شنبه ۲۹ تير ۱۳۹۸ ,20 July 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
گودالهای حفر شده در پروژه طرح انتقال آب به سیستان و پلمپ نکردن آن تاکنون آسیب ها و صدمات بیشماری بر شهروندان این منطقه وارد کرده است.
به گزارش عصرهامون، در حالی منطقه‌ سیستان بیش از دو دهه است با خشکسالی طاقت فرسا دست و پنجه نرم می کند که نسخه‌های زیادی برای آبادانی این منطقه و نجات مردم صبور آن پیچیده شده که هیچ کدامشان تاکنون دردی را دوا نکرده است.
طرح انتقال آب با لوله به 46 هزار هکتار از اراضی دشت سیستان یکی از طرح هایی بود که به منظور جلوگیری از مهاجرت و حفظ و پایداری منطقه و کمک به اشتغال روستاییان منطقه در سال 93 تصویب شد و رئیس جمهور در دهه‌ فجر همان سال در مراسم کلنگ زنی طرح، قول اتمام سه ساله این طرح ملی را داد.
برای تامین اعتبار مورد نیاز این طرح، با مجوز مقام معظم رهبری 500 میلیون دلار اعتباری از صندوق توسعه ملی برداشت شد تا طرح به علت نبود و یا کمبود بودجه از حرکت متوقف نشود.
اما این پروژه تاکنون نه تنها دردی از دردهای مردم این خطه از کشور را دوا نکرد که گودالهای حفر شده در این طرح و پلمپ نکردن آن تاکنون آسیب ها و صدمات بیشماری بر شهروندان این منطقه وارد کرده است.
با این تفاسیر طرحی که قرار بود عاملی برای نجات جان انسان ها باشد، این روزها خود زمینه ای برای گرفتن جان آنها شده به گونه ای که طی 48ساعت گذشته نوجوان 12 ساله سیستانی که در زمین های کشاورزی جنوب روستای "کیخا رسول" از توابع شهرستان هامون در حال چرانیدن گوسفندان خود بود، به داخل گودالی به عمق ۳ متر سقوط و ناگهان خاکریز فروکش کرده و این پسربچه نوجوان زیر آوار گرفتار می شود.
در همین راستا عباس کشتگر فرمانده انتظامی شهرستان هامون در گفت و گو با اصحاب رسانه گفت: پس از اعلام خبری به مرکز فوریت های پلیسی 110 مبنی بر وقوع حادثه ریزش آوار که منجر به مجروحیت پسربچه ای نوجوان در حوالی زمین های کشاورزی روستای "کیخا رسول" شد بلافاصله تیم گشت کلانتری مرکز هامون به همراه عوامل امدادی به محل حادثه اعزام شدند که در بررسی های به عمل آمده مشخص شد این نوجوان در زمین های کشاورزی جنوب روستا در حال چرانیدن گوسفندان بوده داخل گودالی به عمق ۳ متر سقوط و ناگهان خاکریز فروکش کرده و وی زیر آوار گرفتار می شود.
وی بیان کرد: در این واقعه جسد نیمه جان این پسربچه با کمک یکی از اهالی از زیر آوار خارج و توسط اورژانس 115 به بیمارستان امیرالمومنین (ع) زابل منتقل می شود که متاسفانه به علت شدت جراحات و با وجود تلاش های تیم پزشکی وارده، وی فوت می کند.
در این خصوص نیز خبرنگار اجتماعی عصرهامون در تماسی که با محمدجواد صالحی مجری طرح انتقال آب دشت سیستان داشت ،علی رغم هماهنگی های انجام شده، وی پاسخگوی تلفن همراه خود نبود.
پیگیری عصرهامون در خصوص آخرین وضعیت این طرح و همچنین حفرچاه های غیرمجاز در این منطقه ادامه دارد.
این طرح تاکنون باعث کشته شدن تعدادی از کارگران فعال در این پروژه ملی نیز شده است و براساس نظر کارشناسان، میزان قابل توجهی اعتبار را به صورت غیر کارشناسی در زیر خاک مدفون کرده اند.
وعده بهره برداری از این طرح نیز هر چندماه به تعویق می افتد و هیچ مسئولی در این خصوص پاسخگو نیست و معلوم نیست دستگاه های نظارتی چه نقشی در این طرح داشته و دارند!.

انتهای پیام//
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۴۶۲۴


ارسال