شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۹ ,4 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۰۰
فقر مهمترین عامل اعتیاد در سیستان وبلوچستان/ مسئولان چاره اندیشی کنند
 
در حالی شاهد افزایش آمار اعتیاد به مواد مخدر در بین افراد جامعه هستیم که این موضوع در منطقه سیستان که هم مرز با بزرگترین کشور صادر کننده تریاک است باعث شده تعداد مبتلایان در دام این بلای خانمان سوز بیشتر احساس شود.
به گزارش عصرهامون، سیستان در گذشته از آبادترین مناطق ایران و یکی از مراکز تمدنی و به انبار غله ایران معروف بوده که وجود ویرانه‌های فراوان شهرها و روستاها در این منطقه اثباتی است بر این مدعا  است.
قریب به نیمی از جمعیت استان سیستان و بلوچستان در این منطقه که دارای پنج شهرستان زابل، هیرمند، نیمروز، زهک و هامون می باشد سکنی گرفته اند.
شغل بیشتر ساکنان این منطقه دامداری، کشاورزی و تجارت بوده که بسته بودن مرز و خشکسالی های پی در پی هر روز بر مشکلات آنان افزوده و روز به روز مردم این خطه را به فقر نزدیکتر کرده است.
در حال حاضر پس از 20سال که از عمر خشکسالی ها می گذرد، مردم در تنگنای مالی بسیاری قرار گرفته اند و بخشی از آنها مهاجرت به شهرهای برخوردار را بر ماندن در منطقه ترجیح داده اند که حاشیه نشینی برخی شهرها به مثل زاهدان، مشهد و دیگر شهرها و استانهای کشور دلیلی برای اثبات این ادعا می تواند باشد.
فقر باعث شده تا افرادی که توانایی مهاجرت نداشتند، به اعتیاد که یکی دیگر از معضلات اجتماعی می باشد روی بیاورند و این مشکل هر روز بیش از گذشته در حال خود نمایی می باشد و مسائلی به مثل کریح شدن چهره شهر و گورخوابی را به ارمغان آورده است.
 

علیرضا سعیدی مهر مدرس دانشگاه فرهنگیان سیستان‌ و بلوچستان درباره فراگیر بودن معضل اعتیاد در این خطه از کشور پهناور ایران گفت: یکی از دلایلی که اعتیاد در استان سیستان و بلوچستان خیلی به چشم می‌آید فقر مالی است که افراد نمی‌توانند این مشکل را لابلای زندگی خود پنهان کنند.
وی در گفت و گو با ندای هیرمند افزود: در شهرهای دیگر ایران نیز معتاد زیاد داریم و آنها به‌علت زندگی و تغذیه بهتر خیلی این مشکل‌شان به چشم نمی‌آید و این معضل چندان نمود عینی ندارد ولی در سیستان و بلوچستان به‌دلیل فقر مفرط اکثریت مردم این معضل بسیار مشهود و محسوس است.
با توجه به نزدیکی این منطقه با افغانستان که کشور صادر کننده انواع مواد مخدر می باشد می طلبد تا مسئولان به فکر اجرای طرح ها و برنامه هایی برای اشتغال و رهایی مردم از معضلاتی به مثل فقر و اعتیاد شوند.
به گزارش ایلنا، نماینده زاهدان در مجلس شورای اسلامی نیز 25آذر سال 96در حاشیه همایش "زن سالم -جامعه سالم" در یاسوج ‌تاکید کرد: حدود ۸۰ درصد مردم استان سیستان و بلوچستان زیر خط فقر قرار دارند.
حسینعلی شهریاری افزود: اگرچه هنوز آمار دقیق و واقعی از تعداد افراد و خانوارهایی که زیرخط فقر هستند، بدست نیامده اما در استان سیستان و بلوچستان حدود ۸۰ درصد مردم این استان زیرخط فقر قرار دارند.
 

وی با بیان اینکه اغلب روستانشینان و ساکنان حاشیه شهرهای استان سیستان و بلوچستان زیرخط فقر هستند، ادامه داد: مجلس شورای اسلامی نمی تواند برای خارج شدن مردم از زیرخط فقر کاری انجام دهد.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سئوال که چه درصدی از مردم ایران زیرخط فقر هستند؟ هم خاطرنشان کرد: آماری در این ارتباط نداریم اما شرایط اقتصادی و زیرخط فقر بودن اکثریت مردم کشور یک واقعیت انکارناپذیر است.
 
انتهای پیام//
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۲۴۴۰


ارسال