جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹ ,27 November 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۰۰
سهم اشتغال زایی سالانه سیستان و بلوچستان در حد صفر!
 
سیستان و بلوچستان در حالی لقب جوانترین استان کشور را یدک می کشد که سهم آن، از تعداد 900 هزار شغلی که گفته می شود در کشور ایجاد شده در حد صفر بوده است.
به گزارش عصرهامون، سیستان و بلوچستان در حالی لقب جوانترین استان کشور را یدک می کشد که جوانان تحصیلکرده آن از بیکاری حاکم در استان رنج می کشند.
رنجشی که باعث شده تا در نبود کارخانه و صنعت قابل توجه‌ای، رکورددار بیکاری میان استان‌های کشور باشد به گونه ای که می توان گفت بیکاری و خشکسالی دو مشکل بزرگ در سیستان و بلوچستان است.
با این وجود اما افزایش چشمگیر آمار بیکاری از یک سو باعث بی میلی جوانان به ازدواج و تشکیل خانواده شده و از سوی دیگر باعث بروز مشکلات اجتماعی به مثل اعتیاد به انواع مواد مخدر شده است. در این میان باید گفت رکود حاکم بر بازار، قاچاق محصولات و کالاها، واردات بی رویه به کشور، عدم فرهنگ صحیح کار، مشکلات میان کارگران و کارفرمایان و قوانین سخت گیرانه ای که در این خصوص تعریف شده، بالا بودن توقع قشر تحصیل کرده، تئوری بودن آموزش های دانشگاهی، رشد قارچ گونه دانشگاه‌ها، ارتباط نداشتن رشته‌های دانشگاهی با نیاز بازار کشور، مدرک گرایی هر یک مزید بر علت شده تا در نهایت در حوزه کار واشتغال با چالش هایی مواجه شویم.
با این تفاسیر اما در حالی اشتغال و بیکاری، از جمله موضوع های اساسی اقتصاد هركشوری است و رئیس جمهور دولت یازدهم و دوازدهم رفع معضل بیکاری را یکی از شعارهای انتخاباتی و از شعارهای پسابرجامی خود قرار داده بود که با گذشت چندین سال از سکانداری دولت، کلید قفل بیکاری قصد باز شدن ندارد.
بیان این نکته بدان جهت است که علیم یارمحمدی عضو مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان در مجلس در نشست علنی روز چهارشنبه، 17 مردادماه یادآور شد: از تعداد 900 هزار شغلی که گفته می شود در کشور ایجاد شده سهم استان سیستان و بلوچستان در حد صفر بوده و به عبارتی شغل جدیدی در استان در سال گذشته ایجاد نشده است.
به گفته نماینده مردم زاهدان در مجلس در ابتدای شروع دولت دوازدهم برنامه های وزارت تعاون پر زرق و برق و اهداف آرمانی مطرح شد اما بعدها برنامه ها فراموش شد، برای جمعیت تحت پوشش بیمه ای استان سیستان و بلوچستان که 20 درصد اعلام شده نسخه از سوی وزارت تعاون پیچیده می شود که جای تعجب دارد.
 
انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۴۱۲۶


ارسال