سه شنبه ۱ تير ۱۴۰۰ ,22 June 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۴ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۵
در آستانه سال تحصیلی جدید؛
نارضایتی اولیا از قیمت و کیفیت لباس فرم دانش آموزان
 
تحمیل هزینه‌های اضافی در تهیه لباس فرم مدارس از جمله علت‌های نارضایتی والدین در آستانه بازگشایی مدارس است، اجباری که اجرای آن در مدارس مبنای قانونی مشخصی ندارد.
به گزارش عصرهامون، 27 روز تا آغاز سال تحصیلی جدید فرصت باقی مانده و شمارش معکوس برای پایان تعطیلات تابستانی مدارس از آغازین روزهای شهریور آغاز شده است.
روزهای پر جنب‌وجوشی که خانواده‌ها در تب و تاب تهیه لوازم التحریر و فرم مدرسه فرزندان خود خیابان های شهر را زیر و رو می کنند.
یافتن یک آدرس برای تهیه فرمی که مدرسه با خیاط مورد نظر خود قرار داد بسته، شاید چندین ساعت وقت خانواده ها را هدر دهد اما والدین با صبر و شکیبایی راه خود را ادامه می دهند به این دلیل که چند سالی است که دانش آموزان با هر رنگ لباسی نمی توانند وارد مدرسه شوند چرا که در بسیاری از مدارس لباس های فرم با رنگ های یکسان برای ایجاد نظم و ترتیب استفاده می شود.
این در حالی است که مسئولان مربوطه هر سال از اجباری نبودن خرید فرم مدارس صحبت می کنند و می گویند هیچ اجباری به خرید و پوشیدن لباس فرم در مدارس نیست، هر مدرسه ای این امر را اجباری کرده است به آموزش و پرورش اطلاع دهید تا این موضوع را پیگیری کنیم.
با این تفاسیر اما تصمیم یک بام و دو هوای مسئولان در این خصوص باعث شده تا همه ساله در آستانه شروع سال تحصیلی جدید والدین دغدغه تهیه لباس فرم فرزندان خود را داشته باشند که این امر مشکلات اقتصادی زیادی را برای آنها به ویژه در خانواده های نیازمند به وجود آورده است.
 

بیان این مطلب بدان جهت است که بعضی از خانواده ها دارای سه یا چهار فرزند مدرسه ای هستند که تهیه لباس های فرم اجباری که قیمت آن از 50 هزار تومان شروع و گاها به 150 هزار تومان هم می رسد هزینه آنان را دو چندان کرده، فرم هایی که بنابر گفته والدین قیمت بالایی دارند و کیفیت شان پایین است.
یکی از والدین زاهدانی که برای خرید فرم مدرسه دو فرزند خود به خیابان پهلوانی زاهدان مراجعه کرده بود، در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون ضمن گلایه از این اقدام مسئولان در آموزش و پرورش اظهار کرد: شغل بنده خیاطی است به راحتی می توانم فرمی بهتر از آن چه خریداری می کنم البته با قیمتی پایین تر برای فرزندانم تهیه کنم اما به ناچار هر سال باید کلی هزینه برای دو دست مانتو شلوار پرداخت کنم که فرزندانم در بین هم سن و سالانشان کم نیاورند.
وی ادامه داد: مسئولان باید به فکر جیب مردم هم باشند، تغییر هرساله رنگ فرم مدارس از عهده تمام خانواده ها بر نمی آید؛ برای این دو دست مانتو 150 هزار تومان هزینه کرده ام که مقنعه آنها جداگانه باید خریداری شود.
سارا فرزند این بانوی زاهدانی که در مقطع هفتم درس می خواند، ادامه داد: طرح و رنگ این فرم ها برای خیلی از دانش آموزان جالب نیست و به اجبار آن ها را بر تن می کنیم با این 75 هزار تومان مادرم می توانست چندین مانتو جالب تر برایم بدوزد.
 
 
پدر یکی از دانش آموزان هم در حالی لباس های فرم مدارس را بر تن فرزندان خود نظاره می کرد که به خبرنگار ما گفت: هزینه خرید فرم مدرسه برای من که چهار فرزند مدرسه ای دارم بسیار سخت و دور از انصاف است. فرم سال گذشته فرزندانم هنوز هم قابلیت استفاده برای امسال را دارند اما از یک سو اجبار مدرسه در هنگام ثبت نام و از سوی دیگر فرزندانم مرا مجبور به این کار کرده اند که مبادا بین آنها و هم کلاسی هایشان تفاوتی به وجود آید که باعث رنجش آنها شود.
 

وی با بیان اینکه تهیه لباس مدرسه بلای جان هر سال والدین شده است، ادامه داد: قریب به اکثر والدین از این اقدام آموزش و پرورش ناراضی هستند، یک دست مانتو شلوار تنها برای یک فرزندم 87 هزار تومان هزینه در بر دارد حال این هزینه را برای سه فرزند دیگر بنده هم محاسبه کنید تا متوجه شوید که تامین چنین هزینه هایی از عهده یک کارگر ساده بر نمی آید اما چاره ای جز این نداریم، زیرا عدم خرید این فرم ها مساوی با نارضایتی فرزندانمان است که باعث می شود چندین روز در خانه با مشاجره پدر و فرزندان سپری شود.
 

یکی دیگر از والدین در حالی اقدام به چانه زنی با فروشنده روپوش مدارس می کند که بیان کرد: چرا مسئولین فکر نمی کنند تهیه هرساله روپوش مدارس از عهده برخی خانواده ها برنمی آید برای من که دارای سه فرزند مدرسه ای هستم تامین این هزینه ها بسیار دشوار است اگرچه مدیران آموزش و پرورش در جواب این نارضایتی والدین اعلام می کنند تهیه روپوش اجباری نیست اما از سوی مدیران مدارس و از سوی دیگر احساس کم دستی فرزندانمان بین سایر دانش آموزان مانع از آن می شود که دل فرزند خود را ناامید کنیم.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۴۳۸۷


ارسال