سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ ,18 June 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
سفیر بنگلادش خواهان واردات خرمای سیستان وبلوچستان به کشورش شد و گفت: کشور بنگلادش با جمعیت 160 میلیون نفری به خرمای تولیدی این استان نیازمند است.
به گزارش عصرهامون، در حالی از سیستان و بلوچستان به عنوان یکی از مهم ترین مناطق کشور با وجود نخلستان های فراوان در تولید خرما یاد می شود که این خطه از کشور از نظر وسعت نخلستان ها نام اولین استان و از نظر میزان تولید دومین استان را یدک می کشد.
کشت 70 نوع خرما در این استان باعث شده تا سیستان و بلوچستان از مهمترین تولید کنندگان و صادر کنندگان و زودرس ترین خرما در میان استانهای کشور محسوب شود.
خرماهای ربی، مضافتی، زاهدی، دسکی، رنگنو، هلیله، کلگی، شکری و سنگ شکن از مهمترین محصولات کشت شده به شمار می روند. 
با این تفاسیر اما در دیداری که ‌مجیب الرحمان بویان سفیر بنگلادش در جمهوری اسلامی ایران با استاندار سیستان و بلوچستان داشت، خواهان واردات خرمای این استان به کشور خود شد و گفت: کشور بنگلادش با جمعیت 160 میلیون نفری که مسلمان نیز هستند، به ویژه در ماه مبارک رمضان به خرمای تولیدی استان شما نیازمند است.
 
به دنبال افزایش مبادلات با ایران هستیم
‌به گفته وی کشور بنگلادش در شرایط رو به رشد اقتصادی قرار گرفته و علاقمند به توسعه روابط اقتصادی مورد مبادلات تجاری برای حضور تجار ایرانی و سرمایه گذاری دو کشور است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر میزان مبادلات تجاری بین دو کشور ایران و بنگلادش کمتر از 150 میلیون دلار است، افزود: به دنبال افزایش مبادلات هستیم؛ این کشور چهارمین تولید کننده برنج دنیاست و از طرفی نیازمند کود اوره تولید ایران است که امیدوارم شرایط برای مبادله این کالاها فراهم شود.
بویان در ادامه به حضور دانشجویان ایرانی و بنگلادشی در دانشگاه های دو کشور هم اشاره کرد و گفت: وجود این دانشجویان حلقه ارتباطی خوبی میان دو کشور ایجاد کرده است و می‌توانیم از این ظرفیت هم برای تبادل افکار و فرهنگ استفاده کنیم.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۵۲۷۲


ارسال