سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ ,16 October 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
یک کارشناس مذهبی در زاهدان با اشاره به اینکه اعتیاد و سرگرم کردن افراد و خانواده هابه ویژه جوانان در فضای مجازی از جمله اقدامات شوم دشمنان است، گفت: امروز فضای مجازی ابزاری برای نفوذ فرهنگی است که نباید این فضا را برای تخریب دین و آسیب روحیه جوانان یا شبهه افکنی توسط دشمن خالی گذاریم.
حجت الاسلام میثم درانی با اشاره به جایگاه اینترنت و نقش شبکه های مجازی در اثرگذاری بین اعضای خانواده ها اظهار کرد: امروزه بیشترین ساعات بودن خانواده ها در کنار یکدیگر مختص به گشت و گذر در اینترنت و شبکه های گوناگون اجتماعی شده است که این مهم منجر به دوری و ایجاد فاصله بین اقوام و خویشان به ویژه والدین و فرزندان شده است.
 
وی گشت و گذار بیش از حد افراد در چنین فضاهایی را عامل ایجاد کشمکش بین آنها عنوان کرد و ادامه داد: برخی از صفحات وب یا گروه ها و کانال های موجود در شبکه های اجتماعی متناسب با هر گروه سنی نیست و فعالیت بیش از حد افراد در این خصوص گاها باعث به وجود آمدن اختلافات خانوادگی، درگیری و نگرانی والدین می شود.
 
این کارشناس مذهبی کاهش فعالیت بدنی، اعتیاد کودکان. جوانان و نوجوانان به اینترنت را از جمله آسیب های ماندن در این فضا مطرح کرد و افزود: بهترین راه برای جلوگیری از اعتیاد مجازی افراد به ویژه جوانان و نوجوانان مدیریت این فضا است بدین نحو که باید مدت زمانی را برای استفاده افراد از اینترنت در نظر گرفت چرا که استفاده بیش از حد از فضای مجازی یا اینترنت آسیب های جدی بسیاری را به همراه خواهد داشت.
 
وی دسترسی آسان به فضای مجازی را عاملی دانست که باعث شده کودکان، جوانان و خانواده ها به سمت اعتیاد بی رویه از این فضا بروند، لذا از آنجایی که اعتیاد و سرگرم کردن افراد و خانواده هابه ویژه جوانان در فضای مجازی از جمله اقدامات شوم دشمنان است افت تحصیلی، طلاق، اعتیاد، خشنونت، ایجاد فاصله و کمرنگ شدن روابط عاطفی و اجتماعی و غیره از جمله اثرات مخربی است که اگر به موقع کنترل و مدیریت نشود بحران به وجود می آورد.
 
حجت الاسلام درانی با بیان اینکه باید مانع اسیر شدن جوانان در فضای مجازی شد، گفت: اعتیاد اینترنتی نوعی وابستگی جسمانی و روحی در افراد ایجاد می کند که اگر شخصی درگیر آن شود دیگر نمی تواند به راحتی از این فضا فاصله بگیرد لذا بهترین راهکار رهایی از اعتیاد به دنیای مجازی فرهنگ سازی سواد رسانه ای در بین افراد است که می توان در این راستا نیز به جای گشت و گذار بی حد در فضای مجازی یا اینترنت وقت خود را به تفریح و استراحت با اعضای خانواده یا شرکت در کلاس هاس آموزشی و ورزشی صرف کرد.
 
وی با تاکید بر این مطلب که استفاده بیش از حد از اینترنت یا شبکه های اجتماعی باعث افسردگی و انزوای اجتماعی افراد می شود، افزود: والدین باید وقت بیشتری با فرزندان در بیرون از خانه صرف کنند تا آنها از نظر عاطفی احساس خلا نکنند و به دنبال آن به چنین فضاهایی پناه نبرند.
 
وی از بین رفتن حریم ها، تنوع طلبی های عاطفی و جنسی، کاهش اعتماد به نفس، پرخاشگری، اعتیاد، طلاق، افسردگی، بی حرمتی به بزرگترها را از جمله اثرات مخرب عدم کنترل و مدیریت شبکه های اجتماعی و فضای نامحدود اینترنت دانست و گفت: امروز شاهد آنیم که برخی زوجین با افراد غریبه در حال چت کردن هستند که این مهم به مرور باعث سلب آسایش و آرامش در کانون گرم خانوادگی می شود که نتیجه چنین روابطی جز نابودی کانون خانواده و طلاق دستاوردی دیگری ندارد.
 
این کارشناس مذهبی در تکمیل مطلب فوق خاطر نشان کرد: در هر خانواده، زن و شوهر نیاز به صحبت با یکدیگر و پرداختن به امورات خانه و فرزندان دارند که متاسفانه استفاده از چنین فضاهایی روابط عاطفی بین اعضا را خدشه دار کرده به گونه ای که افراد محبتی که باید صرف خانواده خود کنند را با افراد غریبه تقسیم می کنند.
 
حجت الاسلام درانی با بیان اینکه باید زمان استفاده از اینترنت را محدود و کنترل کرد، ادامه داد: اعضای خانواده باید زمان بیشتری را صرف یکدیگر کنند زیرا امروز فضای مجازی ابزاری برای نفوذ فرهنگی است که نباید این فضا را برای تخریب دین و آسیب روحیه جوانان یا شبهه افکنی توسط دشمن خالی گذاریم.

منبع:جوان
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۹۵۵۲


ارسال