شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ ,29 February 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۴۸
سیر تطور یک گروه از مجاهدین تا منافقین
 
از آن روز که محمد حنیف نژاد در سال 1344 سازمان مجاهدین را برای مبارزه با رژیم منحوس پهلوی بنیان گذارد و تلاش کرد بر اساس اصول و موازین اسلامی و آنچه پای منبر روحانیون فهمیده بود این سازمان را گسترش دهد، هیچ کس حتی تصورش را هم نمی کرد تنها 10سال پس از آن این سازمان به دست عده ای منافق مارکسیست بیافتد تا در مقابل اصول اولیه آن ایستادگی کنند.
به گزارش عصر هامون، محمد حنیف نژاد فرزند حمدالله متولد ۱۳۱۸ در خانواده ای فقیر با پدری کارمند و علاقمند به هیاتهای مذهبی و دسته های سینه زنی، برای اولین بار در سال ۱۳۴۴ سازمان مجاهدین را پایه گذاری کرد.

نحوه ی تفکر سیاسی وی در دوران دانشجویی متاثر از اندیشه ها و آثار مهندس بازرگان و آیه الله کاشانی بود، او اعتقاد داشت که اسلام مکتبی حیاتبخش و زنده و جامع است.

وی در دانشگاه و جلسات انجمن اسلامی و یا بحث های خصوصی با دانشجویان و روحانیون بر جنبه های سیاسی و اجتماعی مکتب اسلام و ضرورت تشکیل حکومت اسلامی تاکید داشت.

حنیف نژاد با دوتن از همفکران دیگر خویش به این نتیجه رسید که با سرکوب خونین ۱۵ خرداد باید با رژیم شاه به مبارزه مسلحانه برخاست و برای پیشبرد چنین مبارزه ای به صورت حرفه ای و تشکیلاتی وجود یک سازمان مسلح ضرورت دارد.

و اینگونه بود که شهریور ۱۳۴۴ تصمیم به تشکیل سازمان مجاهدین گرفتند.

البته باید این قید را به نظام فکری اولیه سازمان افزود که اعضای مجاهدین و حتی خود حنیف نژاد تفکراتی التقاطی داشتند و آنچنان که باید و شاید در صراط اسلام ناب نبودند، بعنوان مثال حنیف نژاد از بازرگان تاثیر پذیرفته و یا در اندیشه های مارکسیستی اش از مائوتسه تاثیر می پذیرفت، از اینرو نمی توان انقلاب اسلامی را بطورکامل انشقاق یافته از تفکرات کسانی مانند حنیف نژاد دانست، لیکن نقش تاثیرگذار آنان در جنبش های جوانان غیر قابل انکار است.

حنیف نژاد و افرادش بمدت ۷ سال بر تشکیل یک حکومت اسلامی و دینی تاکید می ورزیدند، تا اینکه سازمان مجاهدین بدت افرادی چون تقی شهرام و مسعود رجوی افتاد.

سازمان مجاهدین در واپسین روزهای سال۱۳۵۰ توسط فردی بنام تقی شهرام تبدیل به سازمان منافقین و با چرخشی ۳۶۰ درجه ای محفلی برای قدرت طلبان مارکسیست شد.

سران سازمان در مهرماه ۱۳۵۴ ارتداد و گرایش مارکسیستی آن را با انتشار بیانیه ای علنی کردند.

جهان سیاست و قدرت فراز و فرودهایی دارد که قادر است سازمانی را که بدست جوانان پلپاکدل و ساده اندیش تاسیس شد، مبدل به یکی از مخوف ترین پادگان های شبه نظامی جهان کند.

سازمانی که روزگاری اعضای آن با شوق و علاقه به مذهب و مکتب به آن پیوسته و پس از طی مدت کوتاهی تبدیل به اسرایی شدند که تا سال ها حت اجازه خروج از سازمان و گشت و گذاری یک ساعته در شهر ر نداشتند.
انتهای پیام/۹۰۳۱
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۴۲۱۰۵


ارسال