يکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ ,12 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
مناطق مرزی میان ایران و افغانستان عمدتا توسعه نیافته است و این توسعه نیافتگی و اقتصاد رمه داری خود باعث شده است تا نوعی خاص از زیست اجتماعی در مرزهای این دو کشور حاکم گردد

به گزارش سرویس اجتماعی عصرهامون به نقل از  سنت نیوز، جغرافیا و ژئوپلیتیک مناطق مرزی میان ایران و افغانستان باعث نوع خاصی از جابجایی میان مرزها گشته است. مناطق مرزی میان این دو کشور عمدتا توسعه نیافته است و این توسعه نیافتگی و اقتصاد رمه داری خود باعث شده است تا نوعی خاص از زیست اجتماعی در مرزهای این دو کشور حاکم گردد. همین نوع خاص کسب معیشت در مرزها باعث کاهش تعلق به زمین در میان دو سوی مرز گشته و ایجاد مخاطرات جمعیتی کرده است. حالا اگر مناطق مرزی ناامن گردد این جمعیت رمه دار به مناطق امن تر کوچ خواهد کرد و این کوچ اجباری به دنبال خود تراکم جمعیت در نقطه امن را به دنبال خواهد داشت و این یعنی بی ثباتی در جمعیت که یک تهدید امنیتی است. این پدیده در فرایند توسعه و امنیت مناطق مرزی تاثیر منفی خواهد گذاشت. ناپایداری جمعیت و عدم احساس تعلق به زمین قطعا عامل سوء استفاده دشمن را فراهم خواهد آورد و از همین مسیر دشمن می تواند از عوامل خود که در پوشش مرز نشین هستند برای عملیات های خرابکارانه استفاده کند و به طرق مستقیم و غیر مستقیم مانع از استقرار یک جمعیت ثابت در مرزها گردد. این مهم گاهی اوقات از طریق تهدید مرز شیان و یا غارت اموالشان و یا به آتش کشیدن خرمن هاشان صورت می پذیرد.

از دیگر مشکلات ایجاد شده به دلیل توسعه نیافتگی اقتصادی در مرزها قاچاق و خلاف است، افرادی که توانایی اداره خانواده خود را از طرق قانونی ندارند و یا شرایط اجازه زندگی به این طریق را به آن‌ها نمی‌دهد، راهی جز کارهای غیر قانونی پیدا نمی‌کنند و علاوه بر بروز مشکلات برای خود شخص برای جامعه و اقتصاد کشورهم ایجاد مشکلاتی می‌کنند.

امروزه مطالعات روی محور ناپایداری های جمعیتی در مناطق مرزی بسیار همه گیر شده است و یکی از شاخصه های مهم امنیت مرزی محسوب می گردد. لذا در مناطق مرزی چون مرز ایران و افغانستان امری چون ترانزیت مواد مخدر زمینه مساعدی برای بهره برداری از ناپایداری جمعیتی را داراست.
انتهای پیام/4382

 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۷۲۵۸۵
مرجع : سنت نیوز


ارسال