پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ ,24 January 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۳۰
عصرهامون گزارش می دهد؛
بازخوانی خاطره ای تلخ و فراموش نشدنی در تاسوکی/22نفر به شهادت رسیدند
 
اسفندماه سال 1384بود که عده ای از خدا بی خبر تحت عنوان گروهک تروریستی در منطقه تاسوکی راه را بر مسافران مسیر زابل – زاهدان بسته و 22 نوجوان و جوان را بیرحمانه و ناجوانمردانه با رگبار گلوله به شهادت رساندند.
به گزارش عصرهامون، درآستانه دوازدهمین سالگرد شهادت شهداء مظلوم تاسوکی قرار داریم شهدایی که بیرحمانه و ناجوانمردانه توسط گروهک تروریستی با رگبار گلوله به شهادت رسیدند.
تنها چند روز به آغازین روزهای سال جدید مانده بود که عده ای از خدا بی خبر در شامگاه پنجشنبه  25اسفندماه سال 1384تحت عنوان گروهک تروریستی عبدالمالک ریگی در منطقه تاسوکی راه را بر مسافران مسیر زابل – زاهدان بسته بودند و 22 نوجوان و جوان را بیرحمانه و ناجوانمردانه با رگبار گلوله به شهادت رساندند.
این حادثه تروریستی در محدوده پل شیله زابل در 5 کیلومتری «تاسوکی» که حدود 15 دقیقه با کشور افغانستان فاصله دارد در حالی به وقوع پیوست که گروهی از اشرار مسلح در لباس پلیس اقدام به ایجاد ایست بازرسی در محل مذکور کرده و با توقیف خودرو ها در 25 دقیقه 22 مرد را در مقابل همسر و فرزند به شهادت رسانده و 7 نفر را به گروگان گرفته و به داخل مرز افغانستان گریختند.
شهادت این عزیزان که در بین آنان نوجوان محصل، روحانی و طلبه، بازاری و کارگر و کارمند حضور داشتند فضای استان سیستان و بلوچستان را عطر آگین کرد و باعث شد در آن مکان یادمانی به پاس احترام و یادبود این بزرگواران ساخته شود تا حادثه تاسوکی برای همیشه بر صفحه تاریخ حک شود و جهل و نادانی وهابیون سر‌سپرده برای همیشه در ذهن بشریت ثبت شود.
 
 
 
25 اسفند در دشت تاسوکی چه گذشت ؟
عبدالمالک ریگی ملعون، سرکرده این گروهک که در پاکستان با تفکرات تند وهابیت شخصیت خود را شکل داده بود، قصد داشت با به گروگان گرفتن شیعیان بی‌گناه، دریایی از خون به راه بیندازد به همین دلیل، خودروهای عبوری از این جاده را متوقف و با جداسازی زنان از مردان به تفکیک شیعه و سنی، شیعیان بی‌گناه را به جرم شیعه بودن در مقابل چشمان همسران و مادران و فرزندانانشان به فجیع‌ترین شکل ممکن به اسارت برده و به حدود یکصد و پنجاه متری جاده اصلی و در کنار خاکریز، هدایت کردند.
تروریست‌ها دستان و چشمان گروگان‌ها را بسته و آن‌ها را در یک ردیف به فاصله یک متری کنار هم قرار می‌دهند و بی‌رحمانه آتش رگبار را به سمت قربانیان می‌گیرند و با شقاوت تمام از این صحنه دلخراش فیلمبرداری کرده تا با فروش آن به اربابان غربی مزد شقاوت، بی‌رحمی و خوش‌خدمتی خویش را دریافت کنند.
 
شرح ماجرا از زبان آزاده حادثه تروریستی
 علی پورشمسیان معاون اداره کل حراست جمعیت هلال احمر کشور یکی از 2گروگان های آزاد شده تاسوکی در تشریح نحوه عملیات گروهک جندالله گفت پنجشنبه شب 25اسفند ماه سال 84 زمانی که از مراسم سالگرد شهادت شهیدان دولتی مقدم به اتفاق جمع زیادی از مسئولان استان از زابل به سمت زاهدان در حرکت بودیم حدود ساعت 9شب تعدادی ملبس به لباس نظامی جاده را بر خودروهای عبوری بستند مسافران را پیاده کردند پس از بستن دستها به پشت تپه کنار جاده هدایت کردند.
 
 
22نفر از مسافران مظلوم و بی گناه را به طرز فجیعی به شهادت رساندند
آنان سپس 22نفر از مسافران مظلوم و بی گناه را به طرز فجیعی به شهادت رساندند، خودروهای مسافران را به آتش کشیدند و 7 نفر از مسافران از جمله اینجانب را به گروگان بردند.
آنان که خود را اعضای گروه جندالله، به سرکردگی عبدالمالک ریگی معرفی می کردند گروگان ها را سوار بر وانت های لندکروز به سمت مرزهای افغانستان هدایت کردند که چندین بار خودروهای آنان در مسیر شنزار فرو رفت و یا پنچر شدند و بالاخره ساعت 3بعدازظهر روز بعد ما را در اتاقی در یکی از مناطق کوهستانی زندانی کردند که تا به حال موقعیت آن برایم نامشخص است و نمی دانم در خاک افغانستان واقع شده بود یا پاکستان.
روز 27اسفند یعنی دو روز بعد از آنکه به گروگان گرفته شدیم عبدالمالک رهبر این گروهک و تعدادی از تفنگدارانش با تک تک گروگان ها مصاحبه و فیلم ویدئویی تهیه کرد و قبل از مصاحبه به ما گفتند از مسئولان نظام بخواهید برای آزادی شما به درخواست های ما جواب مثبت دهند.
 
مسئولان نظام با اقدام به موقع توانستند دشمنان را در خواسته هایشان ناکام کنند
اعضای این گروهک همزمان با تحویل سال نو 7 اسیر حادثه تاسوکی را به همراه دو نفر دیگر بنام های حمید کاوه بیرجندی و احمد زاهدشیخی که مدتی قبل توسط این گروهک از زاهدان ربوده شده بودند را به سمت یکی از کوه های منطقه که بنا به گفته اعضای گروهک در خاک افغانستان قرار دارد منتقل و تا هجده فروردین در دامنه یکی از کوههای کشور افغانستان نگهداری می شدیم.
از آن تاریخ به بعد ما را به یکی از کوهستانهای واقع در کشور پاکستان منتقل و تا اواخر تیرماه در آنجا نگهداری شدیم و در این مدت 4 نفر از گروگان ها به مرور آزاد شدند.
اعضای این گروهک در ایام اسارت جلساتی را با گروگان ها برگزار و می کوشیدند بیشتر بحث تقابل شیعه و سنی را القا کنند و به ما می گفتند شما کافرید و حتی اظهار می داشتند آمریکایی ها از شما بهترند!
رهبر این گروه ابتدا هدف خود را از قتل عام مردم و به گروگان گرفتن مسافران را مذهبی-سیاسی قلمداد کرد، اما پس از گذشت چند روز به ناچار از گروگان ها خواستند تا تلفنی به خانواده خود بگویند که مسئولان نظام را وادار کنند تا 4نفر از همکاران اشرار را که در زندان ها به سر می برند آزاد کنند.
گروگانگیران هیچ گونه دستاوردی از کشتار مسافران بی گناه و گروگان گرفتن افراد به دست نیاوردند و مسئولان نظام با اقدام به موقع توانستند آنها را در خواسته هایشان ناکام کنند.
 
با دعای خیر مردم و پیگیری مسئولان جمهوری اسلامی ایران بدون پرداخت حتی یک ریال آزاد شدیم
گروگانگیران پس از گذشت 3ماه شرط آزادی هرکدام از ما را پرداخت 300میلیون تومان اعلام و از ما خواستند با خانواده هایمان تماس بگیریم و این درخواست را مطرح کنیم که این تماس ها انجام شد اما هیچ کدام از خانواده ها پولی پرداخت نکرد.
در مرحله دوم، شرط آزادی را پرداخت 100میلیون تومان اعلام کردند که این نیز عملی نشد و من و 4نفر دیگر از گروگان ها با دعای خیر مردم و پیگیری و تلاش مسئولان جمهوری اسلامی ایران بدون پرداخت حتی یک ریال آزاد شدیم.
 

علی ای حال پس از شهادت مظلومانه این افراد، در محل شهادتشان و در کنار جاده  یادمانی از آنان تحت عنوان «یادمان تاسوکی» احداث شده و مسافران عبوری در محور زاهدان به زابل و بالعکس به آنجا می روند تا به یاد بیاورند جنایت هایی که دشمنان بر مردم مظلوم روا داشتند.
 
همایش پیاده روی به یاد شهداء مظلوم تاسوکی زابل
صبح امروز در آستانه دوازدهمین سالگرد شهادت شهداء مظلوم تاسوکی پس از  قرائت زیارت عاشورا در محل گلزار شهداء شهر زابل شرکت کنندگان از محل پل شیله شهرستان هامون در مسیر زابل- زاهدان، پیاده به سمت یادمان شهداء تاسوکی حرکت و به یاد شهداء مظلوم تاسوکی در محل این یادمان تجمع کردند.
گفتنی است این ششمین سال از برگزاری پیاده روی به سمت یادمان شهداء تاسوکی است که با استقبال پرشور مردم انجام می شود.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۱۶۰۱


ارسال