يکشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۹ ,1 November 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۴ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۶
در پی حادثه آتش سوزی نخیلات شهر گشت؛
کشت نامنظم نخیلات مانعی بر سر راه اطفاء حریق است
 
مدیر جهاد کشاورزی سراوان گفت: کشت فشرده، نامنظم و عدم مهندسی شده نخیلات در سراوان، تردد برای ماشین آلات آتش نشانی و اطفاء حریق را با مشکل مواجه کرده است.
به گزارش عصرهامون، افزایش دمای هوا، عدم هرس درختان، کمبود ایستگاه آتش نشانی، عدم حضور به موقع آتش نشانان برای اطفاء حریق و یا حضور معتادین همواره از جمله علت های آتش سوزی نخیلات خرما در جنوب استان سیستان وبلوچستان به شمار می روند.
در همین راستا طی چند روز گذشته 10هکتار از اراضی کشاورزی شهر گشت  سراوان طعمه حریق شد. در این میان اگر چه نیروهای آتشنشانی برای اطفاء حریق به محل حادثه اعزام شدند اما به گفته برخی از اهالی این حضور با کمی تاخیر همراه بود.
شیرزاد کمالی مدیر جهاد کشاورزی سراوان در این خصوص در گفت و گو با خبرنگار شستون با اشاره به حادثه آتش سوزی نخیلات شهر گشت اظهار کرد: هرس نخیلات از مهم ترین اقداماتی است که کشاورزان و باغداران جهت جلوگیری از خسارات باید انجام دهند.
وی افزود: آتش سوزی به هر دلیلی رخ می دهد، اما در سراوان مانند جنوب استان، گرما به آن شدت نیست که منجر به ایجاد آتش در باغات و نخلستان ها شود.

مدیر جهاد کشاورزی سراوان تصریح کرد: نخیلات موجود در شهرستان از نوع نخیلات درجه سه و چهار هستند که ارقام تجاری و مرغوب نیستند.
وی گفت: باغداران و کشاورزان به صورت اصولی هرس را انجام نمی دهند و شاخ و برگ در پای درخت تجمیع شده و با کوچکترین جرقه و حادثه موجب ایجاد آتش سوزی گسترده می شود.
کمالی به باغداران توصیه کرد که به سمت حذف نخیلات درجه سه و چهار رفته و باغات درجه یک و ارقام تجاری که بازار پسند هستند را کشت کنند.
مدیر جهاد کشاورزی سراوان در پایان خاطر نشان کرد: بسیاری از نخل ها در نخلستان ها به صورت فشرده و غیر مهندسی کشت شده است که تردد را برای ماشین آلات آتش نشانی و اطفاء حریق با مشکل جدی روبه رو ساخته است.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۳۳۳۷


ارسال