دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ ,16 December 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
معاون بندری و اقتصادی اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: بندر چابهار هم‌اکنون ارزان‌ترین بندر ایران برای صاحبان کالا است.
به گزارش عصرهامون، در حالی چابهار بندری راهبردی، امن و کم هزینه برای ترانزیت کالاهای داخلی و خارجی با زیر ساخت های لازم آماده ارائه خدمات به تجار، بازرگانان و سرمایه گذاران است که می تواند اقتصاد منطقه را متحول کند.
این بندر مهم و استرتژیک از گذشته های دور مورد توجه سرمایه گذاران بوده به گونه ای که در سالهای اخیر کشورهای مختلف به ویژه هند، افغانستان و آسیای میانه برای انتقال کالاهای خود و سرمایه گذاری از آن استقبال کرده اند.
با این تفاسیر در حالی بندر چابهار استراتژیکی ترین نقطه اتصال میان ازبکستان و هندوستان است که طی هفته اخیر عصمت اله ایرگاشیف نماینده ویژه رئیس جمهور ازبکستان در امور افغانستان، بهادر عبدالله یف سفیر ازبکستان در تهران، فضل الدین سعداله یف معاون راه آهن ازبکستان، رستم احمداف رئیس اداره امنیت ازبکستان، اسلم اکبراف معاون مدیر کل خاورمیانه وزارت خارجه ازبکستان، جهانگیر ذکیرخواجه اف مترجم ازبک و حسن کرایی کارشناس اداره اول کشورهای مشترک المنافع این کشور بعد از اینکه به تهران سفر و با عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشور و همچنین معاون اقتصادی وزیر امور خارجه دیدار و در طی سفر خود به منطقه آزاد چابهار وارد شدند.
 
 

چابهار،بندری مطمئن برای ترانزیت، صادرات، واردات و ترانشیپ
مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در این خصوص به خبرنگارما گفت: طی قراردادهای انجام شده میان ازبکستان و هندوستان، مبادلات تجاری دو کشور به دو میلیارد دلار در سال خواهد رسید و با توجه به اینکه راه زمینی به وسیله راه آهن و دریایی به وسیله کشتی بهترین انتخاب برای حمل و نقل می باشد بندر چابهار به عنوان قطب اتصال میان این چهار کشور قرار گرفته شده است.
​بهروز آقایی با اشاره به قرار گرفتن ایران و افغانستان میان دو کشور ازبکستان و هند افزود: تکمیل راه آهن میلک در هیرمند سیستان به بندر چابهار باعث می شود تا افغانستان و ازبکستان به هندوستان متصل شوند به طوری که بار کشور هند باید در بندر چابهار از کشتی تخلیه و بارگیری شود و به وسیله راه آهن به افغانستان و سپس ازبکستان منتقل شود.
​وی هدف سفر هیئت تجاری ازبکستان به چابهار را بررسی عینی پیشرفت بندر شهید بهشتی و راه آهن دانست و ادامه داد: اتصال راه آهن حیرتان-مزارشریف-هرات به ایران باعث می شود تا ازبکستان برای استفاده از ظرفیت‌های چابهار در ترانزیت کالاهای مورد نیازش هزینه کمتری پرداخت کند چراکه تجارت هوایی هزینه بالایی برای تجارت بین دو کشور در بر خواهد داشت.
​وی تکمیل پروژه خط آهن زاهدان-چابهار را مهم عنوان و تشریح کرد: فاز اول توسعه بندر چابهار با یک میلیارد دلار سرمایه‌گذاری به بهره‌برداری رسیده و محور ریلی چابهار- زاهدان- مشهد- سرخس به‌ طول یه هزار و370 کیلومتر نیز به‌ عنوان طولانی‌ترین و اقتصادی‌ترین محور ریلی ایران در دو قطعه در حال ساخت است، قطعه اول به‌طول 610 کیلومتر قرار است چابهار را به زاهدان و به شبکه ریلی کشور تا مرز میلک (مرز مشترک ایران و افغانستان) متصل کند.
 

معاون بندری و اقتصادی اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان هم در ادامه به خبرنگار ما گفت: تجار و صاحبان کالای ازبکستان اگر در ساخت انبار و سیلو در بندر چابهار به روش ساخت و بهره‌برداری سرمایه‌گذاری کنند، می توانند مقدمات ورود به این بندر و استفاده از آن برای ترانزیت کالای ازبکستان را با سرعت بیشتر فراهم کنند.
حسین شهدادی انبارداری در بندر چابهار را مناسب دانست و افزود: تخفیفات ویژه ای برای تخلیه و بارگیری در این بندر در نظر گرفته شده است به طوری که تخفیف 85 درصدی نسبت به سایر بنادر ایران در انبارداری بندر چابهار از جمله آن موارد است.
​وی با اشاره به تمایل تجار و وزارت اقتصاد کشورهای افغانستان، هند و ازبکستان برای توسعه بندر چابهار تاکید کرد: این کشورها باید با رایزنی های مقامات بلند پایه خود با یکدیگر و به ویژه ایران طرح های نیمه تمام راه آهن خود را تکمیل کنند تا این پروژه بزرگ اقتصادی به نتیجه رسد.
گفتنی است امتیاز بندر چابهار، اقیانوسی بودن، خارج بودن آن از تنگه هرمز و نزدیکی به مسیرهای اصلی تجارت دریایی است که چابهار را بندری به‌صرفه و مطمئن برای تجار آسیای میانه به‌ویژه ازبکستان می کند؛ بندر چابهار کم‌هزینه‌ترین و کوتاه‌ترین مسیر برای اتصال کشورهای آسیای میانه و به ویژه ازبکستان به آب‌های آزاد است.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۵۶۲۷


ارسال