جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹ ,25 September 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۵
در ادامه روزهای خاکستری شمال سیستان وبلوچستان؛
توفان و ریزگرد 100 سیستانی را روانه بیمارستان کرد/ بیماری های تنفسی و چشمی ارمغان توفان در زابل
 
مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: بیش از 100 نفر از مردم منطقه سیستان در شمال این استان بر اثر توفان و گرد و خاک به دلیل مشکلات تنفسی روانه بیمارستان ها و مراکز بهداشتی درمانی شدند.
به گزارش عصرهامون، طوفان و گرد و غبار در شمال سیستان وبلوچستان با سرعت 112 کیلومتر بر ساعت سبب اختلال در محورهای مواصلاتی، فعالیت های اقتصادی، امور زندگی و اجتماعی مردم شد. به گونه ای که روز گذشته میزان غلظت ذرات معلق در هوای شهرستانهای شمالی استان شامل زابل، هیرمند، زهک، نیمروز و هامون (منطقه سیستان) به بیش از 39 برابر حد مجاز و افزون بر 10 برابر حالت خطرناک رسید که این امر بیماران تنفسی و ریوی بسیاری را روانه بیمارستان کرد.
هر سال به دلیل استنشاق ریزگردهای ناشی از خشک شدن بستر تالاب هامون، شرایط نامساعد اقتصادی و معیشتی در منطقه سیستان، بسیاری از مردم این منطقه به بیماری های تنفسی آسم، برونشیت مزمن و سل مبتلا می شوند.
 
حداکثر غلظت ذرات معلق در هوای سیستان با استانداردهای جهانی فاصله زیادی گرفت
 نیره پورملائی مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در این خصوص گفت: شاخص ذرات معلق در هوای سیستان به محدوده خطرناک برای همه گروه های سنی رسید.
وی افزود: وزش بادهای شدید همراه با گرد و غبار موجب گردید غلظت ذرات معلق در هوای سیستان بسیار بالا و در حد خطرناک برسد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بیان کرد: وجود بادهای شدید در منطقه سیستان با توجه به شروع بادهای شمال استان، از جمله بادهای 120 روزه و از سویی عدم بارندگی و عدم ورود آب به منطقه در تشدید غلظت این ذرات در هوای منطقه موثر بوده است.
پورملائی خاطر نشان کرد: وجود بادهای  120 روزه و غلظت ذرات در شمال استان موجب شد که هوای مرکز استان نیز متاثر از آن باشد.

مراجعه بیش از 100 نفر به مراکز درمانی
رضا اربابی مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون اظهار کرد: بیش از 100 نفر از مردم منطقه سیستان در شمال این استان بر اثر توفان و گرد و خاک به دلیل مشکلات تنفسی روانه بیمارستان ها و مراکز بهداشتی درمانی شدند.
وی افزود: این افراد به دلیل بیمارهای تنفسی، چشمی و قلبی ناشی از توفان گرد و خاک به بیمارستان ها، مراکز بهداشتی درمانی و پایگاه های اورژانس در منطقه سیستان مراجعه کردند.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری استان خاطر نشان کرد: اکثریت افراد به صورت سرپایی مداوا شدند و تعداد بیماران بستری شده کم است.
 
گزارشگر: نجمه خسروپرست
 انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۲۶۳۰


ارسال