شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ ,30 May 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به اینکه گزش سگ به عنوان شایع ترین راه انتقال هاری در استان است، گفت: ابتلا به بیماری هاری به مرگ حتمی منجر می شود
به گزارش عصرهامون، این روزها در حالی شاهد افزایش شمار سگ‌های ولگرد در اقصی نقاط مختلف شهر به ویژه مهرشهر زاهدان هستیم که این موضوع علاوه بر ترس و نارضایتی شهروندان به یک معضل جدی برای مردم منطقه تبدیل شده است.
اگر گذرتان به کوچه پس کوچه های مختلف شهرافتاده باشد شاهد عبور گله های سگ هستید، سگ‌های ولگردی که محیطی پر از ترس برای همگان ایجاد کرده‌اند و از سویی خطر ابتلا به بیماری‌های خطرناک به واسطه این حیوان همچون هاری وجود دارد که این دغدغه آسایش را از مردم سلب کرده است.
در همین راستا مهدی طباطبایی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در کارگروه بررسی بیماری هاری با بیان اینکه ساماندهی وجمع آوری زباله ها و پسماندها در حاشیه شهرها و روستاهای استان از عوامل موثر کاهش بیماری هاری وکنترل سگ های ولگرد است، گفت: از ابتدای سال96 وضعیت مراقبت بیماری «هاری» در استان سیستان وبلوچستان تشدید یافت که لازم است برای پیشگیری از این بیماری خطرناک با هماهنگی سازمان های ذیربط چاره اندیشی شود.
وی بیان کرد: از آنجایی که بیماری هاری متعاقب حیوان گزیدگی می تواند بروز کند، لازم است شهروندان با مراجعه به موقع به مراکز وپایگاه های سلامت وانجام واکسیناسیون برای هرگونه حیوان گزیدگی اقدام لازم به عمل آورند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ادامه داد: با وجود تلاش های انجام شده از سوی برخی دستگاه های دست اندرکار به ویژه سازمان دامپزشکی استان برای واکسیناسیون دام های اهلی وسایر اقدامات لازم متاسفانه وجود سگهای ولگرد در شهرها و روستاها موجب نگرانی مردم شده و بیشترین گروهی که در معرض خطرگزش هستند کودکان و افراد سالخورده هستند.
وی با اشاره به اینکه گزش سگ به عنوان شایع ترین راه انتقال هاری در استان است، افزود: ابتلا به بیماری هاری به مرگ حتمی منجر می شود و روند پیگیری و همچنین واکسیناسیون وایمن سازی به موقع فرد مورد گزش قرار گرفته بهترین راه کنترل این بیماری است.
طباطبایی در تکمیل مطلب فوق خاطر نشان کرد: ساماندهی وجمع آوری زباله ها و پسماندها ازحاشیه شهرها و آموزش واطلاع رسانی به مردم وتشکیل کمیته های اتلاف سگهای ولگرد مهمترین اقداماتی است که باعث کاهش تعداد سگ های ولگرد می شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در پایان همکاری بین بخشی با سازمان محیط زیست، دامپزشکی، شهرداری ها و دهیاری ها و همچنین دانشگاه علوم پزشکی را به عنوان اصلی ترین و مهمترین گام درجهت پیشگیری از بیماری «هاری» دانست و همچنین به نقش اصلی سازمان هایی مانند آموزش وپرورش نیز تاکید کرد.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۱۷۹۴


ارسال