پنجشنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ ,22 October 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
در حالی سیستان وبلوچستان بهشت جانوری کشور محسوب می شود که قاچاق گونه های مختلف جانوری و صید در کنار خشکسالی از مهمترین معضلات انسانی و طبیعی محیط زیست در استان به شمار می آید.
به گزارش عصرهامون، پانزدهم خرداد ماه هر سال در سراسر جهان به عنوان روز جهانی محیط زیست نامگذاری شده است. به این دلیل که طبیعت، بسان مادری مهربان انسان را در دامن خود می پروراند و سخاوتمندانه، همه منابع و سرمایه های خود را به پای او می ریزد.
تاکنون همه موجودات روی زمین کوشیده اند تا به قانون و نظام طبیعت پیرامون خود گردن نهند و خود را با آن سازگار کنند، اما انسان، خواسته و ناخواسته، روند طبیعی محیط زیست خود را دگرگون کرده و هر روز درختان بسیاری با قساوت، قلع و قمع می شوند و آب ها به هدر رفته و آلوده می شوند. جنگل های طبیعی ازمیان می روند، بسیاری از گونه های زیستی در حال انقراض هستند و صدها گونه به علت از دست دادن زیستگاه های خود، نابود شده اند.
متأسفانه، آدمی بر خلاف دیگر موجودات، همواره تأثیر عمیقی در جهت نابودی و تهدید محیط زیست از خود بر جای گذاشته است، چنان که اکنون، از مهم ترین عوامل تخریب محیط زیست شناخته می شود.
در این راستا محیط زیست گیاهی و جانوری سیستان و بلوچستان گنجینه ای از گونه های نادر و کمیابی چون تمساح پوزه کوتاه، انواع آهو، قوچ، میش، خرس سیاه و گوره خر بوده که به دلیل خشکسالی های یک دهه گذشته و شکار غیرمجاز در حال نابودی است.
پورملایی مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان تیرماه سال گذشته در گفت وگو با یکی از رسانه ها این استان را بهشت جانوری ایران دانسته و گفته: سیستان و بلوچستان دارای تنوع زیستی فراوان اما با غنای گونه ای پایین است به این معنی که انواع حیوانات را در شمار محدود می توان در پهنه این استان مشاهده کرد که این مهم وظیفه مسئولین و مردم را در حفاظت از این گونه های جانوری سنگین تر می کند.
به گفته این مسئول قاچاق گونه های مختلف جانوری و صید در کنار خشکسالی از مهمترین معضلات انسانی و طبیعی محیط زیست سیستان و بلوچستان به شمار می آید.
 
دریای چابهار هیچگونه آلودگی زیست محیطی ندارد
اشرف علی حسینی رئیس اداره محیط زیست شهرستان چابهار در این خصوص گفت: دریای عمان با پایش های مکرر متخصصان محیط زیست در طول سال کنترل می شود و تا این لحظه هیچ خطر دریایی برای خزندگان و جانداران دریایی مشاهده نشده است.
وی در گفت وگو با چابهاران افزود: در حال حاضر فصل تخم گذاری لاک پشت های دریایی در چابهار آغاز شده است بدین منظور مهاجرت این خزندگان دریایی به سواحل مکران در محدوده چابهار آغاز شده است.
وی با اشاره به پایش آلودگی دریا برای جلوگیری از خطرات مورد تهدید لاک پشت ها افزود: در چند روز گذشته نظارت و تحقیقات مورد نظر در خصوص آلودگی های مورد تهدید انسانی و موجودات دریایی به خصوص لاک پشت ها در سواحل هدف دار دریای چابهار صورت پذیرفت که تاکنون موردی برای تهدید مشاهده نشده است.
وی با اشاره به کنترل گشت دریایی ادامه داد: محافظان دریایی اداره محیط زیست برای محافظت و جلوگیری از ساخت و سازهای دریایی توسط عامل انسانی گشت هایی را ترتیب داده اند که به صورت برنامه ریزی شده، امنیت زیست محیطی دریا را تحت کنترل قرار داده اند.
 
ظرفیت های دریایی سواحل چابهار بکر است
رئیس اداره محیط زیست چابهار تاکید کرد: مار های دریایی و لاک پشت ها در فصل کنونی به دریای چابهار مهاجرت می کنند ولی برخلاف این خزندگان؛ پرندگان در نیمه دوم امسال به چابهار مهاجرت می کنند.
حسینی با اشاره به شروع فصل مونسون در چابهار تشریح کرد: فصل مونسون و بادهای موسمی در چابهار در حال آغاز شدن است و در طی این فصل علاوه بر افزایش ارتفاع امواج، هوای خنک تری را نسبت به هوای گرم این روزها شاهد خواهیم بود.
وی با اشاره به بکر بودن ظرفیت های دریایی سواحل چابهار خاطرنشان کرد: ظرفیت های نامحدود چابهار چه به لحاظ زیست محیطی در خشکی و چه به لحاظ دریای ناشناخته است و می تواند گردشگری و صنعت توریسم پرسودی ایجاد کند.
 
توقف ۹۰ درصدی رشد گونه های تالابی در سیستان
رئیس اداره محیط زیست زهک عنوان کرد: خشکسالی چند سال اخیر در تالاب هامون رویش گیاهی تالابی را متوقف کرده است به طوری که بسیاری از گونه ها از قبیل گز و بته شور دیگر در تالاب رشد نمی کنند اما با این حال دریاچه قابلیت ان را دارد که با ورود آب دوباره این گونه ها رشد کنند.
مهدی سراوانی به خبرنگار اوشیدا گفت: تالاب هامون محل زندگی شمار زیادی از دامداران بوده اما با خشکی هامون رشد گونه های تالابی را تا ۹۰ درصد متوقف و سبب مشکلات فراوان برای دامداران شده است.
 
در گذشته ۱۵۰ گونه جانوری در تالاب هامون زمستان گذرانی می‌کردند
سرپرست اداره محیط زیست زابل ادامه داد: تالاب هامون محلی برای زمستان گذرانی ۱۵۰ نوع پرنده مهاجر بوده به طوری که این پرنده ها از قبیل کنگر، انواع مرغابی، اردک، غاز، کاکایی در این تالاب در زمستان زندگی می کردند.
وی با بیان اینکه بعضی از گونه ها فقط منحصر به تالاب هامون بوده اند، اذعان کرد: قو یکی از زیباترین پرندگان است که در سال های پرآبی در تالاب هامون دیده می شد اما با خشکی هامون این پرنده زیبا در هنگام مهاجرت تنها از روی هامون عبور و وقتی متوجه خشکی آن می شود در انجا نمی ماند.
سراوانی اظهار کرد: از اول اسفند تا خرداد ماه در صورتی که تالاب آب داشت این پرندگان زیبا در تالاب هامون زمستان گذرانی و اقدام به زادآوری می کردند که با خشکی هامون این فرصت گرفته شد هرچند در سال گذشته که مقداری آب به هامون وارد شد چندین گونه پرنده در اطراف تالاب تخم گذاری کردند اما پس از تولد به دلیل خشکی هامون بیشتر این جوجه ها تلف شد هر چند اداره محیط زیست اقدام به جمع آوری کرد تا از اتلاف بیشتر آن ها جلوگیری شود.
این مقام مسئول تصریح کرد: در حال حاضر در حاشیه چاه نیمه سوم و چهارم بعضی از گونه ها در این فصل تخم گذاری و زادآوری تعداد محدودی از پرندگان مهاجر هستیم که اگر آب در تالاب وجود داشت و این پرندگان در آنجا تخم گذاری می کردند بسیار عالی بود.
 
 
هر هکتار تالاب هامون ۱۰۸ برابریک هکتار زمین کشاورزی سودآوری دارد
رییس اداره محیط زیست زهک اذعان کرد: در روز جهانی تالاب ها در همایشی که در زابل برگزار شود طبق گفته کارشناسان هر هکتار تالاب هامون ۱۰۸ برابر یک هکتار زمین کشاورزی از نظر اقتصادی صرفه دارد.
سراوانی با بیان اینکه انواع ماهی  از قبیل سفیدک، انجک، کپور و حتی ماهی قرمز در تالاب هامون زندگی و زادآوری می کردند اما در حال حاضر زندگی و زادآوری ان ها متوقف شده، اضافه کرد: چندین نمونه صدف در هامون زندگی می کردند اما سال هاست که در تالاب اثری از این صدف ها نیست.
وی بیان کرد: دیگر پرنده ای به شکل زاداوری در تالاب هامون وجود ندارد و در این ۲۰ سال آن گونه که در شان هامون باشد زادآوری وجود نداشته است.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۲۷۲۷


ارسال