جمعه ۳۰ فروردين ۱۳۹۸ ,19 April 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
بیکاری در حالی دغدغه اصلی دانشجویان در سیستان وبلوچستان است که کاری بعد از اتمام تحصیلات آنها برایشان در نظر گرفته نشده است.
به گزارش عصرهامون، شانزدهم آذر ماه در تاریخ زرین کشورمان به عنوان روز دانشجو نامگذاری شده است. این روز، به یاد سه دانشجو که هنگام اعتراض به دیدار رسمی ریچارد نیکسون معاون رئیس جمهور وقت ایالات متحده آمریکا و همچنین از سرگیری روابط ایران با بریتانیا، در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۳۲ (حدود چهار ماه پس از کودتای ۲۸ مرداد همان سال) در دانشگاه تهران کشته شدند، گرامی داشته می‌شود.
با این تفاسیر تنها یک روز در سال به قشر دانشجو اختصاص دارد و همه در این روز از دانشجو می گویند، قشری که قرار است آینده ساز این مرز و بوم باشد.
هرچند گوش سپردن به مطالباتشان تنها یک روز از سال راه به جایی نمی برد اما همین که حس کنند روزنه ای برای بازگو کردن مطالباتشان وجود دارد و گوش شنوایی برای شنیدن درد دل ها و دغدغه هایشان هست، امیداوارانه تر و با هیجان بیشتری دل مشغولی هایشان را با ما در میان می گذارند.
در همین راستا به بهانه روز دانشجو تعدادی از دانشجویان استان سیستان وبلوچستان به بیان برخی از مشکلات خود در حوزه دانشگاه پرداخته و گفتند: بیکاری دغدغه اصلی دانشجویان است که کاری بعد از اتمام تحصیلات آنها، برایشان در نظر گرفته نشده است.
سرگزی یکی از دانشجویان رشته حسابداری دانشگاه آزاد زاهدان در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون اصلی ترین دغدغه قشر دانشجو را نبود شغل همسو با رشته تحصیلی عنوان و اظهار کرد: سالها به امیدی درس خوانده و هزینه کرده ایم که در آینده مشکلی نداشته باشیم اما نبود شغل کافی از یک سو و عدم بکارگیری نیروها بر اساس تحصیلات از سوی دیگر فشار روانی زیادی برای دانشجویان فراهم کرده است.
به گفته این دانشجو رفتار نامناسب برخی از اساتید با دانشجویان بر سر کلاس درس مبنی بر برطرف کردن ابهامات درسی، کمبود روشنایی در محوطه دانشگاه، خرابی سیستم گرمایشی و سرمایشی و همچنین هزینه بالای شهریه ها از دیگر مشکلات قشر دانشجو به شمار می رود.
جهانتیغ یکی از دانشجویان دانشگاه جامع علمی کاربردی زاهدان از هزینه بالای شهریه ابرازگلایه کرد و به خبرنگار ما گفت: برای پاس کردن چند واحد درسی باید علاوه بر هزینه آن درس مبلغ هنگفتی هم برای ارائه مقالات خواسته شده در نظر گرفت، از سوی دیگر نبود اتوبوس های حمل و نقل درون شهری در مسیر خیابان جام جم هزینه هنگفت دیگری را برای دانشجویان در این مسیر به وجود آورده که می طلبد مسئولان چاره اندیشی کنند تا از مشکلات قشر دانشجو کم شود.
در ادامه نیز برخی از دانشجویان دانشگاه دریانوردی چابهار هم نارضایتی خود را از غذای موجود در سلف سرویس این دانشگاه و وضعیت نامناسب خوابگاه ها اعلام کرده و گفتند: کلاس های آموزشی در برخی از رشته های خاص برگزارنمی شود که می طلبد مسئولین این دانشگاه چاره اندیشی کنند.
 
بی توجهی مسئولین دانشگاه به مطالبات دانشجویی
یکی از فعالین دانشجویی دانشگاه پیام نور مرکز سراوان هم در این خصوص بیان کرد: برنامه های مختلف فرهنگی و برگزاری کارگاه های بهداشتی و اجتماعی زیادی در این انشگاه انجام داده ایم که مورد بی توجهی مسئولین قرار گرفته است.
وی عدم حضور مسئولین دانشگاه در برنامه های فرهنگی و بسیج که برگزار کرده اند را نشان از بی احترامی و بی توجهی و عدم حمایت مسئولین دانشگاه دانست و افزود: دانشجویان بدون چشم داشت و به صورت جهادی در راستای پیشبرد اهداف انقلاب در حال فعالیت هستند که لازم است مسئولین به این موارد توجه داشته باشند.
به گفته برخی دیگر از دانشجویان دانشگاه پیام نور مرکز سراوان از نبود سیستم گرمایشی گلایه کرده و گفتند: امید می رود مسئولین مربوطه صدای دانشجویان را بشنوند و درصدد حل مشکلات این قشر از جامعه باشند.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۶۴۷۳


ارسال