يکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ ,21 October 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
سیستان و بلوچستان با داشتن مزیت های فراوانی در زمینه صادرات، یکی از بهترین گزینه ها برا صادرات ایران و کشورهای منطقه محسوب می شود.
به گزارش عصرهامون، سیستان و بلوچستان بزرگترین استان کشور می باشد که در جنوب شرق کشور واقع شده و با توجه به پتانسیل های موجود در این استان، یکی از بهترین گزینه ها برای سرمایه گذاری و انجام صادرات محسوب می شود.
سیستان و بلوچستان با داشتن ظرفیتهای نهفته فراوان و ‌‌هم  جواری با دو کشور افغانستان و پاکستان از موقعیت بسیار خوبی برای تجارت و ترانزیت کالا و توسعه اقتصاد کشور برخوردار است.
وجود گمرکات، بازارچه های مرزی، دسترسی به آبهای آزاد و بین المللی، همسایه بودن با دو کشور افغانستان و پاکستان، وجود راه آهن سراسری و غیره از جمله این مزیت ها به شمار می آید.
هیچ فرد و گروه و یا نهادی نمی تواند صادرات کالا را انکار کند چرا که امروزه کشورها به سمت صادرات غیرنفتی روی آورده‌‌اند بنابراین برای توسعه اقتصادی باید به سمت توسعه صادرات غیرنفتی حرکت کنیم.
با توجه به نتایج حاصل از مطالعات توسعه محور شرق، عمده‎ترین امکان ایجاد کار و اشتغال برای ساکنان استان، به دلیل کم آبی و طبیعت خشک این سرزمین بخش تجارت و حمل و نقل است که در این زمینه بندر چابهار با توجه به شرایط جغرافیایی و منطقه‎ای خود و نیاز کشورهایی همانند افغانستان و همسایگان شمالی کشور می‎تواند به عنوان تنها دروازه تأمین‌کننده ارتباط این کشورها با آب‌های آزاد و دسترسی به سایر کشورهای جهان مطرح باشد و تلاش مسئولان و نهادهای مختلف برای توسعه این بندی مشهود است و کسی نمی تواند آن را منکر شود.
چابهار بهترین مزیت ترانزیتی جهان را داراست
 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان در زمینه صادرات استان گفت: چابهار از میان سه شاهراه شمال-جنوب، بهترین مزیت ترانزیتی جهان را داراست.
نادر میرشکار در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون افزود: بر اساس آخرین اعلام سازمان ملل متحد، چابهار از میان سه شاهراه شمال-جنوب، بهترین مزیت ترانزیتی جهان را در منطقه دارا می باشد و این در حالی است که با توجه به افزایش ارتباطات تجاری بین‌المللی و افزایش وزن کشتی‌ها عملا کانال سوئز از قابلیتهای کمتری برخوردار خواهد شد.
وی ادامه داد: شرایط اقتصادی جهان برای استفاده از قابلیت چابهار بعنوان یک "مگاپورت" فراهم شده و با افتتاح فاز یک بندر شهید بهشتی چابهار عملا میزان تخلیه و بارگیری از این بندر از ۲ و نیم میلیون تن به ۸و نیم میلیون تن افزایش پیدا کرده و لازم است با احداث خط آهن و جاده‌های ترانزیتی و اتوبانهای مناسب امکان دسترسی و ترانزیت کالاها از منطقه چابهار بیش از پیش افزایش یابد که تلاشهای بسیاری هم صورت پذیرفته و شاهد پیشرفت مناسب در احداث راه اهن هم می باشیم.
میرشکار اظهار کرد: حدود دوهزار کیلومتر مرز آبی با آبهای آزاد بین‌المللی در جنوب و شمال و تعدد همسایگان، کشور ایران را جزو یکی از پرهمسایه‌ترین کشورهای جهان قرار داده و با توجه به اینکه تعدادی از کشورهای همجوار ایران جزء کشورهای محصور در خشکی بوده و برای برقراری ارتباط با سایر نقاط دنیا (اعم از حمل‌ونقل کالا و تردد مسافر) ناچار به عبور از کشور ثالث هستند این موقعیت قابلیت‌های ترانزیتی ایران را برجسته تر ساخته و بر اهمیت طرح توسعه و فعالسازی محور ترانزیتی چابهار با بیش از ۳۳۰ کیلومتر مرز آبی افزوده است.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان و دبیر کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی استان در ادامه افزود: بندر چابهار تنها بندراقیانوسی جمهوری اسلامی ایران است که خارج از منطقه تنگه هرمز قرار دارد و با آب‌های آزاد جهان از طریق دریای عمان و اقیانوس هند نزدیکترین فاصله را داراست و یکی از ده بندر مهم جهان که قابلیت تبدیل به بندر بزرگ را دارد، به شمارمی‌رود لذا با وجود این زیرساختها و مزیتها می‌توان چابهار را دروازه ترانزیت شرق ایران دانست.
دست یابی به حجم صادرات ۱ میلیارد دلاری از سیستان و بلوچستان
 
وی با اشاره به نقش بخش خصوصی در زمینه صادرات، گفت: برای اینکه بخش خصوصی فعال داشته باشیم دولت در تلاش است تا موانع سر راه تولیدکننده و صادرکننده را بردارد.
وی خاطر نشان کرد: متاسفانه استان سیستان و بلوچستان با توجه به اینکه ظرفیت‌های زیادی دارد به جایگاه واقعی خود نرسیده و مسئولان دولت نیز در زمینه کاهش فاصله های اسن خطه از کشور تمام تلاش خود را به کار گرفته اند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان افزود: با روش‌های موجود و سنتی نمی‌توانیم در بازار رقابتی امروز حاضر شویم و روش‌های جدیدی را می‌طلبد، تمام کارها، امور، تکنولوژی و کالاها براساس ایده‌های دانش‎بنیان پایه‌گذاری شده و تا زمانی که ما حرکت فردی داشته باشیم موفق نمی‌شویم و ما نیاز به یک سری هلدینگ‌های پشتیبان داریم.
وی اظهار کرد: حجم صادرات استان تا پایان برنامه ششم توسعه به بیش از ۱ میلیارد دلار افزایش پیدا خواهد کرد،در هفت ماه اول امسال کالاهایی به ارزش حدود ۲۳۰ میلیون دلار از استان صادر شده است.
میرشکار ادامه داد:عمده کشورهایی که صادرات داشتیم افغانستان، پاکستان، عمان، چین و کشورهای حاشیه خلیج فارس بوده است.
وی افزود: سیمان، مصالح ساختمانی، تخم گشنیز، خرما و محصولات کشاورزی و شیلاتی از جمله محصولات صادراتی استان می باشد.
این مقام مسئول بیان کرد: در این مدت، تراز تجاری استان مثبت بوده، بدین معنی که صادرات ما از واردات به میزان ۹ درصد بیشتر می باشد.
وی تصریح کرد: بیشتر صادرات از بازارچه های مرزی بویژه میلک صورت گرفته و این نشان دهنده این است که رویکرد بازارچه های ما صادراتی می باشد.
رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت سیستان و بلوچستان خاطر نشان کرد: این استان دارای ظرفیت های بسیار خوبی در زمینه صادرات و تجارت با کشورهای منطقه است که باید از این موقعیت ها به بهترین شکل استفاده کرد.
وی تاکید کرد: باید ظرفیت های سیستان و بلوچستان را برای افزایش صادرات به کشورهای همسایه افزایش دهیم  چرا که سیستان و بلوچستان بهترین بازارهای منطقه را در اختیار دارد و باید از این ظرفیت برای افزایش صادرات استفاده کرد.
وی با اشاره به این نکته که دولت باید شرایط زیرساختی و قوانین صادرات را برای افزایش مبادلات تجاری با کشورهای همسایه روان سازی کند، گفت: بر اساس برنامه هدف گذاری شده در زمینه صادرات در برنامه ششم توسعه اقتصادی امسال باید صادرات استان ۵۴۰ میلیون دلار باشد که انشاالله تا پایان امسال این امر محقق خواهد شد.
میرشکار افزود: بر اساس برنامه هدف تا پایان برنامه ششم توسعه حجم صادرات استان باید به بیش از ۱ میلیارد دلار افزایش پیدا کند که با وجود ایجاد زیرساختها این مهم برای استان دست یافتنی است.
رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت سیستان و بلوچستان گفت: دولت باید شرایط زیرساختی و قوانین صادرات را برای افزایش مبادلات تجاری با کشورهای همسایه روان سازی کند.
میرشکار ادامه داد: طی 7 ماه اول امسال کل صادرات از گمرکات و بازارچه های مرزی استان به پاکستان به ارزش 117 میلیون و 566 هزار و 812 دلار بوده است.
وی افزود: به استناد آمار ارائه شده، میزان کل صادرات استان در این مدت به ارزش 214 میلیون و 431 هزار و 636 دلار بوده که از این مجموع حدود 55درصد صادرات استان به کشور پاکستان بوده است.
وی خاطر نشان کرد: مصالح ساختمانی (سیمان)، قیر، تخم گشنیز، سیب درختی و محصولات شیمیایی و صنعتی ، عمده کالاهای صادراتی به کشور پاکستان طی این بازه زمانی می باشند.
وی ادامه داد: میزان صادرات از گمرکات استان به کشور پاکستان در این مدت، 69میلیون و 929 هزار و ش124 دلار و از بازارچه های مرزی استان به ارزش 47 میلیون و 637 هزار و 400 دلار می باشد.
رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان گفت: از بین بازارچه های مرزی استان طی زمان اعلام شده بیشترین میزان صادرات (صادرات به کشورهای افغانستان و پاکستان) از طریق بازارچه میلک و در بین گمرکات استان ، گمرک زاهدان در رتبه اول قرار دارد.

صادرات بیش از ۹۳میلیون دلار کالا از سیستان وبلوچستان به افغانستان
این مقام مسئول ادامه داد: میزان ارزش صادرات کالا از این استان به کشور افغانستان  نیز در این دت به ۹۳ میلیون و ۷۴۲ هزار و ۴۹۲ دلار رسیده است.
 میرشکار افزود: میزان کل صادرات از گمرکات و بازارچه های مرزی استان سیستان و بلوچستان به کشور افغانستان طی۷ ماهه ابتدایی سال جاری به ارزش  ۹۳ میلیون و ۷۴۲ هزار و ۴۹۲ دلار بوده است.
وی با اشاره به اینکه از مجموع صادرات استان ۴۴ درصد به کشور افغانستان اختصاص دارد، افزود: میزان ارزش صادرات کالا طی ۷ ماه ابتدایی سال جاری از طریق بازارچه های مرزی سیستان و بلوچستان به کشور افغانستان ۴۹ میلیون و ۸۸۰ هزار و ۸۰۶ دلار و از طریق گمرکات استان نیز ۴۳ میلیون و ۸۶۱ هزار و ۶۸۶ دلار بوده است.
وی در خصوص عمده اقلامی که به کشور افغانستان طی این مدت صادر شده، اظهار کرد: مصالح ساختمانی (سیمان)، قیر، تخم گشنیز، سیب درختی و محصولات شیمیایی و صنعتی از جمله اقلامی می باشد که به کشور افغانستان صادر شده است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: میزان ارزش کل صادرات استان به کشورهای افغانستان و پاکستان در ۷ماهه ابتدایی سال جاری ۲۱۴ میلیون و ۴۳۱  هزار و ۶۳۶ دلار بوده است.
 
انتهای پیام//
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۰۳۶۷


ارسال