پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ ,28 May 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۱۴
در پی عدم نظارت مسئولان ستاد تنظیم بازار؛
قیمت میوه در سیستان وبلوچستان رکورد زد/ خربزه و هندوانه کیلویی 3 تا5 هزار تومان!
 
قیمت برخی از میوه های نوبرانه بهاری در سیستان وبلوچستان که خود تولید کننده این اقلام است در حالی کمر همت به افزایش گرانی بسته و صدای اعتراض مردم را درآورده است که هر کیلو هندوانه و خربزه به قیمت سه تا پنج هزار تومان به فروش می رسد.
به گزارش عصرهامون، امروز هرآنچه می‌شنویم، خبر گرانی است، از کالاهای ضروری ماه رمضان گرفته تا کالاهایی که هیچ ربطی به ماه رمضان ندارند، این سال‌ها دیگر سنت به پیشواز گرانی رفتن در آستانه ماه رمضان برای مردم به یک امر طبیعی و عادی تبدیل شده و با قوت ادامه دارد.
درست است که پنهان و آشکار شیب ملایم افزایش قیمت‌ها از چند ماه قبل آغاز شده بود، اما نرخ‏‌ها با نزدیک شدن ماه مبارک رمضان افزایش سریع یافته است و ماه مبارک رمضان که قرار بود فرصتی برای دستگیری از نیازمندان باشد، این روزها فرصتی برای سود بیشتر دلالان و سودجویان و خالی‌تر شدن، سفره نیازمندان شده است.
در همین راستا در روزهای اخیر نرخ برخی اقلام میوه  و صیفی همچون هندوانه، خربزه، انبه، انگور، زردآلو، و غیره به سبب افزایش نسبی تقاضا در بازار دستخوش تغییر و تحولاتی قرار گرفته و قیمت برخی از این میوه ها در سیستان وبلوچستان که خود تولید کننده این اقلام است رکورد زده به گونه ای که هر کیلو هندوانه شب گذشته از 3 تا 4 هزار تومان به فروش می رسید.
 
تورم به جان میوه های تولید داخل افتاده مسئولان نظارتی ندارند
سحری یکی از شهروندان زاهدانی در حالی که برای خرید یک عدد هندوانه در شک و شبهه است به خبرنگار اجتماعی عصرهامون گفت: هیچ نظارتی از سوی مسئولان در بازار مشاهده نمی شود هندوانه و خربزه تنها میوه های در دسترس همه مردم از لحاظ قیمتی بودند اما این دو قلم هم از سبد غذایی مردم حذف شد.
وی بیان کرد: هفته گذشته هر کیلو هندوانه و خربزه با قیمت 500 هزار تومان در مغازه ها و دست فروشان سطح خیابان های شهر فروخته می شد اما امروز در شوک فرو رفته ایم زیرا هر کیلو هندوانه بین 3 تا 4 هزار تومان و هرکیلو خربزه به قیمت 5 هزار تومان به فروش می رسد؛ مردم توانایی خرید ندارند و هرکس مراجعه می کند از خرید پشیمان می شود.
 
برای نیم کیلو انبه یا زردآلو شرمنده تنها فرزندم هستم
جعفری یکی دیگر از شهروندان گفت: دو هفته است فرزندم هوس خوردن میوه های نوبرانه بهاری را کرده اما قیمت ها به قدری بالاست که شرمنده تنها فرزندم برای خرید نیم کیلو انبه یا زردآلو هستم؛ مسئولین درد مردم جامعه را درک نمی کنند.
این گرانی ها در حالی روز به روز در اقصی نقاط استان بیش از پیش خودنمایی می کنند که روز گذشته مردم سراوان  به دنبال افزایش قیمت میوه های نوبرانه بهاری اقدام به راه اندازی کمپین#نه- به- خرید-میوه کردند.
 
میوه بومی سیستان به گران ترین حد خود رسیده است
همچنین گرانی میوه در سیستان به دلیل کمبود آب کشاورزی و تخریب شصت درصدی مزارع وباغات رخ داده و این منطقه از کشور با کمبود تولیدات کشاورزی مواجه شده است.
در سال جاری میوه بومی سیستان در حالی به گران ترین حد خود رسیده است که، حجم عظیمی از تولیدات باغات و مزارع کشاورزی از این استان صادر و خارج می شود.
گرانی میوه در سیستان به دلیل کمبود آب کشاورزی و تخریب شصت درصدی مزارع وباغات رخ داده است و این منطقه از کشور با کمبود تولیدات کشاورزی مواجه شده است.
علاوه بر انگور و هندوانه و خربزه بومی سیستان، در روزهای آینده کمبود گندم نیز حس خواهد شد و این می تواند خود زمینه شرایط معیشتی متفاوتی در سیستان را آغاز کند.
 
بانک ها از کشاورزان حمایت نمی کنند
 شریف سارانی نماینده کشاورزان شهرستان هیرمند در گفت و گو با ندای هیرمند گفت: وام های خوداکتفایی در شهرستان هیرمند در حالی به متقاضی ارائه می شود که بانک ها موظف دانسته اند که صد در صد ضمانت را خود کشاورز باید تامین کند.
وی تصریح کرد: این در حالی است که هیچکدام از متقاضیان نمی توانند ضمانت در نظر گرفته شده بانک ها را تامین کنند و در نهایت وام خوداکتفایی بانک ها عملا بی ارزش می شود.
وی گفت: کشاورز تنها در شرایطی می تواند به وام های بانک ها دسترسی پیدا کند که 50 درصد ضمانت را خود تامین کند و 50 درصد دیگر بر دوش کشاورزان باشد.
سارانی ادامه داد: همچنین دولت می تواند با در نظر گرفتن وضع معیشتی کشاورزان ، بازپرداخت برخی از وام های کشاورزی را به تاخیر بیندازد، زیرا برخی از کشاورزان با این وضعیت در سیستان، از پرداخت عاجز هستند.
 
گزارشگر: نجمه خسروپرست
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۲۶۴۳


ارسال