جمعه ۲۰ تير ۱۳۹۹ ,10 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
با بهره گیری از طرح های اقتصاد مقاومتی علاوه بر اشتغال زایی پایدار می توان در کمک رسانی به خانواده نیز نقش فعالی داشت.
محمد محمودی کارآفرین نمونه سیستانی در عرصه کشت محصولات گلخانه ای در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون اظهار داشت: حدود 10 سال است که به این کار روی آورده و توانسته زمینه اشتغالزایی را برای چندین نفر از جوانان منطقه فراهم کند.
وی با اشاره به همکاری بسیج و سپاه در حمایت از کارآفرینان بیان کرد: در این راستا ما نیز تجربیات خود را در اختیار افرادی که از طریق بسیج سازندگی برای آموزش مهارت های گلخانه ای معرفی می شوند، قرار می دهیم.
 
 
اشتغالزایی پایدار با بهره گیری از تسهیلات اقتصاد مقاومتی
این کارآفرین نمونه ادامه داد: در حال حاضر 16 واحد گلخانه به متراژ پنج هزار و 400 متر در این منطقه احداث کرده ام که در آن به صورت فصلی محصولاتی مانند خیار، گوجه فرنگی و بادمجان کشت می کنم.
وی با بیان اینکه اگر صد درصد ظرفیت تولید را بکار گیریم میزان تولید سالانه بین 160-120 تن می شود، افزود: با توجه به شرایط حاکم در سیستان ما یک سوم ظرفیت خود را بکار می گیریم که امسال حدود 35 تن محصول گلخانه ای برداشت کردیم.
 

محمودی در تکمیل مطلب فوق بیان کرد: در زمانی که از ظرفیت صد درصدی استفاده می شد نیروی کار ما 4 نفر دائم و 15 نیروی پاره وقت بود اما از زمانی که یک سوم ظرفیت ها را بکار گرفتیم نیروی کار دائم ما 2 نفر و پاره وقت هم چهار نفر شدند که در زمان محصول چینی از آنها استفاده می کنیم.
 
عدم توان در بازپرداخت اقساط بانکی مشکل کارآفرینان و فعالان اقتصادی
وی عمده مشکل کارآفرینان و فعالان اقتصادی را عدم توان در بازپرداخت اقساط بانکی عنوان کرد و ادامه داد: طوفان ها و ریزگردهای همیشگی زابل و همچنین ساخت بالاجباری گلخانه ها با ارتفاع بلند به دستور جهاد از دیگر مشکلاتی است که با آن دست و پنجه نرم می کنیم؛ گلخانه ارتفاع بلند علی رغم مزیت های بسیار زیادی که دارد اما متاسفانه با طوفان های دائمی زابل همخوانی ندارد و برای ما به صرفه نیست این موضوع را بارها به گوش دولتمردان رسانده ایم اما کسی گوش نمی کند.
 

این کارآفرین بروکراسی های اداری را از دیگر مشکلات دانست و افزود: در فصل زمستان ما باید توان رقابتی با سایر استان ها در زمینه کشاورزی داشته باشیم اما سایر شهرستان ها از نعمت گاز ارزان قیمت برای گرم کردن گلخانه خود استفاده می کنند و ما باید گازوئیل300 تومان خریداری کنیم یعنی 15 برابر هزینه گرمایش ما بیشتر از آن شهرستانها است.
محمودی ادامه داد: استفاده از طرح ها و الگوهای اقتصاد مقاومتی کمک شایانی هم بر ایجاد اشتغالزایی و هم بر تنوع محصولات دارد زیرا در این طرح شرایط اقلیم هر منطقه مدنظر قرار می گیرد.
این کارآفرین در پایان بیان کرد: سهم من در کمک به اقتصاد مقاومتی که مورد تاکید رهبر عزیزمان قرار دارد، انتقال دانش و تجربه به همه کسانی است که شجاعت ورود به عرصه تولید را دارند اما نمی دانند از کجا شروع کنند.

 انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۹۸۵۴


ارسال