سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ ,26 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
معاون اداره آتش نشانی سراوان با اشاره به کمبود آب برای اطفاء حریق در نخلستان روستای جهانی کلپورگان گفت: طی تماسی که با دهیاری جهت تأمین آب داشتیم، گفته شد که رانندگان در مرخصی هستند و امروز تعطیل می باشد.
به گزارش عصرهامون، ظهر روز گذشته در حالی چند کودک عامل به وقع پیوستن آتش در نخلستان روستای جهانی کلپورگان شدند که شاهدان عینی کمبود آب در مهار آتش را عامل گسترش آتش سوزی و از بین رفتن بخش عظیمی از این نخلستان دانستند.
این آتش سوزی که حدود 12 ساعت به طول انجامید باعث از بین رفتن 657 اصله درخت شد اما نکته ای که باعث برانگیختن اعتراض برخی از مردم در شبکه های اجتماعی شد؛ عدم پاسخگویی مسئولان ستاد بحران و کمبود آب در روز گذشته هنگام وقوع این حادثه بود که گفته می شود طی تماسی که نیروهای امدادی با دهیاری روستا جهت درخواست آب برای مهار آتش داشته اند، دهیار روستا گفته در پاسخ گفته است "امروز تعطیل می باشد و رانندگان مرخصی هستند."
 
 
 
کمبود آب و نبود نیروهای دهیاری عامل طولانی شدن عملیات اطفاء حریق
در همین راستا نادر توکلی زاده معاون اداره آتش نشانی و آتش نشان شهرستان سراوان در گفت و گو با خبرنگار شستون اظهار کرد: آتش از ساعت 12 ظهر روز گذشته تا ساعت 12 شب ادامه داشت.
وی با اشاره به کمبود آب، گفت: طی تماسی که با دهیاری جهت تأمین آب داشتیم، گفته شد که رانندگان در مرخصی هستند و امروز تعطیل می باشد که نیروهای امدادی از جوی آب اقدام به تأمین آب کردند که این امر موجب طولانی شدن عملیات اطفاء حریق شد.
معاون آتش نشانی سراوان با اشاره به اینکه ماشین حمل آب اداره آب و فاضلاب تقریبا حوالی عصر به محل رسیدند، افزود: در حادثه دیروز یک خودرو آتش نشانی از سراوان و یک خودرو از شهر محمدی در محل حادثه حضور داشتند.
 

شیرزاد کمالی مدیر جهاد کشاورزی سراوان در گفت و گو با شستون اظهار کرد: ساعت یازده روز گذشته نخلستان روستای جهانی کلپورگان طعمه حریق شد.

657 اصله درخت طعمه حریق شد
وی در ادامه با بیان اینکه در این آتش سوزی 657 اصله درخت از بین رفت، افزود: از این تعداد 200 اصله درخت بارور، 50 اصله پاجوش و 425 اصله درخت غیر مثمر بوده که روز گذشته طعمه حریق شده است.
 مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سراوان خاطر نشان کرد: این آتش سوزی به همت آتش نشانان و نیروی های جمعیت هلال احمر با دو دستگاه ماشین آتش نشانی اطفاء شد.
کمالی با اشاره به اینکه علت آتش سوزی هنوز مشخص نشده است، به کشاورزان توصیه کرد تا هرس اصولی شاخ و برگ های درختان خرما را به منظور کاهش خسارت هنگام وقوع آتش انجام دهند.
 
وی اضافه کرد: شاخ و برگ های خشک شده درباغات را از محوطه باغ به منظور بهداشت محیط و مبارزه با آفات و بیماری درختان، خارج سازند.
مدیر جهاد کشاورزی در پایان شاخ و برگ های خشک باقی مانده بر روی درختان را عامل شعله ور شدن آتش می شود لذا به کشاورزان توصیه می شود که حتما هرس اصولی درختان را انجام دهند.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۳۶۷۴


ارسال