يکشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ ,22 September 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۵۳
کلانشهر جنوب شرق در تسخیر زباله ها؛
زباله گردها بلای جان سطل های زباله/ بوی نامطبوع مردم راکلافه کرد
 
بوی بد مخازن زباله و دپوی آنان در گوشه کنار خیابان ها در حالی یکی از مشکلات اساسی مردم در کلانشهر زاهدان است که عدم جمع آوری به موقع زباله ها آزردگی خاطر شهروندان را ایجاد کرده است.
به گزارش عصرهامون، دپوی زباله ها و جمع آوری به موقع آنها، عدم شست و شوی سطل ها، وجود حیوانات موذی، بیمارهای پوستی در کمین کودکان و غیره از جمله مشکلات همیشگی مردم کلانشهر زاهدان در پی غفلت برخی از مسئولان مربوطه است که نبود مدیریت کافی به گستردگی آن دامن زده به گونه ای که در اکثر مناطق شهری مانند زیباشهر، رسالت، امیرکبیر، مولوی، سعدی و غیره شاهد دپوی زباله ها در گوشه کنار خیابان ها، پیاده روها و حتی جلو درب مدارس هستیم که این امر زمینه نارضایتی شهروندان را فراهم کرده است.
‏عبدالهی یکی از کسبه خیابان امیرالمومنین(ع) در این باره به خبرنگار عصرهامون گفت: بازار حافظ یکی از قدیمی ترین ‏مراکز تجاری شهر زاهدان است که عدم جمع آوری زباله ها در آن علاوه بر جاری شدن شیرآبه و انتشار بوی نامطبوع باعث وجود حشرات موذی و تردد کم مشتریان به این محل شده است.
وی خواستار پیگیری این موضوع از مسئولان امر شد و گفت: در گذشته توجه بیشتری به این مرکز تجاری از سوی رفتگرهای شهرداری می شد اما این روزها رسیدگی به این بازار به فراموشی سپرده شده است.
 

نارویی یکی از شهروندان ساکن در خیابان جام جم هم با اشاره به وضعیت اسفناک زباله ها در خیابان های سطح شهر افزود: با اندک وزش بادی زباله ها در اطراف پراکنده شده و صحنه های نامناسبی ایجاد می کنند.
به گفته این شهروند بوی نامطبوع فاضلاب از یک سو و وجود حشرات موذی از سوی دیگر آسایش را از شهروندان سلب کرده است.
یکی از شهروندان ساکن در خیابان سعدی نیز ضمن انتقاد از عملکرد شهرداری برای نظافت و ایجاد فضای سبز در این محله بیان کرد: انتهای خیابان سعدی پارکی به نام «کریمه» وجود دارد که هر چند فاقد امکانات رفاهی و ورزشی برای اهالی است ولی کودکان در آن مشغول به بازی بوده و بوی بد تعفن که بخاطر عدم لایروبی جوی های آب در هوا پخش شده علاوه بر نارضایتی ساکنین مانع بازی کودکان در این مکان هم شده است.
در پی تماسی که خبرنگار اجتماعی عصرهامون با محمد امیر براهویی سرپرست معاونت خدمات شهر شهرداری زاهدان داشت، وی اظهار کرد: جمع آوری زباله ها در سطح شهر براساس کد ماشین های حمل زباله به صورت یک روز در میان و همچنین هر روز بین ساعت 2 تا 6 بامداد در تمام مناطق شهری زاهدان حتی حاشیه شهر انجام می شود.
 
شهرداری مشکلی در جمع آوری زباله ها ندارد مردم همکاری کنند
به گفته این مسئول عمده مشکل دپوی زباله ها به عدم همکاری شهروندان در این خصوص بر می گردد زیرا یا زباله ها را به موقع از منزل خارج نکرده یا آنها را در محل مخصوص قرار نمی دهند که این امر باعث شده کیسه های زباله توسط زباله گردها و حیوانات موذی پاره و محتویات آن اطراف کوچه و خیابان ها پخش شود و این اقدام علاوه بر نمای زشت خیابان ها باعث انتشار بوی نامطبوع در منطقه نیز می شود.
 

 
براهویی از شهروندان خواستار آن شد تا هرشب به موقع زباله های خود را درب منزل یا در محلی که سطل های زباله نصب شده بگذارند، همچنین گفت شهروندان می توانند به محض شنیدن آژیر ماشین های زباله اقدام به بیرون گذاشتن کیسه زباله کنند تا فرصتی برای زباله گردها نیز فراهم نباشد.
این مسئول از شهروندان خواست تا اگر ملودی ماشین محله ای خراب یا سرعت ماشین های حمل زباله به گونه ای باشد که در نقطه ای توقف نداشتند به واسطه تماس با شماره 137 این موضوع را اطلاع رسانی کنند تا در اسرع وقت به آن رسیدگی شود.
 
خرید 2 هزار مخزن زباله
وی در ادامه از خرید دو هزار مخزن زباله در شهر زاهدان خبر داد و گفت: ارزش هر مخزن در حال حاضر با توجه به بحث دلار و ارز به یک میلیون و 300 هزار تومان رسیده که هزینه زیادی برای شهرداری در بر دارد اما بر اساس دستور شهردار چون این موضوع مطالبه مردم و نیاز شهر است باید مهیا و نصب شود که در حال انجام می باشد.
براهویی در پاسخ به سوال خبرنگار ما در خصوص شست و شوی سطل های زباله افزود: در قراردادهای جدید شرکت های خدماتی برای ماشین های شست و شوی سطل های زباله پیش بینی هایی انجام شده و این موضوع جز وظایف شرکت های خدماتی به شمار خواهد رفت.
سرپرست معاونت خدمات شهر شهرداری زاهدان در ادامه در خصوص بوی نامطبوع جوی های خیابان سعدی مقابل پارک کریمه گفت: این قول را می دهم که مشکل اهالی تا شنبه 12 آبانماه حل و مشکل برطرف شود.
 

با این تفاسیر اما شایان ذکر است که فرسوده شدن مخازن زباله در زمانی کوتاه و رها کردن زباله در کنار آن، نشان از خلاء فرهنگ سازی در بین شهروندان دارد، امری که به نظر می رسد تا حدودی مورد غفلت مدیران شهری واقع شده است.
نبود باکس زباله در جایگاه اصلی، خراب بودن درب آن و پاشیدن زباله توسط زباله گردان شهر نیاز به نظارت جدی تر نیروهای نواحی مختلف شهر دارد.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۵۷۱۳


ارسال