چهارشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷ ,20 February 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
گرانی قیمت کالاهای اساسی به بهانه افزایش ارز و دلار در حالی هر روز بیشتر احساس می شود که به گفته برخی از شهروندان این امر نشان از عدم نظارت مسئولان و همچنین فرصت طلبی برخی تولیدکنندگان و فروشندگان دارد.
به گزارش عصرهامون، افزایش ناگهانی و سرخود اقلام و اجناس ضروری و مورد نیاز مردم از سوی فروشندگان به بهانه افزایش نرخ ارز گلایه های بسیاری را در بین شهروندان ایجاد کرده است. گلایه هایی مبنی بر اینکه نظارت کافی و مدیریت صحیحی از سوی مسئولان در این خصوص انجام نمی شود.
افزایش ناگهانی قیمت ها در حالی هر روز بیشتر از گذشته گوی سبقت را در بر می گیرد که سطح درآمد مردم به ویژه قشر متوسط تناسب و همخوانی با گرانی موجود در اجناس ندارد و گرانی سرسام آور زندگی مردم را فلج کرده است.
اگر چه گرانیِ روز به روز همه اجناس به خصوص افزایش بی رویه نرخ ارز، طلا و سکه، عوارض خروج از کشور و غیره خلف وعده شخص رئیس جمهور است اما مردم امروزه بیش از هر زمان دیگری منتظر هستند تا فواید برجام را ببینند؛ علی رغم اینکه تاکنون از دستاوردهای برجام هیچ چیز ندیده اند و این عدم حصول نتیجه جامعه را دچار ناراحتی کرده است.
با این تفاسیر اما گرانی های اخیر تنها شامل بازار سکه و ارز نبوده و مردم از افزایش قیمت مسکن، خودور، پوشاک و خوراک هم به بهانه افزایش قیمت ارز توسط فروشندگان و تولیدکنندگان گلایه دارند.
ریگی یکی از شهروندان زاهدانی در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون، با بیان اینکه قیمت کالاهای اساسی مردم هر روز گران تر از قبل می شود، گفت: هر کیسه برنج در سطح شهر و یا مغازه های چهارراه رسولی بین 10 تا 15 هزار تومان افزایش پیدا کرده و این درصورتی است که مسئولان ادعای نظارت کافی بر بازار و عدم افزایش قیمت ها را دارند.
وی از مسئولان خواستار رسیدگی جدی به اوضاع معیشتی و اقتصادی مردم شد و ادامه داد: در قبال اعتراض به گرانی اقلام، فروشنده ها می گویند ارز گران شده دلار بالا رفته؛ چاره ای جز این کار نداریم در غیر این صورت با ضرر مواجه خواهیم شد.
سرگزی یکی دیگر از شهروندان هم در این خصوص به خبرنگار ما گفت: تفاوت قیمت ها و افزایش بیش از حد برخی اقلام باعث نارضایتی مردم شده است؛ این روزها فروشندگان همه چیز را با ترازوی ارز و دلار سنجیده و می گویند اوضاع همین است.
وی بیان کرد: یک راننده تاکسی در ماه چه میزان درآمد دارد که بخواهد یک کیلو گوشت گوسفندی را 56 هزار تومان خریداری کند؛ گرانی در بازار بیداد می کند اما مسئولان نظارت کافی ندارد.
وی تصریح کرد: اگر نظارت ها کافی بود امروز شاهد گرانی در بازار نبودیم،این روزها دخل و خرج خانواده‌ها به مدد بی‌توجهی مسئولان و سیاستمداران با این روند افزایش قیمت‌ها هم خوانی ندارد.
یکی دیگر از شهروندان افزود: در پی عدم نظارت مسئولان شاهد هستیم که قیمت میوه با ارز سنجیده می شود به گونه ای که انبه کیلویی 20 و گیلاس کیلویی 17 هزار تومان در نقاط مختلف شهر به فروش می رسد؛ جالب است وقتی اعتراض به قیمت این میوه ها می کنیم فروشنده با تندخویی می گوید مثل اینکه از بازار ارز بی خبر هستید.
این بانوی زاهدانی ادامه داد: تولید کنندگان و فروشندگان به بهانه افزایش دلار و ارز قیمت اجناس را بالا برده اند؛ برخی از کالاها یا اقلام به مثل پوشاک، لبنیات، گوشت و غیره در داخل کشور تولید می شود اما شاهد افزایش قیمت این دست از کالا هم در بازار هستیم که این نشان از سودجویی و فرصت طلبی افراد دارد تا صدای گلایه مردم را بلند کنند.


انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۳۱۸۰


ارسال