پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ ,15 November 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
طبق آخرین آمارها از میزان توسعه یافتگی استان‌های مختلف، سیستان و بلوچستان با کسب 3.94 امتیاز رتبه آخر را در کشور از آن خود کرد.
به گزارش عصرهامون، طبق آخرین آمارها از میزان توسعه یافتگی استان‌های مختلف، سیستان و بلوچستان با کسب 3.94 امتیاز رتبه آخر را در کشور از آن خود کرد تا با همراه خراسان شمالی در زمره ضعیف‌ترین استان های توسعه یافته کشور در زمینه دسترسی و رشد در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گیرد.
بر اساس گزارش مرکز پایش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران فقط  4,927 روستای سیستان و بلوچستان دارای ارتباطات اینترنتی و تلفنی است و این باتوجه به اینکه 51 درصد جمعیت استان در روستا ساکن هستند آمار بسیار ضعیفی محسوب می شود.
در این گزارش با تشریح سایر شاخص‌های فناوری اطلاعات در استان، ضریب نفوذ دسترسی به رایانه در سیستان و بلوچستان را 34.85 و میزان نفوذ اینترنت در محل سکونت را مختص 38.44 درصد مردم ساکن در این استان اعلام شده است که به ترتیب میانگین کشوری 57.36 و 55.47 درصد است و این آمار نشان از عقب بودن پهناورترین استان کشور از میانگین کشوری است.
در زمینه افراد استفاده کننده از اینترنت در سیستان و بلوچستان آماری 27.85 درصدی ارائه شده است که میانگین کشوری در این زمینه 45.33 درصد است.
در بخش دیگری از این گزارش تعداد افراد استفاده کننده از تلفن همراه در سیستان و بلوچستان تا پایان اسفند 95 قریب به  49.14درصد مردم استان اعلام شده که در این زمینه با اختلافی 22 درصدی، میانگین کشوری در این بخش هم 71.7 درصد است.
در هر حال به نظر می رسد به نظر می‌رسد بخش‌های مختلف در زمینه توسعه فناوری اطلاعات در استان بایستی با شناسایی نقاط ضعف و موانع توسعه در این زمینه، با همکاری سایر نهادهای و ارگان‌های مربوط اقداماتی را در جهت توسعه این خدمات در استان آغاز کنند و یا اقدامات خود را تسریع کنند.
گفتنی است در پایش استان‌های تهران، سمنان، قم مازندران و البرز با نمرات 7.24، 6.54، 6.5، 6.45 و 6.43 به ترتیب مقام‌های اول تا پنجم را در بین استان‌های کشور کسب کرده‌اند.

انتهای پیام//
 
 
 
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۹۶۲۴


ارسال