دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ ,17 December 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
اتمام طرح ملی مسکن مهر در سطح کشور با هاله ای از ابهام در سنوات اخیر روبرو شده است و هر روز تاریخ جدیدی از سوی مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این زمینه اعلام می شود.
به گزارش عصرهامون، مسکن مهر طرحی که در دولت های نهم و دهم در دستور کار مسئولان دولت قرار گرفت، اولویت این طرح با اقشار کم درآمد بود و دولت در تلاش بود تا با واگذاری زمین رایگان، در راستای خانه دار شدن قشرهای کم در آمد تلاش کند.
تا پایان این دولت بخش اندکی از مسکن مهر به اتمام رسید و مابقی اجرای این پروژه ملی به دولت یازدهم محول شد اما با ورود به دولت دوازدهم همچنان از اتمام این پروژه که از اوایل دهه 80در کشور کلید خورده است، این پروژه به انتهای خود نرسیده و هیچ تلاش خاصی نیز برای پایان این طرح نمی شود.
پس از گذشته یک دهه از اجرای این پروژه تاریخ هایی که توسط مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی از اتمام پروژه مسکن مهر ارائه می کنند، نشان از تناقض گویی و نبود یک برنامه مدون و مشخص شده برای پایان این طرح ملی می باشد.
در حالی که روحانی در آخرین گفتگوی تلویزیونی خود وعده اتمام مسکن مهر تا پایان دولت یازدهم را تا پایان سال 96 تمدید کرد، اما معاون وزیر راه و شهرسازی همین وعده را هم انتخاباتی اعلام کرده است.
حسن روحانی در مناظره اجتماعی بین نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی درباره برنامه دولتش برای حل مشکل مسکن به خصوص برای جوانان گفت: برای مسئله مسکن برنامه‌های مختلفی در دولت‌های قبل اجرا شد. در دولت گذشته نیز سرمایه‌گذاری شد و برنامه‌ریزی را تحت عنوان مسکن مهر با همه اشکالاتی که داشت، دولت یازدهم خود را متعهد دید که این پروژه را تکمیل کند و در حال حاضر تا پایان دولت این پروژه تکمیل خواهد شد.
زمانی که روحانی وعده اتمام مسکن مهر تا پایان دولت یازدهم را مطرح کرد، کارشناسان و متقاضیان مسکن مهر می‌دانستند با توجه به حضور وزیری به مثل عباس آخوندی،‌ تحقق این وعده فقط یک شعار انتخاباتی است.البته خود روحانی هم بدون آن که به روی خودش بیاورد، وعده‌اش درباره پایان یافتن مسکن مهر در دولت یازدهم را پس گرفت و در گفت‌و‌گوی تلویزیونی اخیر خود وعده داد که تا پایان سال جاری مسکن مهر تمام می‌شود.
جالب آن که این وعده روحانی هم با تکذیب مسئولان وزارت راه و شهرسازی مواجه شده است. براساس گزارش مهر، احمد اصغری مهرآبادی قائم‌ مقام وزیر راه و شهرسازی7شهریور امسال در آیین بهره برداری از هزار و ۱۳۶ واحد مسکن مهر استان لرستان گفته بود رئیس جمهوری دستور تکمیل و اتمام طرح مسکن مهر تا پایان۹۶را داده و پرونده مسکن مهر تا پایان آذر در ۱۰ استان به اتمام می‌رسد.
اصغری مهرآبادی  براساس گزارش تسنیم 10دیماه امسال با تغییر وعده خود در حدود 4ماه گذشته، گفته است طرح پیشنهاد اتمام ۲ساله مسکن مهر به کارگروهی با محوریت بانک مرکزی ارائه شده که براساس آن، در زمان بازگشت سپرده مسکن مهر فشار بسیار سنگینی به متقاضی وارد می‌شود که به‌دنبال اصلاح آن هستیم و این موضوع بدان معنا است که مسکن مهر تا سال 98به اتمام خواهد رسید.
وزیر ناکارآمد راه و شهرسازی که در بسیاری از حوزه‌های غیر مرتبط با حوزه اجرایی وزارتخانه خود اظهار نظر می‌کند، اخیرا هم گفته است که هر حادثه‌ای رخ می‌دهد، به جای اصلاح فرآیندها، سریعا دنبال یک نفر می‌رویم که با آن درگیر شویم.
اتمام مسکن مهر در دولت حسن روحانی به یک موضوع پیچیده و نافرجام تبدیل شده، بارها و بارها مقامات و مسئولان دولتی وعده اتمام این طرح را در زمان‌های مختلف داده‌اند اما با نزدیک شدن به اتمام زمان تعیین شده، باز هم با وعده‌ای جدید، اتمام این طرح به تعویق افتاده است.
  14اسفند امسال نیز عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خانه ملت، با بیان اینکه تلاش زیادی در راستای تکمیل طرح مسکن مهر در دولت قبل و دولت فعلی صورت گرفته است، تصریح کرده با توجه به پروسه طولانی رفع مشکلات پیش روی طرح مسکن مهر اتمام این طرح یک تا دو سال دیگر زمان نیاز دارد.
این تناقض گویی ها ساکنان و متقاضیان مسکن مهر را دچار سردرگمی کرده و نباید از این موضوع نیز غافل شد که به دلیل عدم نظارت دقیق، مسکن های مهر تحویل داده شده در سنوات اخیر دارای اشکالات فراوانی از جمله بهره گیری از مصالح غیر استاندارد بوده است و کسی پاسخگوی مردم نیست.
 
انتهای پیام//
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۱۶۰۰


ارسال