جمعه ۲۰ تير ۱۳۹۹ ,10 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۲۳
چهار شنبه آخر سال از هیجان تا حادثه؛
گذر کابوس چهارشنبه سوری با حوادث تلخ/25نفر در سیستان وبلوچستان مجروح شدند
 
آخرین چهارشنبه سال با 25مجروح در سیستان و بلوچستان به پایان رسید و خاطره ای بد در ذهن مردم این خطه از کشور برجای گذاشت.
به گزارش عصرهامون، در حالی واپسین روزهای سال را سپری می کنیم که چهارشنبه آخر هر سال به نام چهارشنبه سوری جشنی در اقصی نقاط کشور برپا می شود. این جشن، سنت‌ها و آیین مخصوص به خود را دارد که در بسیاری از شهرهای ایران مانند قدیم الایام اجرا می‌شوند، در برخی از شهرها این رسم‌ها حذف شده اما یکی از رسم‌های این روز که تحریف نشده، روشن کردن آتش و پریدن از روی آن می‌باشد.
این رسم از زمان زرتشتیان پابرجا مانده است. زرتشتیان آتش را نماد مقدس بودن می‌دانستند و معتقد بودند پریدن از روی آتش، غم و غبار را از چهره فرد می‌شوید.
امروزه نیز مردم آخرین چهارشنبه سال را آتش روشن کرده و از روی آن می‌پرند، اگر خطرات این روز را در نظر نگیریم، رسم بسیار زیبایی است که از گذشتگان بر جای مانده به کام دیگران تلخ می شود زیرا امروزه برخی این رسم را با انداختن ترقه ها و مواد منفجره دست ساز قاطی کرده و با این کار باعث مجروح و زحمی و گاها کشته شدن تعدادی از هم وطنانمان می شوند.
با گذشته این روز و با بررسی آمارهای دستگاه های مختلف، وجود 25مجروح در آخرین چهارشنبه سال را در زاهدان شاهد هستیم که این رقم در برخی نقاط استان رشدی 90درصدی را نشان می دهد.

حوادث چهارشنبه سوری زاهدان 20 مجروح برجای گذاشت
مدیر مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: حوادث چهارشنبه سوری در زاهدان 20مجروح برجای گذاشت.
فریبرز راشدی در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون،افزود: براثر حوادث چهارشنبه آخر سال، ۲۰ نفر در پارک ملت این شهر دچار سوختگی درجه یک شدند.
وی ادامه داد: در این بین دو نفر مصدوم به بیمارستان انتقال شدند، مصدومین بین سنین ۸ تا ۲۵ سال بوده اند.
وی با اشاره به اینکه سال گذشته 11مورد مجروح داشته ایم ، بیان کرد: با توجه به رقم 20نفری جراحت ها، رشد 90درصدی را در این بخش شاهد هستیم.
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در ادامه با تاکید بر اصول ایمنی برای حفظ سلامت توسط مردم، گفت: براساس گزارش ها طی 10 سال گذشته در مجموع 43 نفر در جشن چهارشنبه سوری آخر سال آسیب دیدند و البته در این مدت هیچ مورد فوتی نداشتیم.
وی اظهار کرد:  بر اساس آخرین آمار جمع آوری شده از بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در حوادث چهارشنبه سوری این مدت یک مورد قطع عضو گزارش شده است.
این مسئول تصریح کرد: در این مدت چهار مورد ساییدگی، 9 مورد خراشیدگی، 21 مورد سوختگی و شش مورد ساییدگی و بریدگی گزارش شده و البته حوادث چهارشنبه سوری در سال 93 و 95 نسبت به سال های دیگر افزایش چشمگیری داشته است.
وی اضافه کرد: توصیه می گردد خانواده های محترم نیز مراقب رفتارهای فرزندانشان که در گروه سنی نوجوان و جوان قرار دارند باشند،تا خطری انها را تهدید نکند.
 وی با بیان این که نوجوانان و جوانان بیشتر از بقیه در خطر حوادث چهارشنبه سوری هستند خاطرنشان کرد: ترقه های دست ساز به هیچ عنوان استاندارد نیست به همین دلیل خانواده ها باید در باره این موضوع بسیار به فرزندان خود توجه کنند.

هیچ مراجعه کننده ای به هلال احمر نداشته ایم
معاون جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان نیز در این زمینه گفت: هیچ گونه مراجعه  و یا اعلام حادثه ای در طی چهارشنبه سوری به این نهاد نشده است و خوشبختانه آماری از جراحات و مصدومیت نداریم.
حسن مصفا در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون افزود: در این روز تمامی نیروهای جمعیت هلال احمر استان در حوزه امداد و نجات را برای حضور در حوادث احتمالی و خدمات رسانی به آسیب دیدگان احتمالی آماده باش بوده اند.
وی ادامه داد: حضور در محل تجمعات و برگزاری برنامه های آیین و سنن چهارشنبه سوری از اولویت های نیروهای جمعیت هلال احمر در این روز بوده و 15تیم در قالب حدود 100نیرو و پرسنل جمعیت هلال احمر خدمات رسانی به حادثه و آسیب دیدگان احتمالی چهارشنبه سوری را به عهده داشتند.


مصدومیت پنج نفر در شب چهارشنبه سوری در زابل
رئیس مرکز سوانح و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زابل نیز در این خصوص گفت: پنج نفر در مراسم چهارشنبه سوری در زابل دچار مصدومیت شدند.
غلامعلی رفعت در گفت و گو با اوشیدا، افزود: علیرغم تاکیدات فراوان مبنی بر خودداری از به کار بردن وسایل خطرناک و رعایت جوانب احتیاط شب چهارشنبه سوری در زابل نیز همراه با حوادث دردناک و مصدومیت پنج تن از شهروندان شد.
وی افزود: تا ساعت ۲۳ شب گذشته تعداد پنج مصدوم در شهر زابل در شب چهارشنبه سوری از خدمات اورژانس ۱۱۵ بهره مند شدند.
رئیس مرکز سوانح و فوریت های پزشکی زابل خاطرنشان کرد: تعداد دو نفر مصدوم در محل حادثه مداوا و ۳ نفر پس از اقدامات درمانی اولیه برای ادامه درمان به بیمارستان امیرالمومنین حضرت علی (ع) انتقال یافتند.
رفعت خاطرنشان کرد: همه مصدومین مرد بوده و سن آنان شامل دو نفر ۱۶ ساله، دو نفر ۱۰ ساله و یک نفر ۳۴ ساله بوده است.
وی با بیان اینکه چهار نفر دچار سوختگی و یک نفر تروما، شده بودند، تصریح کرد: علیرغم داشتن آیین های سنتی زیبا در شب چهارشنبه سوری، عده ای دست به اقدامات ناآگاهانه زده که این اقدامات سبب به خطر افتادن جان آن ها و سایرین می شود.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۱۶۸۱


ارسال