دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ ,17 December 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
در حالی شهروندان زاهدانی برای انجام MRI باید در نوبت های دو تا سه ما چشم انتظار بمانند که از افراد بالای 100 کیلوگرم در مراکز خصوصی MRI گرفته نمی شود.
به گزارش عصرهامون، برای درمان بيماری پزشک دستور یک عکس MRI  را صادر کرده اما از یک سو وزنش بالای 100 کیلوگرم است و مراکز خصوصی این عکس را از بیمار نمی گیرند و از سوی دیگر به دلیل نوبت طولانی حداقل دو یا سه ماههِ در صف انتظار امانش را بریده است. اینها گلایه جوان 29 ساله زاهدانی است که کمردرد و زانو درد شدید امانش را بریده است.
به گفته برخی از شهروندان هزینه بالای MRI   از یک سو و شلوغی و ازدحام بیماران برای انجام یک عکس از سوی دیگر باعث سردرگمی آنان شده که این امر زمینه نارضایتی آنها را فراهم کرده است.
حسینی یکی دیگر از شهروندان با بیان اینکه مهره های کمر فرزندش بر اثر تصادف دچار آسیب شده و باید از وی عکس فوری گرفته می شد، گفت: وزن فرزندم بالای 100 کیلو است که با توجه به شرایطی که برایش حین تصادف با موتور پیش آمده نیازمند یک عکس MRI  فوری می باشد اما به علت اینکه وزنش بالا بود مانع پذیرش وی شدند که دستگاه خراب می شود و ظرفیت این افراد را ندارد؛ حال تکلیف چنین بیمارانی چه می شود و چه کسی پاسخگو خواهد بود.
جهانتیغی دیگر شهروند زاهدانی با بیان اینکه نخستین نوبتی که به من پیشنهاد شد تا عکس از کمرم گرفته شود حدود دو الی سه ماه بود، افزود: این نوبت های طولانی واقعا تعجب آور است وقتی در مرکز استان بیماران با تحمل درد و مریضی دست و پنجه نرم می کنند وضعیت در سایر نقاط استان چگونه خواهد بود.
 
خرید دستگاه MRI هزینه دارد
در همین راستا علی حکمت‌نیا دبیر سی و چهارمین کنگره بین‌المللی رادیولوژی ایران در نشستی خبری گفت: خرید دستگاه MRI هزینه دارد.
وی گفت: ابتدا باید دید که چند درصد جامعه بالای 100 کیلوگرم هستند؟ که تعدادشان کم است. پس باید دید با چه توجیهی می‌توانیم در هر استان یا شهرستان هفت تا هشت میلیارد تومان هزینه کنیم؟
 
برای خرید برخی تجهیزات پزشکی باید توجیه اقتصادی وجود داشته باشد
حکمت‌نیا با بیان اینکه این هزینه کرد توجیهی ندارد، ادامه داد: نمی‌دانم چند درصد مردم استان بالای 100 کیلوگرم هستند اما به نظر باید این هزینه در جای دیگری که نسبت به MRI افراد بالای 100 کیلوگرم اولویت‌ دارد، صرف شود.
دبیر سی و چهارمین کنگره بین‌المللی رادیولوژی ایران خاطر نشان کرد: برای خرید برخی تجهیزات پزشکی باید توجیه اقتصادی وجود داشته باشد به عبارتی بر اساس اقتصاد بهداشت آوردن یک دستگاه مانند MRI برای افراد بالای 100 کیلوگرم که در این استان وجود ندارد، باید دید آیا در صورت تجهیز، هزینه هفت میلیارد تومانی این دستگاه جبران می‌شود؟
 
انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۱۶۶۵


ارسال