دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ ,24 February 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۰۰
هشدار دامپزشکی به شهروندان:
حذف 29هزار کیلو گرم لاشه دام ناسالم از چرخه مصرف/ هنگام خرید گوشت از قصابی ها به برچسب کشتارگاه دقت کنید
 
رئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و موادغذایی اداره کل دامپزشکی سیستان وبلوچستان گفت: 29 هزار و 221 کیلوگرم گوشت و آلایش غیر قابل مصرف انسانی تشخیص داده شد که از چرخه مصرف خارج شده است.
به گزارش عصرهامون، در حالی گوشـت قرمز از مهمتـرين منابع تامين پروتئين محسوب می شود و در غذای ايرانيان از اهميت فوق العاده ای برخوردار است که شهروندان در خرید آن باید دقت لازم داشته باشند و از خرید گوشت قرمز بدون مهر دامپزشکی خودداری کنند. چرا که این روزها که گوشت قرمز سیر صعودی دارد و سقف های قیمتی جدیدی را یکی پی از دیگری فتح می کند، خرید گوشت با کیفیت و مرغوب سخت تر از قبل شده است. در این میان عده زیادی از مردم، قصابی و سوپر گوشت های مخصوص به خود را دارند و به علت اعتمادی که به کیفیت گوشت آنها دارند، تنها از آن واحد، گوشت مورد نیاز خود را خریداری می کنند. اما اعتماد به فروشنده، تنها راه موجود برای خرید گوشت با کیفیت نیست و باید آیتم های دیگری نظیر برچسب کشتارگاه، مهر بازرسی و غیره را هم به همراه داشته باشد.
در همین راستا حمید جانفدا رئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان از انجام نظارت بر کشتار دام در کشتارگاه های استان خبر داد  و گفت: از ابتدای سال تاکنون 78 هزار و 465 راس نفر دام در کشتارگاه های دام استان کشتار شده است. 
وی گفت: از این تعداد لاشه میزان 29 هزار و 221 کیلوگرم گوشت و آلایش غیر قابل مصرف انسانی تشخیص داده شد که از چرخه مصرف خارج شده است.
این مسئول از شهروندان درخواست کرد تا برای حفظ سلامت خود حتما گوشت مورد نیاز را از قصابی های تحت نظارت دامپزشکی تهیه کرده و موقع خرید دقت کنند تا لاشه ها دارای برچسب کشتارگاه و ممهور به مهر بازرسی لاشه باشد.
وی ادامه داد: کشتارگاه های دام استان آمادگی دارند دام شهروندان و قصابی ها را تحت نظارت دامپزشک و ناظر ذبح شرعی مستقر در کشتارگاه معاینه و کشتار کنند و پس از بازرسی، لاشه را تحویل متقاضی دهند.
رئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و موادغذایی اداره کل دامپزشکی استان در پایان خاطر نشان کرد: شهروندان می توانند هر گونه نظر، پیشنهاد و انتقاد خود را با شماره تلفن 1512 در میان گذارند تا در اسرع وقت بدان موضوع رسیدگی شود.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۱۴۹۹


ارسال