شنبه ۲۹ تير ۱۳۹۸ ,20 July 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۳۳
گزارشی از مشکلات بزرگترین دهستان سیستان:
قحطی بنزین در تنها پمپ بنزین سفیدآبه/ بزگترین معدن نیمروز در انحصار کارگران غیر بومی
 
سفیدآبه یکی از بزرگترین دهستان های شهرستان نیمروز به شمار می رود به طوری که جمعیتی پنج هزار نفری در آن سکونت دارد.
به گزارش عصرهامون به نقل از اوشیدا؛ اهالی سفیدآبه علیرغم دارا بودن جمعیت بالا با مشکلات زیادی از قبیل کمبود بنزین، نداشتن آب آشامیدنی لوله کشی و حتی اشتغال علیرغم وجود بزرگترین معدن آنتیموان در منطقه دست و پنجه نرم می کنند.

شمار زیادی از اهالی منطقه بدون هرگونه درآمدی روزگار به سر می برند و یارانه تنها منبع درآمد آنهاست چرا که نبود کار همانند سایر نقاط کشور دامن این مردمان صبور را گرفته است.

نبود بنزین هر ماه، چندین روز در پمپ بنزین سفیدآبه

یکی از اهالی سفیدآبه به خبرنگار اوشیدا گفت: سفیدآبه با جمعیت پنج هزار نفری خود تنها دارای یک پمپ بنزین است.

محمود براهویی افزود: علیرغم جمعیت بالای منطقه و همچنین تردد شمار زیاد خودرو از این محل تنها یک پمپ بنزین برای این نقطه در نظر گرفته شده که همین یک پمپ هم هر ماه چند روز بدون بنزین می باشد.

وی افزود: مردم با مراجعه به پمپ بنزین در روزهایی که پمپ با نبود سوخت همراه است مجبور به خرید بنزین آزاد می شوند به طوری که هر 20 لیتر را به قمیت ۲۴ هزارتومان خریداری کنند.

براهویی با بیان اینکه چندین سال است که مردم سفیدآبه با این مشکل مواجه هستند، تصریح کرد: با نبود بنزین مسافران و رانندگان برای تهیه سوخت اتومبیل یا موتور سیکلت سرگردان می شوند.

وی خاطرنشان کرد: طبق گفته کارکنان پمپ بنزین، این مشکل به خاطر اینکه صاحب جایگاه تا به طور کامل بنزین موجود در مخزن تمام نشود اقدام به خریداری و پرکردن مخزن نمی کند رخ می دهد که در این راستا پس از خالی شدن مخزن تا دو یا سه روز، پر کردن آن به طول می انجامد.

در زمان نبود بنزین در جایگاه، خرید سوخت از دکه ها انجام می شود

براهویی تصریح کرد: در زمان خالی بودن مخازن اهالی منطقه مجبور به خرید آزاد بنزین از مغازه ها و دکه ها هستند چرا که دکه ها از قبل بنزین را خریداری و ذخیره می کنند، چون می دانند پمپ زود به زود بنزین تمام می کند.

وی با بیان اینکه جایی برای اعتراض نداریم، خاطرنشان کرد: چندین بار شده که مریض بدحال داشته ایم اما به دلیل نبود بنزین برای رساندن او به بیمارستان با مشکل مواجه شدیم.

براهویی با عنوان اینکه بارها برای تهیه بنزین ساعت ها در خیابان ها سرگردان بوده ام، تاکید کرد: باید قبل از اینکه بنزین در پمپ تمام شود، بنزین خریداری شود تا مخزن خالی نماند.

تمامی کارگران معدن آنتیموان غیربومی هستند

براهویی بیان کرد: معدن آنتیموان که در ۳۵ کیلومتری شمال شرقی سفیدآبه قرار دارد، اولین معدن آنتیموان در خاورمیانه و سومین در سطح جهان می باشد.

وی اضافه کرد: با اینکه این معدن متعلق به شهرستان نیمروز است اما ۷۰ کارگری که در آن مشغول به کار هستند تمامی آن ها از خراسان جنوبی بوده و هیچ کارگر نیمروزی در آن اشتغال ندارد.

براهویی بیان کرد: با توجه به وخامت اوضاع اقتصادی مردم منطقه انتظار می رود در این معدن جوانان نیمروزی به کار گرفته شوند.

وی با عنوان اینکه اهالی سفیدابه از بیکاری رنج می برند و برای یافتن کار به شهرستان های دور می روند، اظهار کرد: وعده معتمدین و ریش سفیدان حل موضوع از طریق مسولان است که در این راستا مردم این منطقه همچنان منتظر به کارگیری جوانان سفیدابه هستند چرا که اگر موضوع حل نشود احتمال اختلاف فامیلی بسیار زیاد است.

کمبود آب اهالی منطقه را رنج می دهد

براهویی در ادامه به معضل کمبود آب که از ۱۴ سال قبل تاکنون دامن مردم منطقه را گرفته اشاره کرد و گفت: مردم سفیدآبه هم آب آشامیدنی و هم آب غیرآشامیدنی خود را با مشک و گالن تهیه می کنند.

وی تصریح کرد: هر مشک آب را که غیر آشامیدنی است را به قیمت ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان تهیه می کنیم و با توجه به اینکه شغل شمار زیادی از مردم منطقه دامپروری است معمولا ظرف یک یا دو روز این آب هم به اتمام می رسد.

براهویی همچنین گفت: سفیدآبه از لوله کشی آب برخوردار است اما این آب به دلیل اینکه از مسافت خیلی دور از یک قنات می رسد، سال به سال آب این قنات کم شده و وضع اینجا نیز بدتر از قبل می شود.

وی با بیان اینکه آب قنات داخل مخزن جمع و هر پنج روز یک بار باز می شود تا مردم آب مورد نیاز خود را بر دارند اما با این حال آب به همه نمی رسد، اضافه کرد: شغل نیمی از مردم سفیدآبه دامپروری است و چیزی حدود نیمی دیگر نیز هیچ گونه درآمدی جز یارانه ندارند بنابراین اهالی این دهستان مجبور هستند حتی درآمد یارانه خود را هم به خرید آب اختصاص دهند.

براهویی در پایان گفت: اهالی سفیدآبه توقع زیادی ندارند به طوری که حتی اگر با تانکر به آنان آبرسانی شود باز هم راضی هستند اما علیرغم پیگیری های فراوان همچنان هیچ اقدامی نمی شود.

انتهای پیام
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۹۴۴۰


ارسال