پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ ,15 November 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۴۴
گزارشی از قایق محلی شمال سیستان و بلوچستان؛
توتن سواری، ورزش بومی و محلی بومیان سیستان/ قایق محلی سیستانیان همچنان می تازد
 
توتن یکی از صنایع دستی ارزشمند سیستان به شمار می رود که به عنوان قایق از آن برای عبور از روی تالاب هامون استفاده می شده است.
به گزارش عصرهامون به نقل از  پایگاه خبری اوشیدا؛ در زمان پرآبی هامون صیادان منطقه و همچنین کسانی که قصد عبور از عرض دریاچه هامون را داشتند از توتن که از توتک برای تولید آن استفاده می شد بهره برداری می کردند.

تولید توتن با سختی ها و مشقت های فراوان همراه بود اما تولید آن برای بومیان محلی با توجه به اینکه مواد اولیه تولید آن از دریاچه تامین می شد بدون هرگونه هزینه ای انجام می گرفت.

هرساله نیز با آمدن آب از سرریز سدهای افغانستان به مدت چندماه بعضی نقاط تالاب دارای آب بوده و توتن سواری به تفریحی برای مردم مبدل می شود.

توتن از نی های روییده در نیزارهای حاشیه دریاچه هامون ساخته می شود

رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان زابل عنوان کرد: توتن نام قایقی محلی است که زمانی به وفور بر روی بستر دریاچه هامون به چشم می خورد و هنوز هم چشم انتظار حیات دوباره آن است تا باز به آغوش آب باز گردد.

علیرضا کیخواه آریا به خبرنگار اوشیدا؛ گفت: این قایق محلی از نی (توتک که نام توتن نیز از ان گرفته شده است) تهیه می شود که در نیزارهای حاشیه دریاچه هامون به میزان زیاد می روید.

وی افزود: توتن جز صنایع دستی سیستان محسوب می شود و دارای دو نوع است به طوری که یک نوع آن که پنج متر طول دارد باریست و برای حمل دام مثل گاو، گوسفند، شتر و وسایل مختلف از آن بهره می بردند.

کیخواه آریا تصریح کرد: نوع دیگر توتن که تقریبا دو تا سه متر است برای شکار و تردد بر روی دریاچه از آن استفاده می شده است.

وی ابراز کرد: توتک (نی مخصوص ساخت توتن) بعد از خشک شدن داخل، هوا گرفته و یک سطح چرمی روی آن را می پوشاند و همین موضوع باعث روی اب ماندن آن و عدم نفوذ آب به داخل آن شده است.

توتن سواری از جمله بازی های بومی و محلی به شمار می رود

رئیس اداره صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری زابل خاطرنشان کرد: توتن سواري از جمله بازي ها و ورزش هاي بومي و محلي پرطرفدار سيستان و بلوچستان به شمار مي رود كه از گذشته هاي دور تاكنون در بين صيادان و ماهي گيران مناطق شمالي استان به ويژه در زمان پرآبي هامون رواج داشته است.

کیخواه آریا ادامه داد: تا چند سال پيش كه تالاب بين المللي هامون آب داشت و صيد و صيادي، دامداري و شكار از رونق خاصي برخوردار بود توتن نقش وسيله حمل و نقل مردم در اين درياچه آب شيرين و تختک هاي (شبه جزيره) داخل آن را ايفا مي كرد به طوريكه دامداران و صيادان بدون اين وسيله امكان انتقال علوفه، جابجايي دام، فعاليت صيادي و شكار را نداشتند.

وی ابراز کرد: امروزه همچنان توتن به شكل محدود در رودخانه هيرمند و بخشهاي بسيار كوچكي از درياچه هامون مورد استفاده قرار مي گيرد و رقابت توتن سواري بين صيادان منطقه سيستان در مناسبت هاي مختلف برگزار مي شود.

کیخواه آریا بیان کرد: توتن سوار با پاروي بلندي كه در گويش محلي به آن ˈپچو ˈ مي گويند و از چوب بلندي تشكيل شده، وسيله خود را به حركت در مي آورد.

وی در این راستا اضافه کرد: توتن سوار در طول مسير با زدن چوب به كف رودخانه و يا درياچه به حركت خود ادامه مي دهد و همين مساله موجب افزايش قدرت بدني و استقامت وي مي شود و معمولا توتن سواران يا ˈپچوداران ˈ كه دائما به اين شغل يا ورزش و بازي مشغولند از عضلاتي قوي وبدني سالم و با نشاط برخوردار هستند.

انتهای پیام
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۹۵۷۸


ارسال