شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸ ,22 February 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۳
در ادامه مشکلات کشاورزان جنوب شرق؛
وجود بیش از حد جو مانع خرید گندم از کشاورزان شد/ گندمکاران: محصول مانده روی دستمان را چه کنیم؟
 
عدم خریداری گندم به علت جو بیش از یکی دیگر از مشکلات کشاورزان جنوب شرق کشور است که صدای گلایه و اعتراض کشاورزان را پس از ماه های تلاش و کوشش درآورده است.
به گزارش عصرهامون، در حالی هر روز مشکلی جدید بر مشکلات قبلی کشاورزان جنوب شرق افزوده می شود که در هفته های اخیر کشاورزان سیستان و بلوچستان از بی آبی ، نبود کامیون، کمباین و عدم سوخت برای کامیون ها گلایه مند بوده و از خسارت های موجود در این زمینه به ستوه آمده بودند.
اما مشکلات کشاورزان به این مرحله ختم پیدا نمی کند چرا که با وجود گذشت دو هفته از برداشت گندم در برخی از نقاط استان به ویژه شهرستان دلگان، محصول کشاورزان این شهرستان همچنان پشت درب های سیلوها و انبارهای غله استان سیستان و بلوچستان مانده است.
گندمی که کشاورزان با هزار سختی و مشقت آن را در هشت هزار هکتار از اراضی کشاورزی خود کاشتند تا با برداشت آن منبع درآمدی برای خود کسب کنند اما پس از گذشت 6 ماه تلاش و کوشش با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند و ناامید شده اند.
 
کشاورزان جنوب شرق: محصولمان روی دستمان مانده است
محمد صدیق نیا یکی از کشاورزان دلگان در این خصوص با اشاره به اینکه ما کشاورزان طبق هر سال بذر اصلاح شده از جهاد کشاورزی تحویل گرفتیم، اظهار کرد: الان نماینده  غله استان در دلگان مستقر شده حدود 30 درصد گندم ها را رد می کنند و می گویند جو دارند.
 

وی ادامه داد: در حالی که بذر اولیه این گندم ها را به عنوان بذر اصلاح شده؛ از جهاد کشاورزی تحویل گرفتیم، پس قضیه خرید تضمینی گندم توسط دولت چه می شود.
این کشاورز دلگانی عنوان کرد: بعد از هفت ماه تلاش و زحمت بسیار زیاد، این گندم را برای خود کفایی کشور به عمل آوردیم، الان این گندم ها را کجا تحویل بدهیم.
 
وجود بیش از حد جو مانع خرید گندم از کشاورزان شد
مدیر کل غله سیستان و بلوچستان در این خصوص با بیان اینکه به علت وجود بیش از حد جو در گندم کشاورزان دلگانی امکان خرید آنها نیست، گفت: در برخی از محموله های گندم کشاورزان دلگان بین ۱۳ تا ۲۸ درصد جو گزارش شده است.
غلامعلی گنجعلی ادامه داد: بر اساس دستورالعمل دولت ۵ درصد جو قابل قبول است و ۳ درصد نیز برای حمایت از تولیدکنندگان به این میزان در شهرستان دلگان افزوده شده است اما بیش از این درصد قابل قبول نیست.
 
دلیل وجود جو در گندم کشاورزان فقط از بذر نیست
سجادی مدیر جهاد کشاورزی دلگان هم گفت: در سال زراعی جاری بیش از هزارتن بذر اصلاح شده را در اختیار کشاورزان شهرستان قرار دادیم و دلیل وجود جو در گندم کشاورزان فقط از بذر نیست و کشاورزان باید در دوره کشت ،عملیات بهزراعی انجام دهند.
 

وی بیان کرد: کاشت گندم در اراضی ای که در سالهای قبل جو در آن کاشته شده باعث شد جو حداقل ۱۰ درصد از کل محصول را به خود اختصاص دهد.
این مسئول با اشاره به اینکه سطح زیر کشت گندم در شهرستان دلگان ۸ هزار هکتار است ،پیش بینی کرد که ۲۸ هزارتن گندم در این شهرستان برداشت شود که تاکنون ۳ هزارتن از محصول گندم کشاورزان دلگانی خریداری شده است که فقط ۱۰ درصد جو دارد.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۲۲۹۳


ارسال