چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ ,5 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
مديرامورباغبانی سازمان جهادكشاورزی سیستان وبلوچستان از پیش بینی برداشت 20 هزارتن انار از سطح باغات بارور خبر داد و گفت: به واسطه آب و هوای مناسب تفتان، سنگان خاش، مرغوب ترین انار استان می باشد.
به گزارش عصرهامون، برداشت یاقوت سرخ از باغ های دامنه تفتان سرافراز در سیستان وبلوچستان از ابتدای شهریور ماه آغاز و تا پایان آبان ماه ادامه دارد.
در این میان شهرستان های خاش و میرجاوه عمده کشت و تولید این محصول را برعهده دارند به گونه ای که انار آن بسیار معروف و دارای کیفیت بالا و بسیار شیرین و خوشمزه است.
اناری که به محض برداشت نیمی از آن برای فروش راهی بازارهای مصرف شده و درصدی به تولید مربا، آب انار، رب انار، ادویه محلی و غیره اختصاص می یابد.
 
خاش رکورددارتولید و کشت برداشت انار در سیستان وبلوچستان
محسن کهرازهی مدیر جهاد کشاورزی میرجاوه در گفت وگو با خبرنگار ما از برداشت2هزار تن انار از سطح باغات این شهرستان خبر داد و گفت:  شهرستان مرزی میرجاوه دارای 3 هزار هکتار سطح زیر کشت باغی است که 260 هکتار آن به کشت انار اختصاص دارد که 200 هکتار آن بارور و بقیه غیر بارور است.
 

وی عمده انار کشت شده از باغات این شهرستان را انار سنگانی، بزمانی و ساوه عنوان کرد و گفت: محصول انار باغات این شهرستان در شهرهای استان و استان های مجاور نیز صادر می شود.
مجتبی خاشی کارشناس باغبانی جهاد کشاورزی خاش هم در این خصوص با اشاره به اینکه برداشت انار از اوایل شهریور آغاز شده است و تا اوایل آذر ادامه دارد، گفت: سطح کل باغات خاش 650 هکتار است که 50 هکتار آن غیربارور است.
وی با بیان اینکه شهرستان خاش رتبه اول تولید و سطح زیر کشت انار را در سیستان و بلوچستان به خود اختصاص داده است، افزود: انارهای کیانی، گلابی ، فردوسی، می‌خوش، شیرین باهسته و شیرین بدون هسته در خاش و رقم‌های میر‌یحیایی در منطقه سنگان خاش کشت می شود.
 
 
 
سنگان خاش مرغوب‌ترين انار استان
اردشير شهركی مديرامورباغبانی سازمان جهادكشاورزی استان هم از پیش بینی برداشت 20 هزارتن انار از سطح باغات بارور خبر داد و گفت: كار برداشت انار از سطح بيش از2 هزارهكتار باغات اناراستان آغاز و تا آبان ادامه دارد.
وی بیان کرد: پيش‌بينی می‌شود تا پايان فصل برداشت انواع انار می‌خوش، ملس ساوه‌، كيانی، ميريحيی، شيرين بی‌هسته وگلابی برداشت و به بازار مصرف استان و استانهای همجوار عرضه شود.
 

 
شهركی مرغوب‌ترين انار استان را به واسطه آب و هوای مناسب تفتان، انار سنگان خاش معرفی كرد و گفت: 500 هكتار از مجموع 2 هزارو100 هكتاری باغ‌های انار سيستان وبلوچستان در اين شهرستان واقع است كه سالانه 6 هزارتن انارازاين منطقه برداشت می‌شود.
 

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۵۲۷۱


ارسال