شنبه ۲۱ تير ۱۳۹۹ ,11 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۲
در ادامه بحران بی آبی در جنوب شرق کشور؛
قطع مکرر آب صدای شهروندان سیستان و بلوچستان را درآورد/ حمل دبه های آب سهم ساکنان تنها بندر اقیانوسی ایران!
 
درحالی مردم روزه دار سیستان وبلوچستان قریب به هفده ساعت روزه داری را در گرمای بی سابقه هوا تحمل می کنند که افت فشار و قطع مکرر آب شهری صدای اعتراض آنان را در آورده است.
به گزارش عصرهامون، روزهای تابستان امسال برای مردم سیستان وبلوچستان روزهای چندان خوبی نیست چرا که صدای دلنشین آب هم این روزها به خوبی به گوش نمی‌رسد و میزان آن لحظه به لحظه کمتر می شود و مدیریت این کم آبی نیز کمتر و کمتر.
صبح امروز برخی شهروندان در تماس با این پایگاه خبری از قطعی مکررآب شهری در زاهدان ابراز گلایه کرده و خواستار رفع این موضوع شدند.
به گفته برخی از مخاطبان ساکن در خیابان های زیباشهر، بدر، امام خمینی، مولوی و مهرشهر؛ مردم این شرایط سخت را با گرمی بیش از حد هوا در حالی تحمل می کنند که مسئولان پاسخگوی آنان نبوده و در طی روز با چندین ساعت قطعی و افت فشار آب مواجه هستند که این شرایط صبر و تحمل آنان را کم کرده است.
در این میان سیستان وبلوچستان در حالی با خشکسالی و بحران آب دست و پنجه نرم می کند که امسال این شرایط وخیم تر شده و مشکل کمبود آب زودتر از همیشه گریبان گیر مردم مرزدار و صبور این استان شده است.
مشکل کمبود آبی که باعث ناراحتی و نارضایتی شدید مردم شده تنها مختص مرکز استان نبوده بلکه مردم سایر نقاط شهری و رستایی سیستان وبلوچستان هم با این معضل دست و پنجه نرم می کنند و از حمل آب توسط گالن های 20 لیتری شکوه دارند.
 

بی آبی سهم اهالی زابل از چاه نیمه ها
مرتضی افزود: باتوجه به اینکه درماه مبارک رمضان هستیم مردم روزه دار به خاطر نداشتن آب از کولر نمی‌توانند استفاده کنند و فقط افراد معدودی که پمپ آب دارند می‌توانند اب داشته باشند واب لوله ها هم که تمام شود پمپ هم کارنمی‌کند.
وی ادامه داد: علی رغم تماسهایی که با مسولین اداره اب داشتیم هیچ گونه گشایشی در این مورد انجام نشده لذا می طلبد باتوجه به اینکه درماه مبارک رمضان هستیم ودر تابستان بسرمی‌بریم و بودجه مردم کشاورز و ضعیف این روستا کفاف خرید پمپ اب رانمی‌دهد و حتی برای نان شب مانده اند چاره ای اندیشیده شود.
 
لب های تشنه روزه داران نیمروزی تشنه تر از قبل
بی آبی قصه امروز و دیروز سیستان نیست بلکه سال هاست مردم نقاط مختلف شهرستان نیمروز با آن دست به گریبان هستند.
پس از بی آبی سفیدآبه این بار ساکنان روستای پیران فریاد بی آبی را سر داده اند چرا که در ماه مبارک رمضان نبود آب زندگی را بر آنان سخت کرده است.
شهرستان نیمروز همانند سایر نقاط سیستان وبلوچستان از گرمای طاقت فرسایی در فصل زمستان برخوردار است و مردم این خطه از کولر آبی برای زدودن گرما استفاده می کنند و وقتی آبی نباشد کولرها هم نمی تواند پاسخگوی شدت دما در منطقه باشد.
یکی از اهالی روستای پیران به خبرنگار اوشیدا گفت: آب روستای پیران ازچندین وقت قبل گاه و بیگاه قطع می باشد و جدیدا باتوجه به فصل گرما قطعی اب داد این مردم رادراورده است.
 
بی آبی در هیرمند
در حالی روستاهای شمالی شهرستان هیرمند از بی آبی شدید رنج می برند، که خط لوله اصلی آب در شهرستان هیرمند از ولایت نیمروز افغانستان می گذرد و برداشت بی رویه آب در کشور همسایه به انتهای لوله آبی را نمی رساند.
بسیاری از مسئولین منطقه سیستان می گویند که عدم ورود آب در سال جاری از کشور افغانستان باعث این خشکسالی شدید شده است، اما مردم منطقه سیستان بر این باورند که طرح لوله کشی از چاه نیمه ها به روستاها سال هاست متوقف شده و مسئولین عملا هیچ توجهی به این مسئله ندارند.
 
بی آبی همچنان گریبانگیر تنها بندر اقیانوسی ایران
در حالی مردم تنها بندر اقیانوسی ایران سال هاست با بی آبی دست و پنجه نرم می کنند که بی اعتباری و کندی پروژه های آبرسانی بر مشکلات مردم افزوده است.
سو مدیریت و شاید بی مهری به مردم روستاهای چابهار باعث شده تا بیش از 400 روستا با وجود زندگی در کنار دریا بدون آب شرب همیشه در دسترس زندگی آسوده ای نداشته باشند.
سال هاست مردم چابهار با مشکلات بی آبی دست و پنجه نرم می کنند و بسیاری از روستاهای این بندر نیز به صورت سقایی آبرسانی می شود.
یک از شهروندان چابهاری اظهار کرد: اهالی روستاهای چابهار خودشان باید به هر طریق اقدامی برای تأمین آب موردنیازشان انجام دهند در این وضعیت افراد هر قطره آب غیربهداشتی را غنیمتی برای ‌ترکردن لب‌های تشنه خود و خانواده‌شان می‌دانند و با این حال آبی برای مصارف و نیازهای بهداشتی در اختیار ندارند.
 
بحران کم آبی در دهستان سفیدابه  
قِصه ی پُر غُصه مردمان دهستان سفید آبه از توابع شهرستان نیمروز چندین سال است مردم این دهستان با بحران بی آبی وکم‌آبی شب را روز می کنند.  
درتمام فصول با این مشکل رو به رو هستندودرحالی که ۸۵۰خانوار وجمعیتی بالغ بر ۳۵۰۰ نفر دراینجا زندگی میکنندبرای تأمین آب شرب مصرفی خود درجاده ای خطرناک راهی می شوند تا چندین کیلومتر از شهرستان نهبندان آب شرب بهداشتی خود را تهیه کنند وتنها خواسته این مردم تامین آب شرب است.
علی ای حال این روزها مردم استان سیستان و بلوچستان در حالی نزدیک به هفده ساعت روزه هستند که گرمای بی سابقه هوا و قطعی مکرر آب و برق امان آنها را بریده است و در بسیاری از مناطق استان گرمای هوا تقریبا همیشه بیش از  46 درجه است.


انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۲۸۳۷


ارسال