يکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ ,12 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۵۰
پیگیری مشکلات مردمی؛
شهرداری مسئول جمع آوری دام‌های غیرمجاز از شهر زاهدان/ سلامت دام های بدون مجوز تایید نمی شود
 
‌معاون سیاسی اجتماعی فرماندار زاهدان گفت: شهرداری مکلف است برای جمع آوری دام‌های غیر مجاز از شهر و عرضه دام‌های مجاز در مکان‌های تعیین شده اقدام کند.
به گزارش عصرهامون، با گذری در سطح شهر زاهدان به ویژه میدان های کشاورز، کارگر و خیابان جام جم و بازار مشترک شاهد عرضه و فروش دام سبک به صورت زنده هستیم. دام هایی که به صورت فشرده در صندوق عقب خودروها جای گرفته اند و اغلب مجوزی برای فروش ندارند.
اگر چه در ایام مختلف سال در اقصی نقاط شهر بازار خرید و فروش دام زنده داغ است اما این امر هر سال به مناسبت عید قربان رونق خاصی به خود می گیرد به گونه ای که از یک ماه قبل علاوه بر دست فروشان و دلالانِ دام های سبک، شهروندان هم سرشان حسابی برای خرید دام شلوغ می شود.
بازار داغ دستفروشانی که بر سر هر کوچه و خیابان گوسفندان خود را رها کرده و مشغول کسب و کار می شوند؛ کسب و کاری که از یک سو صدای فروشندگان دام در محل های تایید شده از سوی شهرداری را درآورده و از سوی دیگر با ذبح غیربهداشتی در کنار خیابان یا جوی های آب سلامت شهروندان را به خطر می اندازد.
 در همین راستا در پی تماسی که خبرنگار اجتماعی عصرهامون با فروزنده معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان سیستان وبلوچستان داشت، وی اظهار کرد: روز گذشته جلسه ای با  حضور ارگان های دخیل با بهداشت محیط و بهداشت شهر برگزار شد که بر اساس آن هر دستگاه بنا بر وظایف مشخص خود با توجه به نزدیکی عید قربان در بحث عرضه دام زنده ورود پیدا کند.
وی با بیان اینکه شهرداری ها مسئول اصلی جمع آوری هرگونه دام و طیور سرگردان در سطح شهر هستند، گفت: در این جلسه مقرر شد در ورودی های شهر مانند کوله سنگی که پرسنل دامپزشکی هم در آن مکان مستقر هستند، نیروی انتظامی نیز استقرار یابد و مانع ورود هرگونه دام غیرمجوز دار به زاهدان شود.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی در ادامه بیان کرد: در داخل شهر نیز با حضور پلیس و نیروهای بهداشتی شهرداری، تعزیرات و دامپزشکی، هرگونه دام سرگردانی که جا و مکانی توسط شهرداری به آن اختصاص داده نشده باشد جمع آوری و به کشتارگاه می رود.
وی با بیان اینکه شهرداری نقاطی را به عنوان محل جمع آوری دام ها برای فروش به ویژه در ایام عید قربان در نظر گرفته است، گفت: یکسری مناطق هم محل دپوی دام به ویژه در منازل است که مقرر شد اکیپ های بهداشتی دامپزشکی نقاط را شناسایی و به شهرداری اعلام کنند تا شهرداری از طریق واحد اطلاعات حقوقی به آنها اطلاع رسانی و اقدامات لازم را انجام دهد.
فروزنده در تکمیل مطلب فوق تصریح کرد: به هیچ وجه سلامت دام هایی که به صورت غیرمجاز و بدون مجوز واردات، وارد استان شده اند تایید نمی شود، اما اگر اکیپ های ثابت و سیاری که تا عید قربان در سطح شهر نظارت دارند از وجود دام های داخل شهر به ما اطلاع دهند می توانیم بحث معاینه بالینی و بهداشتی آنها را تایید کنیم.
معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان در ادامه خاطر نشان کرد: اکیپ های ثابت و سیار این نهاد در نقاط مختلف شهر حضور دارند و مردم می توانند جهت هرگونه مشاوره در خصوص خرید دام زنده یا لاشه با شماره تلفن 1512 تماس حاصل کنند.
محمد گمرکی زاده ‌معاون سیاسی اجتماعی فرماندار زاهدان هم در این خصوص بیان کرد: شهرداری مکلف است برای جمع آوری دام‌های غیر مجاز از شهر و عرضه دام‌های مجاز در مکان‌های تعیین شده اقدام کند.
وی گفت: مسئولان انتظامی و ستاد مبارزه با کالای قاچاق موظف به جلوگیری از ورود دام‌های غیر مجاز سبک و سنگین به شهر هستند، مگر دام‌هایی که مجوز دامپزشکی و مرکز بهداشت را داشته باشد که در آن صورت فقط به سمت کشتارگاه‌های صنعتی شهر برای ذبح اسلامی و عرضه در مکان‌های تعیین شده باید هدایت شود و هیچ توجیهی برای ورود دام و کشتار آن خارج از آن چه تعیین شده است، پذیرفته نیست.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۳۸۷۳


ارسال