سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ ,4 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۳۰
امر به معروف و نهی از منکر، برترین نشانه عبودیت
 
پس جه زیباست امر به معروف کنیم بدون ترس از خطرات و عواقبش و نهی از معروف کنیم بدون بیم از پیامدش که این صرا ط حسین و ترویج شعائر الهی و حسینی میباشد.

به گزارش سرویس اجتماعی عصرهامون به نقل از سنت نیوز، امر به معروف و نهی از منکر مرتبه ای دارد که از مضمون کلام امیرالمومنین (علیه السلام) چنین فهمیده میشود که الا یا ایها الناس آگاه باشید، این واجب الهی اعظم و اکبر از همه عبادات است. جرا که بودنش ،ضمان پاکی و خوبی و عبادات الهی است و نبودنش، نبودن طاعات و عبادات و مساوی باعصیان و سرکشی است.

امام  على علیه السلام :

و َما أعمالُ البِرِّ کُلُّها وَ الجِهادُ فى سَبیلِ اللّه‏ِ عِندَ الامرِ بِالمَعرُوفِ و َالنَّهىِ عَنِ المُنکَرِ إِلاّ کَنَفثَهٍ فى بَحرٍ لُجِّىٍّ؛

همه کارهاى خوب و جهاد در راه خدا در برابر امر به معروف و نهى از منکر چون قطره‏ اى است در دریاى عمیق.
نهج البلاغه(صبحی صالح)  ص ۵۴۲ ، ح ۳۷۴
همه کارهای خوب ما در گرو این است که قطره را از دریا جدا ندانیم و خود را در راه خدا و معرفتش غرق در اطاعت کنیم.

این یعنی احیای واجب فراموش شده.همان دغدغه مقام معظم رهبری که بارها و بارها تاکید کرده که امر به معروف و نهی از منکر اگر فراموش شود دیگر فرقی نمی کند “اَین تَذهَبون”.

حرکت در مسیر هدایت وسیله ای می خواهد و آن مرکب امر به معروف و نهی از منکر است که بدون آن طی طریق هدایت محال است و غیر ممکن.

این امر به قرآن خواندن ها ،روزه گرفتن ها ،اخلاص عمل داشتن ها همه و همه همراه با نهی از منکرات است که سیر سلوکی نفس آدمی را سرعت میبخشد و غایت معنا را سهل الوصول تر مینماید.لذا هر سالک الی الکاملی میبایست ترویج معارف ونهی از منکرات کند تا قبل از بقیه محیط سیر و سلوک خودش عاری از مزاحم و مزاحمت شود.

ترویج و تثبیت این واجب و فریضه الهی منجر به مدینه فاضله و نهایت از انقلاب اسلامی ایران و مقدمه ظهور مولای منتظران حضرت صاحب عصرو زمان (عج) میشود.از طرفی رضایت شهدای کربلا و سید آنها ابا عبد الله الحسین را میتوان از تبعات آن دانست .

پس جه زیباست امر به معروف کنیم بدون ترس از خطرات و عواقبش و نهی از معروف کنیم بدون بیم از پیامدش که این صرا ط حسین و ترویج شعائر الهی و حسینی میباشد.
انتهای پیام/4382

 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۷۳۱۸۶
مرجع : سنت نیوز


ارسال