چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ ,22 May 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۱۴
بازار داغ خرید و فروش اعضای بدن در جنوب شرق؛
خرید و فروش میلیونی کلیه؛ از پرداخت بدهی تا خرید جهیزیه و فرار از زندان
 
کلیه به عنوان عضوی از بدن که وظیفه تنظیم فشار خون، دفع مواد زائد و مدیریت خونسازی را دارد امروزه به عنوان منبع تامین مالی عده ای برای رفع مشکلاتشان تبدیل شده است.
به گزارش عصرهامون، شاید تاکنون به آگهی های نصب شده بر دیوارهای شهر توجه کرده باشید و چشمتان به مواردی چون خرید و فروش اعضای بدن افتاده باشد، درنگاه اول این موضوع همچون شوخی تلخ در ذهنمان تداعی می‌شود اما با اندکی تحقیق خواهیم فهمید که این موارد نه تنها شوخی نیست بلکه حقیقتی غیرقابل انکار است که امروزه آگهی های آن بر در و دیوار شهرهای مختلف کشور نصب شده است.
درگذشته‌ای دور شنیدن چنین مواردی کاملاً غیرقابل‌باور بود و حتی بسیاری از مسئولین هم آن را انکار می‌کردند اما در چند سال اخیر موج خروشان خرید و فروش اعضای بدن در ایران تاوایی پیش رفته که حتی رسانه ملی نیز به آن پرداخته و در سریال ها و فیلم‌های سینمایی نیز به آن اشاره می‌شود.
باکمی جست‌وجو در اینترنت نیز به انبوه سراچه‌ها و کانال‌های رنگارنگی بر می‌خوریم که دست به تبلیغ مواردی چون فروش کلیه و دیگر اعضای بدن کرده و در سایه عدم نظارت دستگاه‌های مربوطه بازار سیاهی از اعضای بدن انسان به راه انداخته‌اند.
پای درد و دل بیماران کلیوی که می‌نشینیم به زوایای تاریک و پنهان خرید و فروش کلیه در ایران نیز پی می‌بریم، دراین‌بین فروش کلیه بیش از همه مورد توجه قرارگرفته و بازار خوبی نیز دارد به‌گونه‌ای که تجارت خرید و فروش کلیه آن‌قدرها هم مخفی نیست و حتی به‌ صورت علنی پای واسطه‌گران و مافیا نیز به این بازار پرسود برای واسطه‌ها و زیان‌بار برای خریداران و فروشندگان بازشده است، تاجایی که گاهی برای خرید یک کلیه بیش از 50 میلیون تومان نیز نرخ تعیین می‌شود و حتی در موارد خاص خانواده بیماران حاضر به پرداخت ارقامی چند صدمیلیونی نیز هستند،عجیب هم نیست، صحبت مرگ و زندگی در میان است و این قیمت بسته به شدت وخامت حال بیمار، گروه خونی و توان مالی خانواده آنها کم و زیاد هم می‌شود، از سوی دیگر نیز آمار نشان می‌دهد فروشندگان کلیه به علت فقر و یا اعتیاد اقدام به فروش کلیه خود می کنند، هرچند هستند افرادی که با هدف نیکوکاری چنین اقدامی را انجام داده که بیشتر این افراد از مسیرهای مرسوم و قانونی این کار وارد شده اند اما فروشندگان با استفاده از واسطه ها و قرارداد های پشت پرده اقدام به این کار می‌کنند.
 
فروش کلیه برای رهایی از زندان
در همین رابطه پودینه در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون، با تاکید بر اینکه برای رهایی از زندان قصد فروش کلیه دارد، اظهار کرد، همسرم بیمار است و برای مخارج بیماری او تاکنون چند ده میلیون قرض گرفته ام که حال توان بازپرداخت آن را ندارم و برای رهایی از زندان مجبور به فروش کلیه هستم.
این شهروند زاهدانی افزود: اولین بار آگهی فروش کلیه را در کنار بیمارستان خاتم دیدم و این برای من همچون جرقه ای شد برای این که به فکر فروش کلیه بیافتم تا به این طریق مشکلات مالی خود را رفع کنم.
وی با اشاره به اینکه تقاضا برای خرید کلیه بسیار است،بیان کرد: تاکنون چندین نفر با من تماس گرفته و برای خرید کلیه مذاکره کرده اند اما هنوز با هیچ کدام از آنان به نتیجه مطلوب نرسیده ام.
پودینه ادامه داد، قیمت کلیه در زاهدان متفاوت است به گونه ای که در برخی موارد نرخ آن تا هفت میلیون نیز کاهش یافته و برای برخی گروه های خونی بالای 100میلیون نیز پرداخت می شود.
وی در پاسخ به این سوال که کار خود را جرم نمی داند؟ گفت: نه به هیچ عنوان این کار را جرم نمی دانم چرا که کلیه خودم است و آن را به هر قیمتی که بخواهم میفروشم.
 
فروش کلیه برای مخارج زندگی
یکی دیگر از فروشندگان کلیه در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون، با اشاره به اینکه برای تامین مخارج زندگی فرزندم مجبور به فروش کلیه هستم، اظهار داشت: زندگی سخت است و برای تامین مخارج مجبور به هر کاری هستیم که فروش کلیه کمترین کاری است که می توانم انجام دهم.
این بانوی زاهدانی خاطرنشان کرد: از همسرم جدا شده ام و به همراه دو خواهرم در یکی از محله های حاشیه شهر زاهدان زندگی میکنم هیچ یک از ما سرپرستی نداشته و برای تامین مخارج زندگی دست به هر کاری میزنیم و امیدواریم بتوانیم با فروش کلیه های خود حداقل بتوانیم یک مغازه باز کرده و آینده فرزندانمان را تامین کنیم.
آذرنیا در حالی که اشک در چشمانش جمع شده است ادامه می‌دهد: فروش کلیه بهتر از تن فروشی است،برای کمک به هر سازمانی که می توانستیم سرزده ایم اما تاکنون هیچ کس اقدامی برای ما انجام نداده است و دیگر تنها کاری که می توانیم انجام بدهیم فروش کلیه های مان است.
وی با بیان این مطلب که فروش کلیه کاری سخت و حتی غیرممکن است، تصریح کرد: شاید در نگاه اول فروش کلیه راحت به نظر برسد اما این کار آن هم برای یک زن، کاری سخت و زمان بر است و حتی بسیاری از افرادی که با ما تماس میگیرند تنها هدف مسخره کردن و مزاحمت دارند و آن تعداد اندکی هم که خریدار واقعی هستند نیز قیمت هایی بسیار اندک پیشنهاد می‌دهند که برای حل مشکلات ما کافی نیست.
آذرنیا ادامه داد: یکی دیگر از دلایلی که هر سه خواهر قصد فروش کلیه داریم تامین هزینه خرید جهیزیه برای خواهر کوچکمان است که به دلیل نداشتن جهیزیه نمی تواند ازدواج کند و با این کار می خواهیم اقدامی مثبت انجام دهیم تا زندگی او نیز همچون ما سیاه و تباه نشود.
 
فروش کلیه برای خرید کلیه "فروش یا معاوضه کلیه B+   با A+"
در میان آگهی های فروش کلیه یکی از آنان بیش از همه توجه ما را جلب کرد وی که نمیخواست نامی از او فاش شود در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون، اظهار داشت: بیش از پنج سال است که همسرم مشکل کلیوی دارد اما چندماهی است که دیگر به صورت کامل کلیه های او از کار افتاده اند و نیاز به دیالیز دارد و باید با دردسر های فراوان او را برای انجام دیالیز به بیمارستان ببرم.
وی ادامه داد: از همان ابتدای امر به دنبال یک اهداکننده کلیه بودیم اما متاسفانه تاکنون موفق نشده ام کسی را راضی کنم تا به همسرم کلیه بدهد حتی در فامیل و آشنایان نیز کسی حاضر به این کار نیست.
این شهروند زابلی با اشاره به اینکه حاضر است کلیه خود را با فردی دیگر عوض کند، اذعان داشت، برای این که کلیه با گروه خونی A+برای همسرم پیدا کنم حاضر هستن کلیه خودم را اهدا کرده یا به فروش برسانم چرا که دیگر هیچ راهی برایم باقی نمانده است.
 
فروش کلیه در ایران قانونی است
محیا محمد پور وکیل پایه یک دادگستری نیز در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون، با اشاره به اینکه خرید و فروش اعضای بدن جرم است، اظهار داشت: با وجود اینکه این مسئله جرمی باشد اما در مورد فروش کلیه مردم چیزی درباره فروش به میان نمی آورند و تنها صحبت از هدیه است و به همین دلیل نمی توان آن را جرم دانست.
وی افزود: در بسیاری از کشورهای جهان بجز هند و فیلیپین خرید و فروش اعضای بدن جرم بوده و مجازات دارد در ایران نیز قانون خاصی برای این موضوع وجود ندارد و در واقع خرید و فروش آن به صورت پنهانی انجام می شود.
این وکیل پایه یک دادگستری با اشاره به اینکه پیوند عضو دارای پشتوانه قانونی است، بیان کرد: در این زمینه نظر شرعی وجود دارد و بر این اساس قانون اعلام کرده تا سقف مالی برای اهدای عضو از سوی انجمن حمایت از بیماران کلیوی مشخص شود.
 محمد پور ادامه داد: از سوی دیگر اگر بین اهدا کننده و دریافت کننده عضو توافق مالی جداگانه‌ای صورت گیرد، قانون در برابر آن سکوت کرده و ممانعتی برای این موضوع در نظر نگرفته؛ همین امر باعث شده گاهی یک عضو میلیون‌ها تومان به فروش برسد که این شرایط به شکل‌گیری مافیا در بازار خرید و فروش عضو دامن زده است.
وی با تاکید بر اینکه خود حاضر به اهدای اعضای بدن خود پس از مرگ است، گفت: اهدای عضو باید در جامعه به عنوان یک فرهنگ نهادینه شود تا دیگر شاهد مرگ بیماران نیازمند و یا خرید و فروش اعضای بدن در ایران نباشیم.
 
160 پیوند کلیه در سیستان و بلوچستان
در نقطه مقابل خرید و فروش کلیه، اهدای داوطلبانه اعضای بیماران مرگ مغزی است که چندسالی است در میان مردم جای خود را پیدا کرده و هر روز شاهد اتفاقی شیرین در این زمینه هستیم تاجایی که شهریور ماه سال جاری اعضای بدن یک بانوی 27 ساله سیستانی با موافقت خانواده وی به چهار بیمار نیازمند اهدا شد و تنها در یک مورد دو کلیه این بانوی سیستانی جان دو بیمار کلیوی در سیستان و بلوچستان را نجات داد.
در همین رابطه فرامرز فاضلی، فوق تخصص پیوند کلیه با اشاره به اینکه تاکنون 160 پیوند موفق کلیه در سیستان و بلوچستان انجام شده است، اظهار داشت: با توجه به امکانات موجود اگر فرهنگ اهدای عضو از فرد مبتلا به مرگ مغزی در استان نهادینه شود، تمام بیماران دیالیزی امکان دریافت کلیه و خلاصی از رنج دیالیز مستمر را پیدا می کنند‌.
وی با تاکید بر اینکه فرهنگ سازی راه نجات بیماران نیازمند به پیوند است، افزود: وقتی کمیته مرگ مغزی بیمارستان اعلام می کند که یک بیمار دچار مرگ مغزی شده است ، بازگشت وی به زندگی قطعا محال و بعید خواهد بود حتی اگر قلب بیمار همچنان در حال تپش باشد دیگر نمیتوان امیدی به بازگشت وی داشت اما با اهدای اعضای این بیمار به دیگران، چندین بیمار دیگر جانی دوباره گرفته و به زندگی باز می گردند.
این عضو هیئت علمی گروه اورولوژی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان خاطرنشان کرد: اهداي عضو بیماری که دچار مرگ مغزی شده می تواند با استمرار حیات ارگانی از بدن او در بدن یک بیمار نیازمند ، بخشی از آلام اطرافیان را رفع کند.
وی افزود: در مدتی که قلب فرد دچار مرگ مغزی در حال تپش است اعضای خانواده با تصمیمی به بزرگی اهدای عضو می توانند به زندگی تعداد زیادی بیمار نیازمند به قلب،ریه،کلیه،قرنیه،پوست و حتی روده امید را بازگردانند.
 
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۶۲۴۵


ارسال