پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ ,13 December 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۴۹
گزارشی از نوسانات قیمت گوجه فرنگی در جنوب سیستان و بلوچستان؛
اٌفت و خیز نرخ گوجه فرنگی در سراوان/ فریب بازرسان با عدم نصب اتیکت قیمت!
 
شهرستان سراوان در روزهای اخیر شاهد افت و خیز قیمت گوجه فرنگی بوده است که برای ساماندهی قیمت این محصول بازرسان اداره صنعت، معدن و تجارت را روزانه به بازار میدان و تره بار کشاند.
به گزارش عصرهامون به نقل از شستون، در روزهای اخیر افزایش قیمت گوجه فرنگی در شهرستان سراوان گلایه مندی شهروندان را به دنبال داشت که پس از بازدید های به عمل آمده از سوی بازرسان صنعت، معدن و تجارت شهرستان سرانجام قیمت گوجه به دو هزار و ۵۰۰ تومان کاهش یافت.
علی رغم اینکه برخی از رسانه های استان خبر برداشت گوجه فرنگی از سطح مزارع کشاورزی شهر فنوج و توزیع آن در استان و صادر به استان های همجوار را خبر دارند، انتظار می رفت قیمت این محصول اساسی در استان کاهش یابد اما باز هم شهروندان سراوانی شاهد گرانی این محصول هستند.
 
از سوی دیگر گفته می شود برخی از سودجویان تمامی گوجه فرنگی های موجود در میدان میوه و تره بار را به صورت کلی خریداری به کشور پاکستان منتقل می کند که کمبود این محصول در بازار منجر به ایجاد نوسان در نرخ فروش آن شده است.
 
طبق ماده ۱۵ قانون نظام صنفی و به منظور رعایت حقوق مصرف کنندگان، فروشندگان و اصناف عرضه کننده کالاها و خدمات مکلفند با الصاق برچسب روی کالا، یا نصب تابلو (نرخنامه) در محل کسب یا حرفه، قیمت واحد کالا یا دستمزد خدمت را به طور روشن و مکتوب و به گونه ای که برای همگان قابل رویت باشد، اعلام کنند.
با این حال شاهد عدم رعایت این قانون در سایه بی غفلتی مسئولین و متولیان امر هستیم که این مورد باعث شده است که شهروندان از حق و حقوق اولیه خود محروم باشند.
 
عدم نصب اتیکت فروش بر میوه و تره بار موجب سردرگمی خریداران و مشتریان شده است که مجبور هستند  قیمت اقلام مورد نظر را از فروشنده سوال کنند.
 
در پیگیری هایی که خبرنگار شستون از مهرداد طاهری رئیس صنعت، معدن و تجارت شهرستان سراوان داشت، وی اظهار داشت: از یک واحد فروش میوه در شهرستان بازدید داشته که گوجه فرهنگی را به قیمت سه هزار تومان به فروش می رسانده است.
وی بیان کرد: برخی ها عنوان می کنند که نابسامانی ها در میدان میوه و تره بار منجر به گران شدن این محصول شده، اما در بازدید های به عمل آمده گوجه فرنگی در روز گذشته و امروز به قیمت دو هزار و ۵۰۰ تومان به فروش رسیده است.
 
رئیس صنعت، معدن و تجارت شهرستان خاطر نشان کرد: تمامی فروشندگان کالا و خدمات ملزم به نصب اتیکت واحد فروش و با نصب تابلو هستند و برای افراد خاطی پرونده تشکیل می شود.
طاهری عدم نصب قیمت فروش محصول و یا کالا و خدمات را  نوعی فریب کارشناسان و بازرسان عنوان کرد و گفت: برخی از واحد های فروش اتیکت و یا برچست فروش را بر روی محصول و یا کالا و خدمات نصب نمی کنند که این مورد تخلف مربوط می شود وطبق قوانین با متخلفین برخورد می شود‌.
 
انتهای پیام/ 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۹۶۲۸


ارسال