سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ ,10 December 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
در حالی مردم سیستان وبلوچستان قریب به 10 سال چشم به راه بهره برداری از پروژه بزرگراه زابل به هیرمند هستند که سالانه به دلیل عرض کم جاده اصلی شاهد وقوع تصادفات و از دست دادن جان هموطنان در این مسیر هستیم.
به گزارش عصرهامون، در حالی قریب به 10 سال از آغاز پروژه بزرگراه زابل به شهرستان هیرمند می گذرد که این بزرگراه یکی از جاده های پر تردد در شمال سیستان و بلوچستان به شمار می رود.
بزرگراهی که با هدف کاهش تصادفات و همچنین سهولت در امر تردد کلنگ احداث آن در سال 87 به زمین زده شد اما پس از سال ها چشم انتظاری تاکنون 50 درصد آن زیر سازی شده و این اقدام امر منجر گردید تا سالانه به دلیل عرض کم جاده اصلی و همچنین وجود روستاهای پر جمعیت در حوالی آن شاهد وقوع تصادفات و از دست دادن جان هموطنانمان باشیم.
ناگفته نماند که در این میان محور زاهدان – زابل یکی از پر رفت و آمدترین راه های استان است که با توجه به حجم ترافیک در سال 1385 عملیات احداث بزرگراه زاهدان - زابل- دوست محمد(مرکز شهرستان مرزی هیرمند) به طول 230 کیلومتر آغاز شد اما مشکلات اعتباری این طرح را با تاخیر رو به رو کرد به طوری که چشم انتظاری به این جاده ناتمام تنها سهم مردم از این پروژه است.
بزی یکی از ساکنان شهرستان هیرمند در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی عصرهامون با بیان اینکه  این پروژه کمک بزرگی به کاهش تصادفات جاده ای در مسیر هیرمند به زابل خواهد کرد، افزود: اتمام این پروژه برای رفت و آمد بدون استرس شهروندان به شهرستان زابل بسیار  اهمیت دارد و می طلبد که مسئولین مربوطه با پیگیری، حقوق شهروندی را محترم شمارند و عاقبت پروژه  نا تمام هیرمند به زابل را مشخص کنند.
در پی تماسی که خبرنگار اجتماعی عصرهامون با محمد علی پیری فرماندار شهرستان هیرمند داشت، وی اظهار کرد: بزرگراه زابل به شهرستان هیرمند به جهت کاهش تصادفات از اهمیت بالایی برخوردار است.
وی با بیان اینکه این پروژه نیازمند به تامین اعتبار می باشد، افزود: کل مسافت این جاده به 30 کیلومتر می رسد که 46 دهانه پل نیز بر روی آن باید احداث شود.
فرماندار شهرستان هیرمند خاطرنشان کرد: تا کنون 18 کیلومتر از این جاده زیر سازی شده است.
گفتنی است از 230 کیلومتر طول مسیر بزرگراه زاهدان - زابل- دوست محمد تاکنون 91 کیلومتر به بهره‌برداری رسیده و 64 کیلومتر دیگر نیز دردست اجرا است که تاکنون 180 میلیارد تومان اعتبار برای ساخت بزرگراه زاهدان - زابل- دوست محمد هزینه شده و 300 میلیارد تومان دیگر برای اتمام کامل این طرح مورد نیاز است.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۵۶۱۱


ارسال