يکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ ,24 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
در ماه های اخیر شاهد آتش سوزی های گسترده ای در نخلستان های استان سیستان و بلوچستان هستیم که در پی آن هزاران نخل در سایه بی توجهی در آتش می سوزد.
به گزارش عصرهامون، گرمای زیاد و وزش بادهای شدید دو عامل مهم خسارت به نخل داران در استان سیستان وبلوچستان به شمار می رود.
نخل دارانی که هرآنچه از مشکلاتشان بیان کنیم باز هم در مقابل زحماتی که به پای نخل ها برای به ثمر نشستن خرما متحمل می شوند، کم است چرا که سود حاصل از فعالیت در عرصه تولید خرما بسیار پائین است و نخلداران به عنوان یک قشر پرزحمت و کم‌درآمد محسوب می‌شوند.
با این تفاسیر اما علی رغم مشکلات کم‌آبی و گاها بی‌آبی و در کنار آن حوادثی نظیر افزایش دمای هوا، وزش باد شدید و طوفان در حال حاضر 57 هزار و 162هکتار از باغات سیستان و بلوچستان به کشت خرما اختصاص دارد که 45 هزار و 170 هکتار آن بارو و بقیه غیر بارور است.
بیشتر خرمای تولیدی این خطه از کشور با توجه به کشت 70 نوع خرما به انواع ربی، مضافتی، هلیله، زاهدی، پیارم، نگال و کوتومی اختصاص دارد و بیشترین نخلستان های آن در شهرستان های سراوان، ایرانشهر، نیکشهر و سیب و سوران واقع شده است.
 

 
وزش باد شدید عامل خسارت نخل داران دلگانی
در همین راستا طی هفته اخیر وزش طوفان شدید موجب خسارت به بخش کشاورزی و نخل داران دلگانی شده است.
جعفر بامری یکی از این کشاورزان با بیان اینکه متاسفانه به دلیل گرمای زیاد و در پی آن وزش باد شدید روزهای گذشته  خسارت شدیدی به ما کشاورزان وارد شده است، اظهار کرد: بیشترین محصول خرمای ما نقش بر زمین شده است.
سابکی یکی دیگر از کشاورزان دلگان در این خصوص گفت: همه امید ما کشاورزان به فصل برداشت خرما در فصل هامین است ولی وزش باد شدید شب گذشته دیگر برایمان محصولی برایمان نگذاشته که بتوانیم برداشت کنیم.
وی افزود: انتظار داریم مسئولین فکری به حال کشاورزان کنند و ما را در این شرایط تنها نگذارند.
 
بیمه کردن محصولات کشاورزی بهترین راه برای دریافت خسارت
سجادی رئیس جهاد کشاورزی دلگان این خصوص اظهار کرد: طی تماس چندین نفر از کشاورزان نخیل دار دلگان در ساعات اولیه روز یکشنبه ۱۷تیر کارشناسان این اداره برای بازدید از وضعیت طوفان و میزان خسارت وارده به کشاورزان به اطراف دلگان اعزام شده اند.
 

 
وی عنوان کرد: بیمه کردن محصولات کشاورزی یکی از بهترین راه برای دریافت خسارت وارد شده به کشاورزان است و کشاورزانی که محصولشان رو بیمه کرده اند نگران نباشند چون میزان خسارت وارد شده به انها از طریق بیمه پرداخت می شود.
 
کشاورزانی که محصولشان بیمه نبوده منتظر پرداخت خسارات نباشند
سجادی خاطرنشان کرد: در چندین روزگذشته هم وزش طوفان شدید در دلگان به کشاورزان دلگان خسارت زیادی وارد کرد .
وی گفت: میزان خسارت وارد شده به کشاورزان در حال بررسی است و بعد ازجمع بندی کامل کارشناسان میزان خسارت وارد شده به کشاورزان و نخیل داران دلگان اعلام و جهت پرداخت خسارت به اداره بیمه ارجاع داده خواهند شد.
رییس جهادکشاورزی اظهار کرد: پرداخت خسارت تنها شامل کسانی می شوند که توانسته اند محصولاتشان را بیمه کنند و کشاورزانی که نسبت به بیمه کردن محصولاتشان اقدامی نکرده اند منتظر پرداخت خسارات نباشند.
 
271 نخل بارور و مثمر طعمه حریق شد
سریال ادامه دار آتش سوزی ها در نخلستان ها منجر به آن شد تا در روزهای گذشته در  بخش جالق شهرستان سراوان 55 نخل مثمر و 152 پاجوش در محله دکانان، 204 نخل بارور و مثمر و 354 پاجوش در محله صدیق آباد و 12 نخل بارور و 32 پاجوش در محله کشان طعمه حریق شوند.
در پایان اما آنچه مسئولان می گویند این است که مهمترین عوامل آتش سوزی ها هرس و اصلاح نکردن اصولی نخیلات، عدم جمع آوری ضایعات پای نخل ها، پاتوق های معتادان در نخلستان ها، نبود راه دسترسی مناسب و احساس مسئولیت کشاورزان در اصلاح و جمع آوری و نهایتا عامل انسانی می باشد.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۳۴۲۰


ارسال