سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ ,10 December 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۹
با هدف حفظ سلامت مصرف کنندگان گوشت دام قربانی؛
فعالیت 52 اکیپ نظارت دامپزشکی در روز عید قربان/9 ناظر شرعی بر ذبح دام در استان نظارت دارند
 
مدیرکل دامپزشکی سیستان وبلوچستان از فعالیت 52 اکیپ دامپزشکی و نظارت 9 ناظر شرعی بر ذبح دام روز عید قربان در کشتارگاه های استان خبر داد.
به گزارش عصرهامون، در حالی 6 روز تا برگزاری عید سعید قربان فرصت باقی مانده که این روزها حال و هوای بازار دام در استان سیستان وبلوچستان داغ تر از همیشه است.
از آنجایی که عید سعید قربان از جایگاه ویژه ای در بین مردم شیعه و سنی سیستان و بلوچستان برخوردار است، با نزدیک شدن به این عید کسب و کار آجیل فروشی ها، شیرینی فروشی ها و پوشاکی ها هم رونق خاصی می گیرد؛ اما از آنجایی که رسم اصلی این روز قربانی دادن است قیمت این روزهای دام سر به فلک کشیده به گونه ای که نرخ هر گوسفند از 650 هزار تومان شروع و به یک میلیون و 500 هزار تومان خاتمه می یابد.
با این تفاسیر اما سیستان و بلوچستان به دلیل مرز های طولانی و نبود نظارت لازم در آن سوی مرزها همواره در زمینه سلامت مورد تهدید بوده که بیماری تب کنگو نمونه‌ای از این تهدید است که می طلبد شهروندان در هنگام انتخاب و ذبح دام این روزه دقت ویژهای داشته باشند و به سلامت خود و خانواده شان اهمیت دهند.
 

در تماسی که خبرنگار اجتماعی عصرهامون با مهدی حسینی مدیرکل دامپزشکی سیستان و بلوچستان داشت، وی در خصوص نظارت این اداره بر روند دام های قربانی گفت: 52 گروه ثابت و سیار در روز عید قربان برای نظارت بر دام های قربانی و ذبح سالم و شرعی در سراسر استان فعال هستند.
وی بیان کرد: طبق روال هرساله با عنایت به در پیش بودن عید قربان و با هدف حفظ سلامت مصرف کنندگان گوشت دام قربانی و جلوگیری از بیماری های مشترک بین دام و انسان به خصوص تب کریمه کنگو، اکیپ های سیار و ثابت در سطح استان قبل از عید قربان آماده ارائه خدمات رسانی و مشاوره رایگان به شهروندان هم استانی هستند تا از نظرات کارشناسان در هنگام خرید دام استفاده کنند.
 

این مسئول افزود: در این راستا 31 اکیپ سیار در روز عید قربان و 21 اکیپ ثابت که شامل 15 نفر دکتر دامپزشک، 62 نفر بازرس بهداشتی گوشت و 9 نفر ناظر ذبح شرعی می باشد بر کار عرضه و کشتار دام ها در این روز نظارت دارند.
حسینی در ادامه از شهروندان خواستار آن شد تا دام قربانی خود را به کشتارگاه منتقل و از خدمات بهداشتی آنها به طور رایگان بهره مند شوند زیرا ذبح دام در خارج از کشتارگاه علاوه بر خطر شیوع بیماری های مشترک، برخی مشکلات زیست محیطی  را ایجاد می کند. 
 

مدیرکل دامپزشکی در پایان خاطر نشان کرد: شهروندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و ارائه نظرات، انتقادات و شکایات خود با سامانه 1512 تماس حاصل کنند.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۴۲۱۹


ارسال