دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۹ ,23 November 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۲۲
در سایه بی تدبیری مسئولین؛
مجوز سرطان در سراوان صادر شد
 
استفاده از قلیان در دراز مدت موجب سرطان می شود این در حالی است که در شهرستان سراوان مجوز قلیان سرا در قالب کافه های سنتی صادر می شود.
به گزارش عصر هامون، به نقل از شستون، شبکه های بهداشت و درمان هر شهرستان متولی تأمین سلامت در جامعه هستند اما در شهرستان سراوان در مقابل صدور مجوزهای قلیان سرا ها که نام کافه های سنتی را یدک می کشند سکوت کرده اند.
شنیده می شود در این مکان ها انواع مواد مخدر هم به فروش می رسد.
مصطفی مطهری پزشک اورژانس بیمارستان رازی سراوان در گفت و گو با شستون اذعان داشت: استفاده از قلیان را می توان از ۲جنبه اعتیاد و جنبه تفریحی مورد واکاوی قرار داد که قلیان سراها جای بسیاری از تفریحات سالم در بین جوانان جامعه را گرفته است.
وی آسیب به سیستم قلبی و عروقی بدن و افت دستگاه تنفسی را از آثار استفاده از قلیان عنوان کرد و ادامه داد: با افت سیستم تنفسی بدن، کیفیت کاری و تمرکز کاهش پیدا می کند.
پزشک اورژانس بیمارستان رازی سراوان مغز را بزرگترین سیستم مصرف کننده اکسیژن دانست و خاطر نشان کرد: هنگام استفاده از قلیان ماده co وارد بدن شده و با گلبول های قرمز ترکیب می شوند که کیفیت انتقال خون و عمل اکسیژن رسانی به سایر دستگاه های بدن را مختل می کنند.
مطهری گفت: افرادی که به طور مداوم از قلیان استفاده می کنند نوک انگشتان، بینی، گوش و زبان آنها کبود است و به مرور زمان در ناحیه نوک بینی و زبان زخم هایی ایجاد می شود که موجب انتقال بیماری های عفونی از جمله هپاتیت می شود.
وی عوارض استفاده از تنباکوهای طعم دار را به دلیل مواد نگهدارنده غیر مجاز بیشتر از تنباکوهای سنتی برشمرد و اظهار داشت: استفاده از این نوع تنباکو منجر به مبتلا شدن به انواع سرطان ها بخصوص سرطان سینه می شود.
پزشک‌ اورژانس بیمارستان رازی سراوان سرطان سینه را شایع ترین سرطان در مردان عنوان کرد و افزود: سرطان سینه مهلک تر از سایر سرطان ها است که کیفیت زندگی را تحت تأثیر قرار می دهد.
انتهای پیام/1319
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۷۵۰۴
مرجع : شستون


ارسال