دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ ,10 May 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۰
در ادامه بحران خشکسالی؛
کم آبی محصولات کشاورزی سیستان وبلوچستان را تهدید می کند/ کاهش ۸۰ درصدی برداشت انگور یاقوتی در زابل
 
بحران کم آبی از یک سو گرمای بیش از حد هوا از سوی دیگر کشاورزان سیستان وبلوچستان را سوگوار نابودی محصولاتشان کرده به گونه ای که تشدید خشکسالی ها باعث کاهش ۸۰ درصدی برداشت انگور یاقوتی در زابل شد.
به گزارش عصرهامون، در پی تشدید خشکسالی ها در سیستان و بلوچستان خسارات زیادی به بخش کشاوزی، اقتصادی و اشتغال مردم وارد شده است که این خطه از کشور با توجه به تنوع آب و هوایی و وسعتش از ظرفیت های بی نظیر و ناشناخته ای در زمینه های مختلف برخوردار است که یکی از این ظرفیت ها موضوع تنوع محصولات کشاورزی است.
محصولات گرمسیری و بعضا منحصر به فرد این دیار شامل انبه، موز، انگور، پاپایا، گواوا، هندوانه آناناسی، نارگیل، زیتون محلی، مرکبات و غیره می شود.
اما این روزها بحران کم آبی از یک سو گرمای بیش از حد هوا از سوی دیگر کشاورزان استان را سوگوار نابودی محصولاتشان کرده به گونه ای که با تشدید خشکسالی در سیستان تمامی محصولات کشاورزی منطقه با بحران جدی مواجه شده و شنیده ها حاکی از آن است که برداشت محصول گندم آن به حداقل و حتی صفر رسیده است.
در این میان گفته می شود ضعف مدیریت آب منطقه و کوتاهی دستگاه دیپلماسی در گرفتن حق آبه سیستان از جمله مهم ترین دلایل از بین رفتن کشاورزی و در پی آن دامداری در منطقه شده است.
 

با این تفاسیر اکنون محصول انگور یاقوتی یا روچه که یکی از ارزنده ترین محصولات باغی سیستان و زودرس ترین انگور در سطح کشور است به علت خشکسالی و کم آبی ها در معرض نابودی قرار گرفته به گونه ای که هرساله درآمد خوبی از این محصول نصیب باغداران می شد اما امسال برداشت آن در منطقه به حداقل رسیده تا باغداران با مشکل عظیمی از نظر اقتصادی مواجه شوند.

بی آبی باعث کاهش ۸۰ درصدی برداشت انگور یاقوتی در زابل شد
در این راستا موسوی مدیر جهاد کشاورزی زابل با بیان اینکه انگور یاقوتی زودرس ترین و ارگانیک ترین انگور در سطح کشور به شمار می‌رود و از طعم بسیار خوبی برخوردار است، گفت: انگور یاقوتی زمینه اشتغال شمار زیادی از باغداران منطقه را فراهم آورده و درآمد خوبی را نصیب آن ها می کند اما امسال به دلیل بی آبی محصول برداشتی باغداران با کاهش چشمگیر ۸۰ درصدی مواجه شده است.
وی افزود: هر ساله حدود ۲۵۰ هکتار از اراضی زابل به کشت انگور یاقوتی اختصاص می یافت به طوری که دو هزار تن از باغات زابل انگور برداشت می شد اما امسال با بحران بی آبی این میزان به شدت کاهش یافته است.
موسوی با بیان اینکه یک هزار و ۸۰۰ هکتار از اراضی سیستان به کشت انگور یاقوتی اختصاص دارد، ادامه داد: این محصول ارزشمند از در آمد خوبی برخوردار است و علاوه بر تامین نیاز منطقه به سایر نقاط کشور صادر می‌شود.

استراتژی مذاکره قدرتمندانه برای تثبیت «حقابه هیرمند و هامون» انجام شود
عباس نورزایی عضو انجمن علمی اقتصاد کشاورزی ایران در این خصوص به خبرنگار اوشیدا گفت: اواخر دهه ۷۰ خشکسالی بی رحمی منطقه را فراگرفت؛ نیمه های دهه ۸۰ اثری از باغات انگور یاقوتی وجود نداشت، اما در سازمان جهادکشاورزی استان، اراده ای برای احیاء این حبه های خوش رنگ، موج می زد و نهالستان های زیادی با حمایت دولت٬ توسط مردم احداث و سپس به صورت یارانه ای در اختیار باغداران گذاشته شد.
 

وی افزود: انگور یاقوتی در سال های اخیر درآمد زیادی را عاید کشاورزان منطقه کرد به طوری که طبق گفته مسئولین بخش کشاورزی پارسال ۲۵ هزار تن انگور از سطح باغات استان برداشت شد.
وی ادامه داد: کاش جریان هیرمند، چون گذشته دائمی و برای کشاورزی مدرن، برنامه ریزی اقدام و عمل، صورت می گرفت؛ کاش نیروی انسانی کشاورزی، جوان سازی می شد و در بخش کشاورزی، به تحقیق و آموزش، اهمیت داده می شد و امور کشاورزی به صورت روزمره، اداره نمی شد؛ کاش صنایع تبدیلی کشاورزی، استقرار پیدا می کرد و اندکی که ایجاد شده بود، حمایت می شد تا تعطیل نمی شدند.
محقق و پژوهشگر سیستانی تصریح کرد: دستیابی به همه این آرزوها، بلکه شرایطی بسیار بهتر از آن، برای بخش کشاورزی قابل حصول است، اگر دولت، برای جبران مافات، برنامه اقدام و عمل برای «توسعه ی جهشی» منطقه را به اجرا بگذارد و به سیره سال های ماضی، فقط به بودجه های قطره چکانی اکتفاء نکند.
عضو انجمن علمی اقتصاد کشاورزی آسیا و اقیانوسیه اذعان کرد: دولت استراتژی مذاکره قدرتمندانه را برای تثبیت «حقابه ی هیرمند و هامون»، با عزمی راسخ به سرانجام برساند و همچنین دولت از دایره کارشناسان فراوان متخصص، متعهد، کارکشته ی بومی، نه افراد سیاسی و جناحی و آلوده به تملق و نه حرّاف و پوپولیست، مدیران بخش کشاورزی را انتخاب و منصوب کند.
 

وی اضافه کرد: بخش خدمات به ویژه ظرفیت بی بدیل مرز، بازارچه های مرزی و منطقه ی آزاد تجادی و اقتصادی را در سیستان، فعال کند و سرمایه گذاری در بخش صنعت را در این منطقه، جدی گرفته و با همان اراده و انگیزه ای که در دوره تبلیغات انتخاباتی، وارد میدان می شود، همچون صد ها شهرک صنعتی فعال که در حواشی تهران، قزوین، البرز، ورامین، یزد و سمنان، ایجاد شده است، کارخانجات متعدد و متنوعی را برای جذب سرریز جمعیت، مستقر و پشتیبانی کند.
نورزایی بیان کرد: نمایندگان سیستان، از اتفاق مردم که به آنان رأی داده و بعد از عنایات خداوند و حضرت ولی عصر(عج) و رهبری معظم انقلاب، به عملکرد و رفتار جهادی شان در این مقطع دل بسته اند، درس گرفته و به جای خنثی کردن اثر زحمات و انرژی خود، برآیند نیروهای شان را مضاعف و تکاثری نموده، با دل و جان، اقدامی جهادی و انقلابی نمایند و از مماشات در پیگیری امور مردم و منطقه، پرهیز کنند.

 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۲۸۸۵


ارسال