سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ ,26 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۲۸
تحلیل های سطحی و دور از منطق عامل تخریب وحدت
 
ما از حضور شما در میان علمای مسجد مکی زاهدان، حضور در میان مردم مناطق حاشیه‌نشین زاهدان و لمس مشکلات مردم و حضور در دانشگاه تشکر می‌کنیم. اما برادران عزیز سالهاست در این استان اقداماتی به عنوان وحدت انجام می‌شود و هزینه هایی در همین رابطه از بیت المال خرج می‌شود و به خاطر فهم اشتباه از شرایط استان به نتیجه نمی‌رسد.
به گزارش سرویس سیاسی عصر هامون بهنقل از سنت نیوز، وحدت از مهمترین مسائل امت اسلامی است. وجود وحدت ، اسلام را برابر دشمنان پیروز خواهد کرد و نبود آن  باعث شکست برابر ضعیف ترین دشمنان می‌شود. اسلام دین اخوت و برادری است. رعایت حقوق و اتحاد نه تنها در میان امت اسلامی بلکه با سایر انسان‌ها هم جزو دستورات دین مبین اسلام است. اسلام خواهان آرامش و رشد است نه ناامنی و نابودی، با این مقدمه سعی می‌شود ضمن یادآوری چند نکته، مسائلی در باب حفظ وحدت روشن کنیم.
 
طی چند روز اخیر شاهد حضور افرادی در استان بودیم که میان اعضای جامعه ما محبوب و محترم هستند؛ افرادی که حضورشان باعث ایجاد امید و شعف برای مردم استان شد و خیلی‌ها به دنبال گرفتن عکس یادگاری با آنها بودند؛ بلکه در آلبوم خاطرات خود عکسی با چهره‌های شاخص مروج وحدت داشته باشند تا هر وقت آن عکس را ببینند یاد کاروان “سرزمین برادری” بیفتند.
 
روی سخنم با اعضای کاروان سرزمین برادری است؛ شما حرف دل مردمی را می‌زنید که سالهاست به خاطر ناامنی هزینه‌ها داده و عزیزانشان را از دست داده‌اند؛ از شهید “محمد بیر” گرفته تا شهید “جابر قویدل” همه نشان دهنده مظلومیت مردم این استان هستند. اشک مادران شهدای استان در مراسم تشییع شهدا، دلیل بر ظلم خودفروختگان، بر این مردم است.
 
حضور شما مرحمی بر سال‌ها کم‌توجهی و نادیده گرفته شدن معضلات این مردم بود. شما با آوردن پیام “برادری” ما را به آینده استان امیدوارتر کردید. اخوتی که سال‌ها میان ما وجود داشت اما برخی تصمیمات اشتباه خارج از استان و اقدامات تفرقه‌انگیز دشمنان، کمی آن را کم رنگ کرده بود.
 
حال ای برادران “کاروان سرزمین برادری”، به ما اجازه دهید با شما برادرانه بگوئیم؛ شما به سیستان و بلوچستان آمدید ولی با کدام چهره تأثیرگذار شهر دیدار کردید؟! شما به سیستان و بلوچستان آمدید ولی در بعضی موارد در مورد مردم این استان یک طرفه قضاوت کردید و این قضاوت یک طرفه نتایجی منفی در پی داشت که در ادامه به آن می‌پردازیم.
 
رفقای کاروان، شما به این استان آمدید؛ ولی به منطقه سیستان سفر نکردید تا ببینید خشکسالی و فقر، شیعه و سنی نمی‌شناسد؛ شما تلاش مردم سخت‌کوش سیستان که با طوفان‌های ویران کننده می‌جنگند لمس نکردید. آری عزیزان شما آمدید ولی به منطقه بلوچستان نرفتید تا ببینید در شهر “پیشین” چطور خون شیعه و سنی در هم آمیخته شد و گوشت و پوست این شهدا گواه بر برادریشان شد.
 
ندیدن این مناطق باعث شد از دلایل کمرنگ شدن وحدت در سیستان و بلوچستان فهم عمیقی پیدا نکنید و پس از بازگشت از استان، اقداماتی انجام دادید که به جای تبدیل به فرصتی برای وحدت، به تهدید تبدیل شد. اقداماتی که علما و چهره‌های وحدت‌گرای استان به آن نقدهای بسیار جدی دارند. ای کاش در مدت حضورتان در زاهدان حداقل دیدارهایی با صاحب‌نظران و فعالین عرصه وحدت استان داشتید تا به این مشکلات دچار نمی‌شدید.
 
البته قرار نیست تنها به دنبال نقاط ضعف باشیم؛ ما از حضور شما در میان علمای مسجد مکی زاهدان، حضور در میان مردم مناطق حاشیه‌نشین زاهدان و لمس مشکلات مردم و حضور در دانشگاه تشکر می‌کنیم. اما برادران عزیز سالهاست در این استان اقداماتی به عنوان وحدت انجام می‌شود و هزینه هایی در همین رابطه از بیت المال خرج می‌شود و به خاطر فهم اشتباه از شرایط استان به نتیجه نمی‌رسد.
 
لازم می‌دانم خدمت برادر عزیزم آقای “مهدی همازاده” عرض کنم، احتمالاً شما مدت کمی در سیستان و بلوچستان حضورداشته‌اید و نسبت به مسائل استان آشنایی چندانی ندارید. در قسمتی از دل نوشته شما آورده شده؛ حکومت، قوم بلوچ را نادیده گرفته و آنها را  حذف کرده است. لازم است بدانید، معاون برنامه‌ریزی استانداری، معاون عمرانی استانداری، مدیرکل ورزش و جوانان استان و مدیرعامل شهرک‌های صنعتی تنها گوشه‌ای از مسئولیت‌های استان است که مردمی از  همین قوم در آن مشغول خدمت‌رسانی هستند. شما نوشته‌اید گذر از روسای قبایل اشتباه بوده ؛ ولی بزرگوار انقلاب اسلامی با خان و خان بازی مخالف است و مردم در رأس امورند و از چهره علمی همچون شما شنیدن چنین بحثی تعجب‌آور است. اخیراً همایشی بین‌المللی تحت عنوان “مذاهب اسلامی” در زاهدان برگزار شد که در آن بزرگ‌ترین علمای اهل سنت با استفاده از لفظ “علمای حکومتی” به‌ شدت مخالفت کردند. متأسفانه در اقدامی دور از منطق، شما تعدادی از علمایی که شاید یک‌بار هم با آنها صحبت نکرده‌اید را متهم به خودفروختگی کردید و این عمل  شما دور از تقوا بود. به نظر می‌رسد بزرگ‌ترین اشتباه شما جدا کردن مردم از یکدیگر بود که به آن پرداختید. این‌ها گوشه‌ای از اشتباهات شما در نوشته‌ای بود که منتشر کردید.
انتهای پیام/9031
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۶۵۸۶۴


ارسال