يکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ ,21 October 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۵۲
در جلسه بررسی مسائل حاشیه شهر زاهدان مطرح شد؛
دولت نگاه ویژه ای بر رفع حاشیه نشینی داشته باشد/ با متخلفان از قانون مدیریت پسماندها برخورد خواهد شد
 
معاون خدمات امور شهری شهرداری زاهدان با بیان اینکه نزدیک به 300 هزار نفر از جمعیت حدود 700 هزار نفری این شهر حاشیه نشین هستند، گفت: زاهدان از نظر وسعت حاشیه نشینی بعد از مشهد دومین شهر ایران است که می طلبد دولت نگاه ویژه ای برای رفع این آسیب اجتماعی داشته باشد.
به گزارش عصرهامون، زاهدان پس از مشهد دومین شهر کشور در بالا بودن آمار حاشیه نشین است به گونه ای که مناطق کریم آباد، شیر آباد، همت آباد و بلوار رسالت زاهدان از نواحی حاشیه نشین این شهر به شمار می روند که به دلیل پایین بودن سطح سواد و مهارت در بخش غیر رسمی اقتصاد جذب و به شغل های کاذب اشتغال دارند.
در این مناطق اغلب خانواده ها تنها در یک یا دو اتاق زندگی می کنند و قریب به ۸۰ درصد واحدهای مسکونی فاقد پروانه ساختمانی است.
 
43 درصد از جمعیت زاهدان حاشیه نشین هستند
معاون خدمات امور شهری شهرداری زاهدان در نشست خبری بررسی مسائل حاشیه شهر با بیان اینکه نزدیک به 300 هزار نفر از جمعیت حدود 700 هزار نفری این شهر، معادل 43 درصد حاشیه نشین هستند، افزود: زاهدان از نظر وسعت حاشیه نشینی بعد از مشهد دومین شهر ایران است بر این اساس می طلبد دولت نگاه ویژه ای برای رفع این آسیب اجتماعی داشته باشد.
 
دولت نگاه ویژه ای بر رفع حاشیه نشینی داشته باشد
محمد امیر براهویی با اشاره به اینکه حاشیه نشینی مشکلات و آسیب های خاص خود را دارد که حل آنها تنها با توان شهرداری زاهدان و درآمدهای محلی امکان پذیر نیست، ادامه داد: نیاز دارد نگاه ملی در تخصیص اعتبارات به این مساله معطوف شود.
وی با بیان اینکه در چند سال اخیر رویکرد شهرداری و شورای شهر زاهدان در ارتباط با بهبود وضعیت مناطق حاشیه شهر، نگاه بازآفرینی شهری بوده است، تصریح کرد: شهرداری زاهدان حدود 210 میلیارد ریال از سال 95 تاکنون برای بهبود وضعیت حاشیه شهر هزینه کرده است.
این مسئول از جمله اقدامات انجام شده در این حیطه از شهر را انجام بیش از چهار هزار و 500 متر مربع جدول گذاری، 54 هزار متر مربع زیرسازی و آسفالت و ساخت حدود 600 متر مربع فضای سبز دانست.
 
جمع آوری 560 تن نخاله از ورودی شمال شهر زاهدان
وی با اشاره به جمع آوری حدود 560 تن نخاله ساختمانی با 70 کامیون از ورودی این شهر گفت: ستاد نخاله زدایی شهر زاهدان با سه دستگاه لودر، 15 دستگاه کامیون و یک دستگاه بولدزر مرحله نخست کار جمع آوری نخاله از ورودی شمال شهر ( بلوار یادگار امام (ره) و معابر بلوار نبوت، رسالت و سعادت) را آغاز کرده است.
 
مردم نخاله های ساختمانی خود را در حاشیه شهر رها سازی نکنند
براهویی خاطر نشان کرد: با توجه به حجم بالای نخاله های ساختمانی در این مناطق که درگذشته جز حاشیه شهر محسوب می شدند و اینک در حوزه شهری قرار گرفتند، پاکسازی این محدوده ها همچنان ادامه دارد که مرحله دوم جمع آوری نخاله های ساختمانی ورودی شهر زاهدان نیز با همکاری معاون امور عمرانی استانداری استان، فرمانداری و شورای شهر تا پایان سال انجام می شود.
 
براساس قانون مدیریت پسماند با متخلفان برخورد می شود
وی در ادامه این نشست از مردم خواست نخاله های ساختمانی خود را در حاشیه شهر رها سازی نکنند زیرا در صورت مشاهده این مورد براساس قانون مدیریت پسماند با متخلفان برخورد می شود.
 
نصب 500 مخزن 770 لیتری مکانیزه زباله در معابر اصلی شهر
معاون خدمات امور شهری شهرداری زاهدان با اشاره به جانمایی و نصب 500 مخزن 770 لیتری مکانیزه زباله در معابر اصلی هر پنج منطقه این شهر افزود: روزانه 350 تن زباله توسط کارگران شرکت های خدماتی از سطح زاهدان جمع آوری و امحا می شود.
وی در تکمیل مطلب فوق با بیان اینکه حدود چهار میلیارد ریال اعتبار برای خرید این مخزن های زباله هزینه شده است، تصریح کرد: تلاش داریم تا سال آینده 50 تا 60 درصد جمع آروی زباله از سطح شهر زاهدان به صورت مکانیزه انجام شود.
براهویی خاطر نشان کرد: در مجموع به بیش از دو هزار  و 400 مخزن زباله مکانیزه برای این شهر نیاز داریم که اخیرا یک چهارم آن (500 سطل مکانیزه) نصب شده است.
 
انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۰۶۸۰


ارسال