد، بر اساس اطلاعات تأييد شده، جریان المستقبل در فراخواندن گروه‌های تندرو از سوریه و کشورهای عربی به ویژه حاشیه خلیج‌فارس با عنوان «استخدام نیرو برای کمک به معارضان سوریه» نقش دارد، این عناصر از جنگجویان القاعده و گروه‌های تکفیری و مزدوری هستند که سعد الحریری با کانال جریان المستقبل کمک‌های تسلیحاتی را برای انتقال به سوریه به این عناصر تحویل می‌دهند. بر اساس اسناد افشاشده ويكي‌ليكس سعد حريري در خیانت به ملت سوریه با آمریکایی‌ها نیز همکاری می‌کرده و در ديدار با مسئولان ارشد كميته روابط خارجي مجلس سناي آمريكا در بيروت در سال 2006 ميلادي آنها را تشويق كرده بود كه در راستاي براندازي نظام سوريه تلاش كنند. 

انتهای پیام//
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۹۴۲۳


ارسال