شنبه ۲۹ تير ۱۳۹۸ ,20 July 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۵
برای اولین بار در سیستان وبلوچستان؛
کام تلخ نخلکاران دلگانی شیرین شد/ صادرات خرما با برند "جلگه سبز امداد" به کشورهای اروپایی و آسیایی
 
کام تلخ نخل کاران سیستانی و بلوچستانی که پیش از این حاصل زحمات و دسترنج چندین ساله آنها به جیب دلالان خرما می رفت با بسته بندی خرمای دلگان با برند "جلگه سبز امداد" برای اولین بار شیرین شد.
به گزارش عصرهامون، سالیان طولانی می گذرد و هرسال هنگام برداشت محصول خرما، نخل کاران سیستانی و بلوچستانی را غمی بزرگ فرا می گیرد. غمی که نتیجه آن بر باد رفتن سال ها زحمت و دسترنجشان است چرا که سود محصول خرمای آنها به علت نبود کارگاهی برای فرآوری و بسته بندی به جیب دلالان خرما می رود و این محصول نایاب که در این خطه از کشور بیش از 70 نوع از آن تولید می شود به کام سایر استان ها و کشورهای اروپایی به ثبت رسیده و به فروش می رود.
محصولی را که کشاورزان بعد از چند ماه زحمت بدست می آورند، دلالان خرما با قیمتی معادل یک سوم یا کمتر از کشاورزان خریداری و آن را به سایر واسطه ها در شهرهای دیگر به فروش می رسانند. این به قصه تلخی برای کشاورزان جنوب شرق و به خصوص کشاورزان استان سیستان و بلوچستان تبدیل شده است.
 

در همین راستا امسال برای اولین بار در شهرستان دلگان واحد جلگه سبز وابسته به کمیته امداد اقدام به بسته بندی و برند سازی خرمای این شهرستان کرد و کام تلخ نخل کاران این دیار را به شهد شیرین خرمایی که سالیان طولانی به پای آن زحمت کشیدند، شیرین کرد.

محمدعلی بهروز مدیر عامل شرکت سبز امداد استان سیستان و بلوچستان و کرمان در این خصوص بیان کرد: واحد جلگه سبز امداد وابسته به مجتمع اقتصادی کمیته امداد است که برای اولین بار در شهرستان دلگان کار بسته بندی، درجه بندی و صادرات خرما و فرهنگ سازی برند فوکا fooka را معرفی کرده و مورد استقبال مردم قرار گرفته است.
 

وی با بیان اینکه خرمایی که در این سایت برای صادرات آماده می شود از مرغوب ترین خرماهای کشور و از ارقام رَبی، مضافتی، زاهدی و مَجول می باشد، گفت: پیش از این خرمای شهرستان دلگان توسط دلالان خریداری و با برند های دیگر وارد بازار مصرف می شد که هم اکنون این خرما در سه درجه صادراتی، جهت مصرف بازارهای داخلی و واحد های صنعتی بسته بندی می شود.
 

بهروز با بیان اینکه این اقدام منجر به کوتاه شدن دست دلالان خرما شده است، افزود: روزانه بیش از 30 تن خرما در این سایت بسته بندی و به کشورهای پاکستان، افغانستان، کشورهای آسیای میانه و کشورهای اروپایی صادر می شود.
گفتنی است با این اقدام موثر علاوه بر خوشحالی کشاورزان منطقه زمینه اشتغال بیش از 300 نفر در این سایت به طور روزانه نیز ایجاد شده است.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۴۵۸۵


ارسال