يکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ ,9 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۶
حال و هوای بازار فروش نوشت افزار در زاهدان؛
حمایت از تولید داخلی با خرید لوازم التحریر ایرانی/ تنوع، حلقه مفقود شده نوشت افزارها
 
خرید نوشت افزارهای ایرانی در سال حمایت از تولیدات داخلی در حالی اولویت اصلی خانواده ها و دانش آموزان است که برخی تنوع در این محصولات را حلقه مفقود شده نوشت افزارهای ایرانی می دانند.
به گزارش عصرهامون، در حالی بیست روز تا آغاز بازگشایی مدارس فرصت باقی مانده که این روزها دفتری از دغدغه آن هم از جنس گرانی خرید نوشت افزار پیش روی والدین باز شده است.
بازار نوشت افزار این روزها لحظه به لحظه شلوغ تر از قبل می شود و هیاهوی دست فروشان و پیاده روهای شلوغ بازار خبر از آمدن صدای پای مهر می دهد.
سحری یکی از شهروندان زاهدانی که دو فرزند دبستانی دارد در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون اظهار کرد: قیمت لوازم التحریر نسبت به سال قبل چند درصد گران تر شده است با این وجود چون در سال حمایت از تولیدات ایرانی قرار داریم امسال سراغ لوازم التحریر های خارجی نرفته ایم و فرزندانم از کیف، دفترو قلم های ایرانی خریداری کرده اند.
وی گفت: معتقد هستم کیفیت چندانی بین لوازم التحریرهای ایرانی و خارجی وجود ندارد، اما از لحاظ قیمت لوازم التحریرهای ایرانی گران تر هستند و این مهم باعث شده استقبال کمتری در خرید از این لوازم ها صورت گیرد که در این راستا می طلبد تولیدکنندگان و فروشندگان قیمت ها را کاهش داده تا فرهنگ خرید از کالای ایرانی در بین مردم رواج پیدا کند چرا که عرضه اجناس تولید داخل در همه حوزه ها نقش مهمی در رونق اشتغال و بهبود اوضاع معیشتی مردم دارد.
 

یکی دیگر از والدین در این خصوص بیان کرد: هرسال فرزندانم با خرید لوازم التحریرهای چینی راهی مدرسه می شدند اما امسال برای حمایت از کالای ایرانی و فرهنگ استفاده از تولیدات داخل با فرزندانمان مشورت کرده و اقدام به خرید لوازم التحریرهای ایرانی کردیم.
وی ادامه داد: گرانی در بازار لوازم التحریر باعث شده با 50 هزار تومان تنها برای یک فرزندم چند قلم دفتر، کاغذ و مداد رنگی تهیه کنم، این در حالی است که دو فرزند دیگر در مقطع راهنمایی و دبیرستان هم دارم و با این گرانی در بازار نوشت افزار باید اقلام ضروری آنها را نیز تامین کنیم؛ مسئولان باید نظارت بیشتری بر عرضه و فروش محصولات داشته باشند تا شیرینی خرید لوازم التحریر و یا فرم مدرسه به کام دانش آموز و اولیا تلخ نشود.
 

اربابی دیگر شهروند زاهدانی هم در این خصوص افزود: با شروع سال تحصیلی انتخاب لوازم التحریر را هر سال بر عهده دو پسرم می گذارم تا اشتیاق آنهابرای ورود به مدرسه بیشتر شود. در این زمینه باید گفت اگر چه نوشت افزارهای ایرانی در ترویج فرهنگ ایرانی اسلامی نقش موثری دارند و از سوی دیگر به حمایت از تولیدات ایرانی کمک می کنند اما عدم تنوع رنگ و طرح های فانتزی و جذاب در آنها گاهی مواقع دانش آموزان را در انتخاب دچار تردید می کند زیرا اجناس چینی که به وفور در بازار قابل مشاهده و در بساط دست فروشان و فروشندگان لوازم التحریرعرضه می شوند دارای طرح ها و رنگ های فانتزی و متنوعی هستند که این امر باعث شده برخی دانش آموزان به سمت انتخاب این گونه نوشت افزارها گرایش داشته باشند.
وی ادامه داد: اگر تولیدکنندگان ایرانی، محصولات داخلی را با تنوع و کیفیت بهتری عرضه کنند قطعا با استقبال زیادی روبه رو خواهند شد و نیازی به استفاده از کالاهای خارجی در بازار نخواهد بود.
 
این شهروند بیان کرد: برای فرهنگ سازی خرید و استفاده از لوازم التحریر یا هر کالای تولید داخل دیگری، باید نمونه های خارجی آن از سطح بازار کمرنگ شوند؛ این روزها در بساط تمام فروشندگان به ویژه دست فروشان شاهد جولان نوشت افزارهایی با طراحی شخصیت های کارتونی مانند انگری برد، بن‌تن، باربی، باب اسفنجی و ده‌ها شخصیت کارتنی خارجی هستیم.
 

 
یکی از فروشندگان لوازم التحریر در خیابان معلم زاهدان هم در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون اظهار کرد: استقبال خانواده‌ها از لوازم التحریر ایرانی اسلامی خوب است اما هستند خانواده هایی که طبق روال همیشگی اولویت اقلام خریداری شده آنها برای فرزندانشان تصاویر شخصیت های مخالف ‏با فرهنگ ایرانی است.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۴۵۲۰


ارسال