يکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ ,23 February 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۶
در پی عدم نظارت مسئولان؛
گرانی سهم مردم از بازار کالاهای اساسی/ دولت به فکر معیشت و اقتصاد مردم باشد
 
در حالی مسئولان اقتصادی کشور از تشدید نظارت بر واحدهای بازرگانی و تلاش در راستای تنظیم بازار، سخن می‌گویند که گرانی اقلام مصرفی داد مردم را درآورده و طعم تلخ گرانی بر سفره آنها احساس می شود.
به گزارش عصرهامون، با اینکه مسئولان بر این عقیده هستند که بازار کالاهای اساسی در وضعیت مطلوبی به سر می‌برد و نظارت ها به صورت مداوم در حال انجام شدن است که گشت‌و‌گذاری در بازار نشان می‌دهد قیمت کالاهای اساسی پر‌مصرف مردم همچون گوشت، برنج، مرغ و‌ میوه با افزایش روبه‌رو بوده به گونه ای که  خیار کیلویی 4 هزارتومان، گوجه فرنگی و پیاز کیلویی 3و4 هزار تومان، هلو کیلویی هزار تومان12، انجیر کیلویی 25 و خربزه و هندوانه هم کیلویی 2 تا4 هزار تومان به فروش می رسد.
اگر چه در این میان دلالان و سوداگران برای سوء‌استفاده بیشتر از این شرایط دندان تیز کرده اند اما عدم توانایی مدیریت و نظارت صحیح از سوی دستگاه هایی به مثل سازمان صنعت، معدن و تجارت یا تعزیرات حکومتی و سایر دستگاه های مربوطه باعث شده تا تیغ گرانی در برخی اقلام به استخوان مردم برسد و هر روز نرخ جدیدی از گرانی در کالاها رونمایی شود.
بر اساس گزارش میدانی خبرنگار عصرهامون، شهروندان زاهدانی ازعدم نظارت مسئولان در بازار کالاهای اساسی گلایه مند بوده و گفتند: اگر نظارت ها به صورت صحیحی اعمال شود هرگز شاهد این حرج و مرج در بازار نخواهیم بود.
شهرکی یکی از شهروندان در این باره بیان کرد: هفته گذشته هر کیلو خیار با قیمت دو هزار تومان و هرکیلو گوجه فرنگی و پیاز با قیمت های 1500 تا دو هزار تومان در بازار به فروش می رفت اما همانگونه که مشاهده می کنید قیمت این اقلام در کمتر از یک هفته به چندین برابر صعود پیدا کره و این اقدام فروشندگان در سایه عدم نظارت دستگاه های متولی باعث نارضایتی شهروندان شده است.
 

وی ادامه داد: دخل و خرج مردم این روزها با هم همخوانی ندارد و عده زیادی از مردم به علت گرانی های اخیر مجبور هستند از خرید اقلام مورد نیاز چشم پوشی کنند.
شه بخش دیگر شهروند زاهدانی در ادامه به خبرنگار عصرهامون افزود: گرانی ها تنها مختص به بازار میوه و سبزی جات نیست بلکه این روزها قیمت قند، شکر، چای و روغن نباتی هم افزایش داشته است؛ پیش از این شاید در چهارراه رسولی زاهدان چای خوب با قیمت مناسب یافت می شد اما اکنون همان چای به میزان هر کیلو 80 هزار تومان رسیده و ما مجبور هستیم از چای های بسته ای موجود در بازار که هیچ کیفیت و رنگ و بویی ندارد، استفاده کنیم.
وی ادامه داد: قیمت برنج هم تا ماه قبل شاید به ازای هر کیسه 85 هزار تومان می رسید اما امروز همان کیسه های برنج در برندهای مختلف از 95 هزار تومان کمتر نیست؛ در چنین وضعیتی بهتر است دولت به فکر اقتصاد و مردم باشد و چاره ای اساسی بیاندیشد زیرا این گرانی ها مورد قبول شهروندان نیست.
 

راشکی یکی دیگر از شهروندان هم با بیان اینکه دولتمردان فقر و نداری قشر ضعیف جامعه را نمی‌بینند، افزود: مسئولان نباید خود را از مردم جدا قلمداد کنند؛ کارگری که درآمد ماهیانه وی مشخص نیست و برای یک لقمه نان محتاج است چگونه باید از عهده مخارج خانواده اش با این گرانی ها بر آید.
در این خصوص باید بیان کرد قیمت برخی از میوه های نوبرانه بهاری در سیستان وبلوچستان که خود تولید کننده این اقلام است در حالی کمر همت به افزایش گرانی بسته و صدای اعتراض مردم را درآورده است که هر کیلو هندوانه و خربزه به قیمت سه تا پنج هزار تومان به فروش می رسد.
 علی ای حال یکی از وظایف دولت تثبیت قیمت ها و ایجاد تعادل در بازار عرضه و تقاضا است و مردم نیز در انتظار اقدامات دولتمردان و مسئولین هستند تا قیمت کالاهای ضروری و معیشتی مردم روند رو به کاهش بگیرد؛ باید منتظر ماند و دید دستگاه های متولی و نظارتی چه اقداماتی در این خصوص انجام خواهند داد.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۳۷۲۷


ارسال