چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ ,12 December 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۰۰
کارآفرین صنایع تبدیلی مطرح کرد:
تجلی اقتصاد مقاومتی با کشت حنا/ از اشتغالزایی برای5 نفر تا تولید 10 تن حنا در دلگان
 
یک کارآفرین عرصه صنایع تبدیلی ضمن تقدیر از زحمات سپاه پاسداران و بسیج سازندگی در راه اندازی یک مجموعه تولیدی حنا از ایجاد اشتغالزایی برای 5 نفر در این شهرستان خبر داد و گفت: در این راستا سالانه 10 تن حنا تولید می کنیم.
به گزارش عصرهامون، در حالی بیکاری به یکی از چالش‎های مهم جامعه امروز تبدیل شده است که اجرایی کردن اقتصاد مقاومتی و تکیه بر تولید داخلی نه تنها سد محکمی در برابر ترفندها و حیله‎های دشمنان خواهد بود بلکه راهی برای بهبود مشکلات جوانان و ایجاد اشتغال است.
در چند سال اخیر به دنبال تحریم‌های یک جانبه و غیرانسانی غرب علیه جمهوری اسلامی ایران، اصطلاح اقتصاد مقاوتی به واژگان ادبیات اقتصادی کشور اضافه شد. رهبر آگاه انقلاب، اقتصاد مقاومتی را عامل رشد و شکوفایی کشور در شرایط تحریم و خصومت‌ها می‌دانند و با تاکید بر ضرورت پرداختن به این اصل در ابعاد ملی و بین‌المللی خواستار بسیج همگانی دستگاه‌های دولتی و مراکز علمی شده‌اند.
برای تحقق اقتصاد مقاومتی توجه به زمینه‌سازی برای اشتغال و توسعه تولید داخلی در اولویت قرار دارد همچنین ذکر این نکته ضروری است که فعالان اقتصادی و کارآفرینان از هر قشری باید از موقعیت یکسان برخوردار باشند. در همین راستا بسیج سازندگی با شناسایی، ساماندهی و ارائه تسهیلات به کارآفرینان در قالب "پروژه‌های اقتصاد مقاومتی" گامی در جهت استحکام تولید داخلی برداشته است.
صنایع تبدیلی از جمله قابلیت‎هایی است که می‎توان با استفاده از آن در راه تحقق اقتصاد مقاومتی گام برداشت؛ از طرفی با رونق صنایع تبدیلی می‎توان محصولات کشاورزی را در خارج از فصل به بازار عرضه کرد و با فعالیت در این حوزه از جمله خشک و فرآوری میوه‎ها از اسراف و هدررفت آنها جلوگیری کرد.
در همین راستا سیستان و بلوچستان ظرفیت های بسیار زیادی دارد که می توان با بهره  گیری از آنها مشکلات بیکاری جوانان به ویژه قشر تحصیلکرده را حل و به اقتصاد جامعه کمک کرد که شرط تحقق این موضوع در حمایت از کارآفرینان این عرصه گنجانده شده است.
یکی از این موارد کشت و تولید حنایی مرغوب در جنوب سیستان وبلوچستان؛ شهرستان دلگان است که برداشت اول این محصول در اواخر خردادماه، برداشت دوم آن از نیمه اول شهریور ماه و برداشت آخر حنا در اواخر آبان ماه هر سال انجام می شود.
این محصول مرغوب که به عنوان محصولی آرایشی، بهداشتی و دارویی در بیش از دو هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان دلگان کاشت و برداشت می شود از بی هویتی رنج می برد، زیرا داشته های این دیار با برند اختصاصی دیگر شهرها در بازار مصرف توزیع می شود یا در پی غفلت برخی مسئولان به واسطه عرضه و فروش حنای پاکستانی رنگ این محصول داخلی از بین رفته است.
 
 
از اشتغالزایی برای5 نفر تا تولید 10 تن حنا در دلگان
رشید جنگی زهی یکی از کارآفرینان عرصه اقتصاد مقاومتی در این خصوص اظهار کرد: دو سال است که در زمینه کشت، تولید و بسته بندی حنا در شهرستان دلگان به فعالیت مشغول هستم.
وی ضمن تقدیر از زحمات سپاه پاسداران و بسیج سازندگی در راه اندازی این مجموعه از ایجاد اشتغالزایی برای 5 نفر در این شهرستان خبر داد و گفت: در این راستا سالانه 10 تن حنا تولید می کنیم.
وی با بیان اینکه درآمد حاصل از این کار تنها صرف پرداخت حقوق کارگران و خرج و مخارج خانه و خانواده می شود، افزود: عمده مشکل ما عرضه و فروش حنای مصنوعی و تقلبی پاکستانی در بازارهای داخلی است که بیشترین ضربه را به ما وارد کرده است.
این کارآفرین اقتصاد مقاومتی بیان کرد: از مسئولان مربوطه خواهان رسیدگی به این معضل هستیم زیرا حاصل دست رنج ما با وجود حنای مصنوعی و تقلبی که مردم فریب خورده و از آن خریداری می کنند از بین رفته به گونه ای که حنای این خطه در پی این ماجرا دارد رنگ می بازد.
 
رسمی که همچنان در این دیار پا برجاست
بامری مدیرجهاد کشاورزی دلگان در خصوص خاصیت های دارویی حنا با بیان اینکه این گیاه دارویی به صورت درختچه یا درختی با برگ های سبز متمایل به خاکستری بیضی و گل هایی به صورت خوشه گرزن بزرگ به رنگ سفید یا زرد بسیار خوشبو با میوه های خشک و شکوفا حاوی دانه های خیلی کوچک است، گفته است که این گیاه در دلگان واقع در جنوب استان با توجه به شرایط آب و هوایی رشد خوبی دارد.
 

به گفته این مسئول رویشگاه اصلی گیاه حنا ایران در مناطق جنوبی از جمله اطراف بندرعباس، بوشهر، سیستان و بلوچستان، کرمان و یزد است، که با توجه به داشتن ترکیب تانن دارای خاصیت قوی قابض است، به همین دلیل از آن به صورت خوراکی برای درمان اسهال خونی، زخم های روده‌ ای و معده‌ ای نیز استفاده می‌ کنند.
وی ادامه داد:  این گیاه همچنین برای مصرف خارجی و موضعی به عنوان ضد اگزما، بیماری پوستی و بیماری قارچی پوست و درمان زخم‌ ها کاربرد دارد به گونه ای که درمان قارچ های پوست سر و جزام، رفع اگزما، جلوگیری از عرق دست و پا و بهبود ترشحات سوزاکی از دیگر خواص دارویی گیاه حنا به شمار می رود.
بامری بیان داشت: از حنا در بسیاری از نقاط جهان از جمله مصر، هندوستان، ایران، پاکستان، افغانستان، اروپای مرکزی و آمریکا برای رنگ کردن مو استفاده می شود و هم اینک محصولات زیادی از این گیاه برای مراقبت و محافظت از مو در جهان ساخته می شود، رسمی که همچنان در این دیار پا برجاست.
 
خواص دارویی حنا
حنا از جمله مواد آرایشی سنتی با خواص دارویی فراوان است که زنان استان سیستان و بلوچستان به ویژه جنوب این استان از گذشته‌های دور تا امروز برای ترسیم اشکال زیبا بر دست و پا و رنگ کردن سر خود از آن استفاده می‌کرده‌اند و ریشه در فرهنگ این دیار دارد.
گیاه حنا محافظ کبد، کاهش‌دهنده پرفشاری خون، حساسیت‌زا و مسکن دردها است و با توجه به داشتن ترکیب تانن دارای خاصیت قوی قابض است، به همین دلیل از آن به صورت خوراکی در اسهال خونی، زخم‌های روده‌ای و معده‌ای استفاده می‌کنند. این گیاه همچنین برای مصرف خارجی و موضعی به عنوان ضداگزما، درمان جرب شامل بیماری پوستی واگیری که عامل آن سارکوپتس اسکابیل است، ضدمیکوزیس و بیماری قارچی پوست و درمان زخم‌‌ها کاربرد دارد.
 درمان قارچ‌های پوست سر و جذام، رفع اگزما، جلوگیری از عرق دست و پا و بهبود ترشحات سوزاکی از دیگر خواص دارویی گیاه حناست.
لازم به ذکر است که از حنا در بسیاری از نقاط جهان از جمله مصر، هندوستان، ایران، پاکستان، افغانستان، اروپای مرکزی و آمریکا برای رنگ کردن مو استفاده می‌شود و هم اینک محصولات زیادی از این گیاه برای مراقبت و محافظت از مو در جهان ساخته می‌شود، رسمی که همچنان در این دیار پار برجاست.
منبع: جوان
انتهای پیام/
 
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۹۸۱۸


ارسال