سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ ,18 June 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۵۹
در پی غفلت مسئولان؛
آغاز مهر با تراژدی تکراری ترس از سگ های ولگرد/ هاری در کمین دانش آموزان است
 
دانش آموزان و خانواده های سیستانی و بلوچستانی در حالی سال تحصیلی جدید را آغاز کرده اند که هر لحظه این نگرانی را دارند که ممکن است در مسیر مدرسه با سگ های ولگرد برخورد کنند.
به گزارش عصرهامون، همه ساله با آغاز سال تحصیلی تراژدی تکراری سگ های ولگرد و نگرانی والدین در اقصی نقاط استان سیستان وبلوچستان رقم می خورد. شروعی که هر لحظه والدین را با استرس در خصوص سلامتی فرزندانشان مواجه می کند که مبادا سگ های ولگرد در بین راه مدرسه به فرزند آنها حمله و آسیبی وارد کند.
هاری نوعی بیماری ویروسی است که ویروس آن از طریق بزاق حیوان هار و محل گازگرفتگی وارد بدن شده و به سمت اعصاب انتهایی در ماهیچه ها می‌رود و شروع به تکثیر می کند، این ویروس در انسان و سایر پستانداران خونگرم قابلیت رشد و تکثیر دارد که متاسفانه باید گفت در صورت ابتلای فرد به ویروس هاری، مرگ او طی چند روز پس از شروع اولین علایم آن قطعی می باشد.
در همین راستا نیز تا مرداد ماه سال گذشته 7 شهروند سیستانی بر اثر بیماری هاری و سگ گزیدگی جان خود را از دست دادند و این در حالی است که بر اساس بند ۱۵ ماده ۵۵ قانون شهرداری، جلوگیری از شیوع امراض ساریه انسانی و حیوانی و… و جمع آوری حیوانات بلاصاحب و دفع حیوانات مریض، مزاحم و ولگرد از وظایف شهرداری ها به شمار می رود.
 

 
علی ای حال در حالی پرسه سگ‌های ولگرد خواب را از چشم شهروندان این خطه از کشور شکار کرده است که سیطره شبانه این سگ‌ها کابوس نیمه شب مردم این شهر است؛ سگ های ولگردی که علاوه بر زشت کردن چهره شهر و ایجاد رعب و وحشت منجر به بروز بیماری هاری در منطقه می شوند.
در همین راستا یکی از شهروندان زاهدانی ساکن در منطقه مهرشهر در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون افزود: رفت و آمد سگ های ولگرد موجب آلودگی محیط و هم چنین انتقال بیماری های مشترک بین انسان و حیوان می شود که این امر موجب نگرانی و نارضایتی مردم شهر شده است.
 

 
وی با اشاره به بازی کودکان خردسال در بیرون از خانه‌ها و بعضا تردد اجباری اهالی در ساعتهای پایانی شب افزود: از وقتی که خورشید غروب می کند تا صبح سگ های ولگرد در کوچه ها و خیابان های مهرشهر پرسه می زنند و از ترس این سگ ها رفت و آمد مردم پیاده با مشکل مواجه شده است.
یکی از شهروندان سیستانی هم در این خصوص با بیان اینکه دانش آموزان قربانی اصلی سگ گزیدگی هستند، گفت: فرزندانمان در این منطقه صبح ها با ترس و دلهره به مدارس می روند و این در حالی است که شهرداری هنوز برای جمع اوری سگ های ولگرد اقدامی انجام نداده است.
 

 
وی خاطرنشان کرد: با وجود اینکه هرساله این معضل در روزهای نخست پاییز رخ می دهد باز هم مسئولین دیر به فکر جمع آوری سگ ها ی ولگرد می افتند.
شهرکی دیگر شهروند سیستانی هم در این خصوص افزود: امکان ندارد در کوچه ای پا بگذارید و با سگ های ولگرد که به راحتی در حال تردد هستند مواجه نشوید، شهرداری در این خصوص کوتاهی می کند و از معضل سگ های ولگرد به راحتی گذر کرده است در حالی که جان افراد را این موجودات تهدید می‌کنند.


 انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۵۳۴۳


ارسال